بازگشایی مدارس انگلیس در سایه شیوع سویه‌های جدید کرونا

لندن – ایرنا – هم زمان با گسترش سویه‌های جدید کرونا و نگرانی مقامات لندن از شیوع موج جدید این ویروس در کشور، آمارها نشان می‌دهد که در اولین هفته بازگشایی مدارس انگلیس بالغ بر ۳۲ هزار دانش‌آموز به دلیل ابتلا به کرونا یا تماس با فرد مبتلا غیبت داشته‌اند.

به گزارش تارنمای استاندارد، بر اساس آخرین آمار منتشر شده ۶ هزار و ۴۷۱ دانش‌آموز در انگلیس هفته گذشته به کرونا مبتلا بوده و ۲۵ هزار و ۶۲۲ تن دیگر در قرنطینه به سر می‌برند. مقایسه آمارها حاکی از افزایش دو برابری شمار مبتلایان و دانش‌آموزانی است که در قرنطینه هستند.

این درحالیست که دولت انگلیس از تیرماه گذشته محدودیت‌های کرونایی را کاهش داد و تقریبا به صفر رساند. به این ترتیب اگر دانش‌آموزی به کرونا مبتلا شود، کل کلاس تعطیل نمی‌شود و افرادی که با او در تماس بودند به جای ۱۰ روز، فقط یک یا دو روز قرنطینه می‌شوند.

شبکه بی‌بی‌سی هفته پیش با پخش مستندی در این زمینه گزارش داد که نیمی از دانش‌آموزان دبیرستان ناینیان واقع در شهر کرکینتیلف اسکاتلند غیبت داشتند. از ۸۵۰ دانش‌آموز ثبت‌نام شده در مدرسه یادشده، حدود ۴۵۰ نفر منتظر نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر و در قرنطینه بودند. 

دولت می‌گوید که طبق قوانین جدید، نشستن در کنار فرد مبتلا به کرونا در مدرسه، «تماس نزدیک» محسوب نمی‌شود. طبق مقررات، کسی که با فرد کرونایی در تماس نزدیک باشد باید خود را قرنطینه، آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهد و تا مشخص شدن نتیجه آن منتظر بماند. اما دولت می‌گوید که تماس نزدیک فقط به شرایطی اطلاق می‌شود که دو طرف برای مدت طولانی در مجاورت یکدیگر باشند و این وضعیت در مدرسه رخ نمی‌دهد.

با توجه به اینکه نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت مشخص می‌شود دولت با تغییر مقررات مدت غیبت دانش‌آموزانی را که نتیجه آزمایش آن ها منفی است کاهش داده است.  پیشتر ۱۰ روز قرنطینه برای افرادی که با بیمار کرونایی در تماس نزدیک بودند الزامی بود.

مسئولین آموزشی انگلیس می‌گویند که قوانین جدید بر اساس تحلیل داده‌های یک سال گذشته وضع شده است. در بررسی‌های به‌عمل آمده مواردی چون خطر انتقال ویروس بین دانش‌آموزان، قرنطینه، آسیب‌های آموزشی و آمار افراد واکسینه شده در کشور مد نظر قرار گرفته شده است.

این درحالیست که آمار ابتلا به کرونا در انگلیس روند صعودی دارد و مقامات این کشور شناسایی ۵۵ مورد ابتلا به سویه «مو» را که گفته می‌شود در برابر واکسن کرونا مقام‌تر است تائید کرده‌اند. تاکنون بالغ بر ۶ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۹۰۴ نفر به کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۱۳۲ هزار و ۹۲۰ نفر جان باخته‌اند. فقط در ۲۴ ساعت گذشته ۳۸ هزار و ۱۵۴ نفر به این ویروس مبتلا و ۱۷۸ نفر زندگی خود را از دست داده‌اند.

دولت انگلیس سال گذشته رویکرد مشابهی را در پیش گرفت و به رغم آمار بالای ابتلا به کرونا مدارس را از ابتدای سپتامبر (اواسط شهریور) بازکرد. سه ماه بعد که سویه جدید کرونا شناسایی و آمار تلفات ناشی از ابتلا به کرونا روزانه به یک هزار نفر رسید از تصمیم خود عقب نشینی و مدارس را تعطیل کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha