شبکه پایش هوشمند منطقه حفاظت شده «خانگرمز» تویسرکان توسعه می‌یابد

همدان- ایرنا- معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت که شبکه پایش هوشمند منطقه حفاظت شده خانگرمز در شهرستان تویسرکان توسعه داده می شود.

"مهدی صفی خانی" روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از راهکارهای پیشگیری از صید و شکار غیرمجاز و تخریب و تصرف محیط زیست استفاده از ابزارهای نوین و تجهیز  مناطق تحت مدیریت محیط زیست به دوربین های نظارتی است.

وی اظهار داشت: بنابراین تجهیز مناطق حفاظت شده استان به دوربین های هوشمند از سال گذشته آغاز و در گام نخست چند دستگاه دوربین در منطقه حفاظت شده تویسرکان نصب و ره اندازی شد که امسال نیز چند دستگاه دوربین جدید خریداری می شود.

 معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان افزود: با بهره گیری از این ابزار هوشمند می توان بیش از ۷۰ نقطه کور در منطقه حفاظت شده خانگرمز را رصد کنیم، به ویژه عصر و شب هنگام و زمان طلوع آفتاب که دسترسی به این مناطق دشوار است این محدوده ها را می توان از طریق دوربین پایش و کنترل کرد.

صفی خانی اظهار داشت: نصب و راه اندازی دوربین حفاظتی در مناطق حفاظت شده با توجه به کوهستانی بودن این مناطق و دشواری ارسال و جابجایی سیگنال، بسیار سخت و زمان بر است همچنین محدودیت اعتباری و گرانی این تجهیزات روند مجهز کردن مناطق حفاظت شده به دوربین حفاظتی را کُند کرده است.

وی گفت: به طور حتم مجهز شدن مناطق تحت مدیریت محیط زیست به تجهیزات پایش تصویری نقش بازدارنده و کنترلی در جلوگیری از وقوع تخلف، شناسایی شکارچیان متخلف، پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی و اطلاع زودهنگام از بروز حریق و تلاش برای مهار آن دارد.

صفی خانی افزود: مانیتورینگ شبکه پایش هوشمند در پاسگاه محیط بانی منطقه خانگرمز و اداره محیط زیست  شهرستان تویسرکان قرار دارد، با این وجود درصدد ایجاد مانیتورینگ در اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز هستیم.

منطقه حفاظت شده خانگرمز با وسعت بیش از ۷۹ هکتار در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان تویسرکان، ۲۵ کیلومتری شرق شهر اسدآباد و در سمت جنوب غربی همدان و شمال غربی شهر فرسفج قرار گرفته است.

این منطقه از سال ۱۳۶۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در سال ۱۳۸۰ به منطقه حفاظت شده ارتقای سطح یافت.

وسعت مناطق حفاظت شده استان همدان ۶۲ هزار هکتار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha