مطالبه مردم و مسئولان مراغه از وزیر بهداشت دولت سیزدهم

مراغه- ایرنا- طی سفر روز گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تبریز، نخستین مطالبه مردم و مسئولان مراغه از وزیر بهداشت دولت سیزدهم یعنی تبدیل شدن این شهرستان به قطب درمانی منطقه بازگو شد.   

دکتر «بهرام عین‌الهی» در این سفر علاوه بر بازدید از مراکز درمانی تبریز و دیدارهای مختلف، جلسه‌ای نیز با نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی در مجلس شورای اسلامی داشت و این جلسه فرصتی هم برای بیان وضعیت بهداشتی و درمانی شهرستان‌های استان از سوی نمایندگان فراهم شد.

نماینده مردم مراغه و عجبشیر در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با بیان اینکه اکنون بسیاری از بیماران از شهرهای مختلف همجوار به بیمارستان‌های مراغه مراجعه می‌کنند، تاکید کرد که حل این مشکل دقیقا همان چیزی است که مردم و مسئولان به شدت دنبال آن هستند که با تبدیل شدن مراغه به قطب درمانی جنوب استان و تمرکززدایی از مرکز تحقق می‌یابد.

«علی علیزاده» در این جلسه مطالبه‌های مردم منطقه از تجهیز بیمارستان تازه احداث امام خمینی (ره) عجب‌شیر به دستگاه «سی تی اسکن» تا احداث بیمارستان‌های جدید در مراغه و افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی این شهرستان را مورد تاکید قرار داد.

اگرچه تبدیل شدن مراغه به قطب درمانی منطقه علاوه بر تکمیل و راه‌اندازی بیمارستان‌های ۳۵۰ تختخوابی، ارتش و خواجه‌نصیر در مراغه و افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی به الزامات دیگری نیز نیاز دارد.

متخصص مدیریت نظام سلامت و فلوشیپ پزشکی مبتنی بر شواهد می‌گوید: از زمان تاسیس دانشکده علوم پزشکی مراغه در سال ۱۳۹۱ و به خصوص در دوره تحول نظام سلامت زیرساخت‌های فیزیکی توسعه پیدا کرد اما این روند همچنان باید با جدیت دنبال شده و الزامات دیگر مورد نیاز برای آن تامین شود.

به گفته «الهه حق‌گشایی» مراغه برای تبدیل شدن به قطب بالفعل درمان منطقه ابتدا باید کمبود زیرساخت‌های فیزیکی و فضاهای درمانی خود را جبران کند زیرا در پی مراجعه جمعیت زیاد بیماران از جنوب استان‌های آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی به مراکز درمانی این شهرستان، کمبود تخت بیمارستانی احساس می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: با راه‌اندازی بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی مراغه که مجوز ساخت آن اخذ شده و نماینده مراغه نیز به دنبال افزایش تعداد ظرفیت آن به ۵۰۰ تخت است، میانگین تعداد تخت‌ها به ازای هر هزار نفر، تا حدودی به میانگین کشوری یعنی ۱.۶ نزدیک می‌شود و به همین منظور دانشکده علوم پزشکی مراغه باید همچنان زیرساخت‌های فیزیکی و فضاهای آموزشی بالینی خود را توسعه دهد.

توسعه سیستم‌های اطلاعاتی در حوزه بهداشت و درمان منطقه و مجهز شدن مراکز آموزشی درمانی به دستگاه‌های تشخیصی دقیق از قبیل «MRI» از الزامات تبدیل شدن مراغه به قطب درمانی منطقه است«حق‌گشایی» اضافه می‌کند: یکی دیگر از مهمترین الزامات برای تبدیل شدن مراغه به قطب بالفعل درمانی منطقه، توسعه زیرساخت‌های تسهیلاتی و تجهیزات پزشکی است و مجهز شدن مراکز آموزشی درمانی به دستگاه‌های تشخیصی دقیق از قبیل «MRI» می‌تواند زمینه را برای تشخیص به موقع بیماری و درمان آن فراهم کند.

به گفته وی مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی راهی است که بتوان از مراجعه بیماران به مراکز تصویربرداری مرکز استان جلوگیری کرد زیرا برخی از متخصصان ما خروجی مراکز تصویربرداری مراغه را قبول ندارند و بیماران مجبور به مراجعه به مرکز استان می‌شوند که این مسئله ریشه مدیریتی و سازمانی نیز می‌تواند داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی مراغه بیان می‌کند: یکی دیگر از مهمترین الزامات، توسعه سیستم‌های اطلاعاتی در حوزه بهداشت و درمان منطقه بوده و لازم است که تکنولوژی سیستم‌های اطلاعاتی و مدیریت اطلاعات سلامت مورد بازنگری قرار گیرد و برای توسعه آن از متخصصان حوزه IT سلامت استفاده شود.

«حق‌گشایی» ادامه داد: گاهی اوقات اطلاعات می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری غلط در سیستم شود و تجهیز مراکز آموزشی درمانی دانشکده به سامانه‌های فعال اطلاعاتی می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای کیفیت در ارایه خدمات و کاهش هزینه‌های درمان باشد.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه‌های مالی همواره وجود داشته و برای جذب منابع مالی راهی جز داشتن برنامه توسعه و روحیه جهادی نمی‌تواند وجود داشته باشد، اظهار کرد: یکی از مهمترین استراتژی‌های جذب منابع مالی، داشتن برنامه در راستای توسعه دانشکده به قطب درمان منطقه است و در این زمینه می‌توان گردشگری پزشکی و آموزش پزشکی را نیز محور برنامه توسعه مراغه به عنوان قطب درمان قرار داد.

متخصص مدیریت نظام سلامت و فلوشیپ پزشکی مبتنی بر شواهد به یکی دیگر از الزامات و زیرساخت‌های لازم جهت تبدیل شدن مراغه به قطب درمان منطقه اشاره کرد و افزود: مدیریت منابع انسانی از دیگر الزامات به شمار می‌رود؛ متاسفانه توزیع نیروی انسانی متخصص به خصوص در حوزه پزشکی متعادل نیست و ما باید برای جذب نیروی انسانی متخصص پزشکی دنبال چاره باشیم.

وی تشریح کرد: ماندگار نشدن پزشکان متخصص، ما را از رسالت خود برای دستیابی به قطب درمان منطقه دور نگاه می‌دارد و تخت بیمارستانی بدون پزشک متخصص نمی‌تواند کاربردی داشته باشد زیرا این دانش تخصصی پزشک است که بازار ارایه مراقبت‌های پزشکی را در سطح منطقه تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: در کشور ما شاخص نیروی پزشکی تخصصی به طور متوسط  ۰.۵ به ازای هر هزار نفر جمعیت است که باید به حدقل یک به ازای هر هزار نفر جمعیت برسد؛ این در حالی است که در کشورهای اروپایی این مقدار به ۲.۵ تا سه به ازای هر هزار نفر هم می‌رسد.

«حق‌گشایی» تاکید کرد: وقت آن رسیده است که زیرساخت‌های خود را برای تربیت نیروی انسانی متخصص گسترش دهیم و به نظر می‌رسد که اولین قدم توسعه رشته پزشکی در سطح دانشکده باشد و برای این کار باید اعتبار خود را برای تربیت نیروی پزشکی بالا ببریم.

وی همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه مدیریتی در سطوح دانشکده را نیز مورد یادآوری قرار داد و اظهار داشت: وجود توان علمی اعضای هیات علمی و نیروی جوان نخبه، ظرفیتی است که می‌تواند مسیر را برای توسعه دانشکده به قطب فراهم کند.

متخصص مدیریت نظام سلامت و فلوشیپ پزشکی مبتنی بر شواهد معتقد است که مهمترین زیرساخت برای تبدیل شدن مراغه به قطب درمان منطقه، ظرفیت مدیریتی و سازمانی استوی اضافه کرد: بدون‌شک دانشکده علوم پزشکی می‌تواند با رویکردی مبتنی بر صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی در انتخاب‌های خود زمینه را برای ایجاد الزامات و سایر زیرساخت‌ها فراهم نماید و به نظر می‌رسد مهمترین زیرساخت برای تبدیل شدن مراغه به قطب درمان منطقه، ظرفیت مدیریتی و سازمانی باشد.  

به گزارش ایرنا مراغه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و دومین شهر بزرگ استان آذربایجان‌شرقی است و در حوزه بهداشت و درمان موقعیتی استراتژیک دارد تا جایی که می‌تواند از مراکز مهم بهداشت و درمان جنوب استان‌های آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی باشد.

مرکزیت تاریخی و توسعه روزافزون زیرساخت‌های درمانی، مراغه را در مسیر تبدیل شدن به قطب درمانی جنوب استان‌های آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی قرار داده و مسوولان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی را بر آن داشته است تا تحقق آن را مطالبه و پیگیری کنند.

بر همین اساس نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی از یک سو افزایش تعداد تخت‌های بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی جدید مراغه را پیگیری می‌کند و از سوی دیگر از سرگیری عملیات اجرایی در بیمارستان نیمه‌تمام ارتش خیز برداشته است.

نماینده عالی دولت و مسوولان دانشکده علوم پزشکی مراغه نیز به نوبه خود توسعه روزافزون زیرساخت‌ها را دنبال می‌کنند تا بیماران منطقه به جای طی کردن فاصله زیاد تا تبریز و سرازیر شدن بسیاری از مسایل از جمله ترافیک و شلوغی به مرکز استان، در مدت زمان اندک و فاصله‌ای کوتاه از خدمات درمانی مطلوب بهره‌مند شوند.

این شهرستان ۲۶۰ هزار نفری هم‌اکنون نیز با سه بیمارستان سینا، شهید بهشتی و امیرالمومنین (ع) و بیش از ۴۵۰ تخت بیمارستانی پذیرای بخشی از بیماران منطقه است و به همین دلیل همچنان کمبود تخت بیمارستانی در آن احساس می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha