۱۲ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۳
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 84458368
۲ نفر

برچسب‌ها

وزیر نفت: باید از چالش سوخت زمستانی با کمترین آسیب گذر کنیم

بوشهر- ایرنا- وزیر نفت گفت: با توجه به شرایط موجود تلاش می‌شود با تحقق تعهدات شرکت‌ها از چالش سوخت زمستانی با کمترین آسیب گذر کنیم.

به گزارش ایرنا، جواد اوجی پنجشنبه شب در نشست با مدیران ارشد شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه افزود: سال گذشته در زمینه تامین گاز مصرفی کمبود داشتیم که با توجه به ادامه رشد مصرف گاز در سال جاری، جلسه‌های تامین سوخت زمستانی به‌صورت جدی برای تامین کسری گاز پی‌گیری می‌شود.

وی بیان کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون متر مکعب کسری گاز در فصل سرد داشتیم و امسال نیز با توجه به رشد مصرف ۱۰ درصد بویژه در بخش خانگی و صنایع پیش‌بینی می‌شود در برخی روزها این کسری و ناترازی تا ۲۰۰ میلیون مترمکعب نیز برسد. 

اوجی با اشاره به اینکه تامین سوخت نیروگاه‌ها به طور جدی در دستور کار قرار دارد اضافه کرد: امسال سطح ذخایر نیروگاهی نسبت به سال گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر است و با توجه به افزایش ۱۰ درصدی مصرف در سال‌جاری، در بخش عرضه و تولید با توجه به اینکه بیشترین تولید از منطقه پارس است درصدی اضافه نشود و یا شاید به اندازه سال گذشته باشد.

وی اظهار کرد: انتظار می‌رود با راهکارها و  هماهنگی که بین شرکت های ملی نفت، گاز و پالایش و پخش فراورده ها و جلسه‌های برگزار شده با وزارت نیرو و تصویب افزایش کرایه حمل تانکرهای سوخت رسان به عنوان مشوق، ذخایر سوخت نیروگاه‌ها تکمیل شود و در این صورت اگر در فصل زمستان با محدودیت گازی روبرو شدیم نیروگاه‌ها از سوخت مایع محروم نمی‌شوند و به این وسیله ادامه حیات می‌دهند.

اوجی ادامه داد: در حوزه پتروشیمی‌ها هم در بحث تولید و هم ظرفیت‌های جدیدی که به بهره‌برداری رسیده اتفاق‌های خوبی رقم خورده است و در حقیقت در این مدت بخش عمده‌ای از نیاز ارزی کشور از همین حوزه‌ها تامین شده است.

وزیر نفت گفت: در زمان حاضر صادرات محصولات پتروشیمی در کشور هنوز به صورت نیمه خام فروشی انجام می‌شود و ورود به زنجیره ارزش از جمله وعده‌هایی است که به دولت، مردم و نمایندگان مجلس داده شده و امید می‌رود این وعده محقق شود.

اوجی تاکید کرد: هرچند کارهای خوبی تاکنون انجام شده اما باید کارگروهی متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت تشکیل و  این وزارتخانه‌ها نیز پای کار بیایند تا بحث جلوگیری از خام فروشی نه تنها در بحث نفت خام و میعانات بلکه در حوزه محصولات پتروشیمی هم تحقق پیدا کند. 

وی ادامه داد: تاکنون هرآنچه در این منطقه توسعه پیدا کرده همه صنایع مادر است و ورود در حوزه زنجیره ارزش به میزان لازم اتفاق نیفتاده است. 

به گفته اوجی سیاست کلی در دولت مردمی سیزدهم ورود به زنجیره ارزش است که همه چیز آن در استان بوشهر فراهم است.

وزیر نفت با اشاره به فراهم بودن زیرساخت‌ها از جمله اسکله، خط لوله گاز، نزدیک بودن به منطقه عسلویه برای تامین خوراک در منطقه پارسیان گفت: ما نیز حمایت لازم را انجام می‌دهیم و امیدواریم با توجه به شرایط منطقه پارسیان که از نظر آب، برق، گاز و خوراک و از نظر وسعت همه چیز فراهم است علاوه بر اشتغال زایی خوب نقشی مهم در توانمندسازی مردم و اقتصاد مقاومتی داشته باشد و انتظار ما از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و به طور کل پتروشیمی‌ها محقق می‌شود.

اوجی با بیان اینکه توجه به نیروی انسانی شعار دولت و وزارت نفت است، افزود: نیروی انسانی سرمایه اصلی این صنعت و کار این قشر مصداق واقعی خدمت به مردم است و  اگر ادوات و تجهیزات داشته باشیم اما به نیروی انسانی، بویژه نیروهای عملیاتی و سکوها که در زمینه تولید فعالیت می‌کنند بی‌مهری شود، بهره‌وری پایین خواهد آمد.

وزیر نفت افزود: با برنامه‌هایی که مد نظر داریم و با حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه نیروی انسانی بویژه نیروهای مناطق عملیاتی، نیروهای اقماری، سکوهای حفاری اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد. 

وی از مدیران شرکت‌های نفتی خواست که توجه ویژه‌ای به نیروهای زیر دست خود داشته باشند و پرداخت نشدن حقوق به کارکنان آنان را با مشکلات متعددی روبرو می‌کند.

اوجی اضافه کرد: همه ما نسبت به نیروهای عملیاتی، ارکان ثالث و پیمانکاری به صورت شرعی و عرفی مسئول هستیم و توجه به این قشر پیش خدا گم نخواهد شد.

اوجی اظهار کرد: در زمینه حقوق با حمایتی که رئیس جمهوری و سایر بخش‌ها از جمله کمیسیون انرژی، شورای عالی امنیت ملی و شورای تامین استان بوشهر در این زمینه داشته‌اند، آرامشی اتفاق افتاده و به عنوان نماینده نیروهای صنعت نفت در دولت و نظام به‌طور جد پیگیری خواهم کرد که اتفاق‌های خوبی رقم بخورد. 

وزیر نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز گفت: امروز با توسعه صنعت آرامش و آسایش مردم به نوعی به هم خورده است که آلودگی محیط زیست و خیلی مسائل دیگر نمونه‌ای از آن است.

وی یادآور شد: براساس گزارش‌ها در ۲۰ سال گذشته نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار در منطقه عسلویه به وسیله دولت و بخش خصوصی سرمایه گذاری شده که ای کاش ۵۰۰ میلیون دلار از این رقم در راستای مسئولیت اجتماعی و مردم سرمایه‌گذاری می‌شد که اگر این کار انجام می‌شد امروز شاهد این مسائل و مشکلات نبودیم.

به گفته اوجی محرومیت زدایی و توجه به مناطق محروم از سیاست‌های دولت است و به نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی قول می‌دهیم که در این زمینه گام‌هایی برداشته شود البته توجه به حوزه مسئولیت اجتماعی تنها نباید در حوزه مجموعه نفت باشد بلکه شرکت‌های بخش خصوصی نیز که در این منطقه کار می‌کنند هم در این زمینه مسئول هستند. 

وی یادآور شد: یکی از سیاست‌های وزارت نفت استفاده از توان نیروهای بومی است که اعتقاد ما نیز همین است و از این پس همین‌طور خواهد بود. 

وزیر نفت در باره مقابله با شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: کارکنان صنعت نفت در بحث شیوع ویروس کرونا  در شرایطی که همه دستگاه‌های اجرایی تعطیل می شدند این کارکنان در حال فعالیت بودند و از نظر دسترسی به واکسن نیز مظلوم واقع شدند و تلاش شده واکسن برای آنان تامین و برای کل کارکنان صنعت نفت و خانواده‌های آنها بویژه برای مناطق عملیاتی تزریق شود.

جواد اوجی وزیر نفت به همراه معاونان و برخی از مدیران ارشد صنعت نفت در سفری ۲ روزه برای بازدید از پروژه های پارس جنوبی شامگاه پنجشنبه وارد عسلویه شد.

به گزارش ایرنا ، مهندس جواد اوجی و شماری از مدیران ارشد صنعت نفت ، درفرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه  مورد استقبال  عبدالکریم گراوند استاندار ، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس و شماری از مدیران شرکت های مستقر در پارس جنوبی قرار گرفتند.

بازدید از پروژه های در دست اجرا ، بررسی روند پیشرفت پروژه ها و برگزاری نشست  با مدیران، مجریان و پیمانکاران فازهای در دست اجرا در پارس جنوبی به منظور تسریع در عملیات اجرایی و رفع موانع احتمالی از مهمترین اهداف نخستین سفر وزیر نفت به پارس جنوبی است.

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی وزیر نفت  را در این سفر همراهی می‌کنند.

همچنین حجت السلام شیخ موسی احمدی عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم شهرستان های کنگان، دیر، عسلویه و جم وزیر نفت را در این سفر همراهی می کند.

این نخستین سفر وزیر نفت دولت سیزدهم به عسلویه در استان بوشهر و بررسی وضعیت صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی در پارس جنوبی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha