همایش فرهنگی تبیین سیره امام سجاد(ع) در لاهور پاکستان برگزار شد

اسلام‌آباد - ایرنا - همایش مجازی تبیین سیره و فضائل حضرت زین العابدین امام سجاد علیه السلام به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر «لاهور» با حضور شخصیت‌های مذهبی و اندیشمندان پاکستانی برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این نشست فرهنگی با عنوان فضائل، سیره و مصائب امام چهارم شیعیان حضرت زین العابدین (ع) همزمان با سالروز شهادت ایشان، با حضور جمعی از اندیشمندان و شخصیت های دینی، دانشگاهی، ادیبان و شعرای مطرح پاکستان به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور  مرکز ایالت پنجاب برگزار شد.

شرکت کنندگان هر یک زوایای عبادی و مبارزاتی زندگی پربرکت حضرت امام سجاد (ع) را پس از واقعه جانگداز عاشورا و در زمان حکومت ظالمانه بنی امیه مورد تبیین و تشریح قرار دادند.

"جعفرروناس" رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور با بیان اینکه معرفت و شناخت تمام جنبه های شخصیتی ائمه (ع) برای ما انسان های عادی و محدود در عالم طبیعی غیر ممکن است گفت: کتاب شریف صحیفه سجادیه که حاوی ادعیه و مناجات های ایشان است، یکی از بزرگترین و مهمترین گنجینه های حقایق الهی به شمار می رود.

وی با ذکر فضائل اخلاقی و موقعیت ممتاز علمی حضرت سجاد (ع) افزود: حاکمان وقت سعی و تلاش شان این بود که با تبلیغات علیه این خاندان مطهر، آنان را به انزوا کشانده و محبت مردم را نسبت به آنان کم کنند ولی با همه این دسیسه ها و نیرنگ ها و تبلیغات سوء، خاندان اهل بیت (ع) در بین مردم مقام و منزلت والایی داشتند و مورد احترام و تکریم واقع می شدند.

وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور زنده نگاه داشتن یاد عاشورا، پند و ارشاد امت و همچنین اصلاح جامعه در قالب دعا و مناجات را سه اقدام مهم امام چهارم شیعیان دانست و گفت: یکی از ویژگی های ممتاز آن حضرت، احاطه علمی ایشان به اصول اعتقادی و احکام اسلامی بود، به گونه ای که در مقابل هر سؤالی که از ایشان می شد، پاسخی دقیق و اعجاب انگیز، بیان می نمود.
"مدثر اعظمی" از شاعران اهل بیت (ع) در پاکستان با اشاره به ویژگی های ممتاز حضرت زین العابدین (ع) گفت: شکیبایی ایشان در برابر ناگواری ها و مصیبت ها و عفو و گذشت ایشان نسبت به کسانی که به اهل بیت (ع) جفا و ظلم کرده بودند در تاریخ اتفاقی نادر و منحصر به فرد است. 

وی دستگیری از مستضعفان و نیازمندان در تاریکی شب را از صفات بارز سید الساجدین (ع) خواند و گفت: بر اساس روایات اسلامی در زمان بنی امیه به دلیل جنگ هایی که شده بود تعداد غلامان افزایش چشمگیری یافته بود در چنین شرایطی حضرت امام سجاد (ع) غلامان بسیاری را خریده و آنها را در راه رضای الهی آزاد می کردند.

دکتر "کمیل قزلباش" از ادیبان پاکستانی واقعه دلخراش کربلا را بزرگترین مصیبت برای امام سجاد (ع) عنوان کرد و گفت: متاسفانه در محافل مذهبی ما در پاکستان شخصیت امام سجاد (ع) آن طور که باید شاید بیان نمی شود زیرا که در این محافل بیشتر امام را شخصی که همیشه گریه می کند نشان داده شده است و این در حالیست که این امام بزرگوار در سه دهه عمر مبارک خود، پس از واقعه جانگداز عاشورا با اقدامات بزرگ و متعهدانه خود در حال مبارزه با حکومت پراختناق بنی امیه بودند. 

وی دعای صحیفه سجادیه را بزرگترین شاهکار ادبی و مذهبی از سوی امام دانست و گفت: امام بزرگوار با خلق این اثر بزرگ، روح و جان انسان ها را چنان تحت تاثیر قرار دادند که طرفداران همه مذاهب اسلامی از این گنجینه ارزشمند تا کنون سود می برند.  

خانم "سعدیه وسیم" از فعالان امور دینی پاکستان نیز با بیان دوران پر از شکاف و تفرقه در زمان حکومت یزید و حاکمان بعدی بنی امیه گفت: پس از واقعا دلخراش کربلا که همه آن جلوی چشمان امام سجاد (ع) صورت گرفت ایشان برای تقویت راه پدر بزرگوارشان امام حسین (ع) شیوه منحصر به فردی از عزاداری را برای ما معرفی کردند.

وی عبادت خالصانه را ویژگی های ممتاز امامان معصوم بویژه امام سجاد (ع) عنوان کرد و گفت: واقعه جانسوز کربلا چنان زندگی پربرکت امام زین العابدین (ع) را تحت تاثیر قرار داد که بر اساس روایات نقل شده اسلامی، ایشان اکثر شب ها را صرف عبادت برای کسب رضایت الهی می کردند و در بیشتر ایام نیز واقعه عاشورا را برای مردم بیان می کردند. 

"حافظ فیصل" از علمای پاکستانی نیز به تبین سخنان تاریخی حضرت سجاد (ع) در دربار یزید پرداخت و گفت:  سخنان آتشین امام سجاد و عمه ایشان حضرت زینب (س) چنان قصربنی امیه را لرزاند که یزید مجبور شد ایشان و دیگر اهل بیت (ع) را با احترام فراوان آزاد کند.

وی در پایان با تبین فلسفه مبارزات امام علی بن حسین (ع) در مقابل حکومت طاغوتی بنی امیه گفت: معرفت و بصیرت و خداجویی امام در زمان حکومت ظلم و جور بنی امیه برای همه ما مشعل راه هدایت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha