۱۲ شهریور ۱۴۰۰، ۰:۲۲
کد خبر: 84458350
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بورل راهی خاورمیانه می‌شود

۱۲ شهریور ۱۴۰۰، ۰:۲۲
کد خبر: 84458350
بورل راهی خاورمیانه می‌شود

لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که هفته آینده به منظور رایزنی درباره تحولات افغانستان و سایر تحولات بین‌المللی راهی خاورمیانه می‌شود.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل در آستانه نشست وزیران  امور خارجه اتحادیه اروپا در اسلوونی به خبرنگاران گفت هفته آینده راهی عراق خواهد شد و پس از نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به امارات سفر می‌کند. وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید همکاری های خود را با حوزه خلیج فارس تقویت کند.

بورل برای شرکت در اجلاس غیر رسمی وزیران امور خارجه و دفاع اتحادیه اروپا در اسلوونی که ریاست دوره‌ای شورای اروپا را برعهده دارد، به سر می‌برد.  او پیشتر در جلسه وزیران دفاع اتحادیه اروپا شرکت کرد تا درباره خروج شتابزده نیروهای نظامی از افغانستان و نکاتی که باید از ان آموخت بحث کنند. 

وی ساعاتی پیش به جلسه با وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا ملحق شد تا درباره  چگونگی تعامل با طالبان و امکان ایجاد یک نیروی نظامی مستقل در اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر کنند. 

بورل می‌گوید که "افتضاح افغانستان" بیش از هرچیز نشان داد که نیروهای نظامی اروپا باید مستقل شوند.  به نظر وی اگر اروپا از چنین نیرویی برخوردار بود، می‌توانست در عملیات خروج از فرودگاه کابل نیز مستقل و بهتر عمل کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است که باید واقعیت افغانستان را پذیرفت و با طالبان تعامل کرد، اما این مساله به عقیده او دال بر شناسایی دیپلماتیک این گروه افغان نیست. بورل در این باره به خبرنگاران گفت که دو نوع شناسایی وجود دارد: عملی و سیاسی.

به گفته وی، اگر طرف مقابل در قدرت باشد باید واقعیت را پذیرفت، مذاکره کرد و وارد همکاری  شد تا مسائل را بصورت عملی حل کرد. اما شناسایی سیاسی ناظر بر پذیرش ارزش‌ها، رفتارها و منافع دو طرف است. وی به طور تلویحی گفت که شناسایی سیاسی طالبان نیازمند زمان و راستی آزمایی است.

وی درباره شروط این شناسایی یادآورشد که در جلسه وزیران امور خارجه بحث خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha