ویروس های جهش یافته کرونا و چالش واکسیناسیون کودکان

تهران-ایرنا- اگرچه احتمال اندکی وجود دارد که کودکان کمتر از ۱۲ سال به اشکال شدید کووید -۱۹ مبتلا شوند اما نقش آن ها در رسیدن به ایمنی جمعی حائز اهمیت است. با این حال هنوز اجماعی علمی در جهان مبنی بر لزوم واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال ایجاد نشده است.  

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه فرانسوی لوپوئن در گزارشی با پرداختن به موضوع واکسیناسیون کودکان نوشت: یک نهاد بهداشتی در استرالیا در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) انجام واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ الی ۱۵ ساله را با واکسن فایزر به صورت موقت تائید کرد. گروه مشاوره فنی این نهاد بهداشتی در مورد ایمن سازی (ATAGI) نیز توصیه کرد که نوجوانان این رده سنی به ویژه آن هایی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند، واکسینه شوند. نظیر این استراتژی در آمریکا و کانادا نیز اجرا شده است. فرانسه نیز واکسیناسیون نوجوانان بالای ۱۲ سال را توصیه کرده است.  
این رسانه فرانسوی افزود: اما پرسشی که مطرح می شود آن است که تکلیف واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال که در حال حاضر در استرالیا سهم بیشتری از مبتلایان جدید را نسبت به سال گذشته به خود اختصاص داده اند چیست؟  
لوپوئن ادامه داد: از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون کودکان در معرض خطر بسیار کمی در ابتلا به اشکال شدید کووید -۱۹ یا مرگ بر اثر آن ها قرار دارند، اگرچه داده های اخیر از ایالات متحده نشان می دهد که بستری شدن کودکان در بیمارستان ها در اثر ابتلا به کووید-19 نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته بیشتر است.

ویروس های جهش یافته کرونا و چالش واکسیناسیون کودکان

این داده ها همچنین بیانگر آن است که آلودگی به ویروس دلتا در این گروه های سنی افزایش یافته است. اما با وجود اینکه میزان بستری شدن افزایش یافته است، این آمار هنوز تکان دهنده نیست. در بین کودکان و نوجوانان زیر ۱۷ سال، این میزان ۰.۳۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است که بسیار کمتر از نرخ ثبت شده در میان بزرگسالان ۶۰ تا ۶۹ سال (۵.۶۳ در ۱۰۰ هزار) یا افراد بالای ۷۰ سال (۰۸.۰۷ در  ۱۰۰ هزار) است.
لوپوئن همچنین تصریح کرد: با این حال، نتایج اخیر بسیار دلگرم کننده به نظر می رسد؛ چرا که فقط در شمار اندکی از کودکان علائم ابتلای اولیه به کووید -۱۹ پس از گذشت 4 هفته، مشاهده شده است. افزون بر آن، پس از 8 هفته، تقریباً همه کودکان بهبود یافته بودند.
میزان سرایت گونه دلتا نسبت به دیگر انواع ویروس جهش یافته کرونا بیشتر است، بنابراین کودکان بیشتری را مبتلا می کند. اما در حال حاضر، هنوز اجماع علمی در مورد پاسخ به این سوال که مزایای واکسیناسیون کودکان چیست، وجود ندارد. تصمیم گیری راجع به واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال نیازمند تجزیه و تحلیل اطلاعات و انجام آزمایش های بالینی است.

ویروس های جهش یافته کرونا و چالش واکسیناسیون کودکان

پیش‌بینی ورود واکسن کرونای نوزادان در سال ۲۰۲۲ 

همچنین به گزارش دویچه وله، فلوریان هوفمان، پزشک ارشد کلینیک کودکان دانشگاه لودویگ ـ ماکسیملیان مونیخ  گفت: تصور قاطع ما این است که از سال آینده برای همه گروه‌های سنی واکسن کرونا وجود خواهد داشت، حتی برای نوزادان.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha