۲۴ هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی به سازش ختم شد

ارومیه- ایرنا- رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: این شوراها در اجرای سند تحول قضائی و عمل به رسالت ذاتی خویش در حل و فصل دعاوی، موفق به صلح و سازش تعداد ۲۴ هزار و ۳۶۵ فقره پرونده در پنج ماه ابتدایی سال جاری شده است.

هادی صمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ابرنا، اظهار داشت: این آمار ۳۵ درصد از دعاوی قابل صلح را شامل می‌شود.
وی بیان کرد: این آمار رشد چهار درصدی میزان صلح و سازش در دعاوی قابل صلح را نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.
رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: صلح و سازش دارای ابعاد معنوی، انسانی و اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی است و ما وظیفه داریم نگاه مردم را به صلح و سازش تغییر داده و روحیه عفو و بخشایش را احیا کنیم. 
صمدی بیان کرد: گسترش فرهنگ صلح و سازش و امنیت اجتماعی ، آرامش را به همراه دارد و سبب افزایش اعتماد عمومی و رضایتمندی مردم به دستگاه قضایی می شود.
وی با بیان اینکه ۹۷ درصد پرونده‌ها در شورای حل اختلاف در سال جاری رسیدگی و مختومه شده‌اند  گفت: طی این مدت ورودی شوراهای حل اختلاف استان تعداد ۱۰۱ هزار و ۹۶۳ فقره پرونده بوده که با تلاش و همت جهادی اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف در سراسر استان تعداد ۹۸ هزار و ۵۸۵ فقره پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته و مختومه شده است.
صمدی در ادامه با اشاره به آمار و عملکرد حوزه‌های قضایی استان افزود: طی این مدت اعضای شوراهای حل اختلاف حوزه قضایی چایپاره موفق به حل و فصل ۵۷ درصد از پرونده‌های قابل صلح شده‌اند و حوزه‌های قضایی شوط و چالدران  نیز به ترتیب با دارا بودن ۵۲ و ۴۷ درصد صلح و سازش در رتبه‌های بعدی قرار دارد. 
عضو شورای قضایی آذربایجان‌غربی از صلح و سازش ۵۰ درصد پرونده‌های شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان های استان نیز خبر داد و گفت: با ختم به صلح و سازش شدن تعداد ۵۷۶ پرونده در شوراهای حل اختلاف ویژه زندانیان آذربایجانغربی در پنج ماهه سال جاری ، تعداد ۴۳۸ نفر از مددجویان از زندان آزاد و به آغوش گرم خانواده بازگشتند.
وی با اشاره به آغاز به کار ۲۵ هسته جهادی بخشایش در چارچوب برنامه‌های ستاد صبر استان گفت: با فعالیت جهادی هسته‌های بخشایش در امر برقراری مصالحه دعاوی مهم همچون قتل و اختلافات طایفه ای و کمک به آزادی زندانیان  از بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی جلوگیری بعمل خواهد آمد.
به گزارش ایرنا با تلاش‌های دادگستری آذربایجان‌غربی طی امسال ۱۰ پرونده محکوم به قصاص به سازش ختم شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha