بایدن بر پایبندی آمریکا بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد

نیویورک – ایرنا - جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با همتای اوکراینی خود در کاخ سفید گفت که آمریکا بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین پایبند است.

بایدن در این دیدار که نخستین دیدار با "ولودیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین است، بر تداوم کمک های آمریکا به اوکراین تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار گفت که ما در حال احیای کمیسیون مشارکت راهبردی بین دو کشور و چارچوب و ایجاد چارچوب دفاعی جدید راهبردی هستیم.
بایدن اظهار داشت که آمریکا در این زمینه  ۶۰ میلیون دلار به اوکراین کمک خواهد کرد.

 رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد که طرفین درباره تغییرات اقلیمی، کمک آمریکا به اوکراین برای تامین انرژی بحث و گفتگو خواهند کرد.
بایدن افزود که در این گفتگوها درباره ادامه حمایت آمریکا از روند اصلاحات دموکراتیک در اوکراین بحث خواهیم کرد.

رئیس جمهوری اوکراین نیز با قدردانی از کمک های آمریکا از جمله کمک تسلیحاتی جدید و نیز رسال واکسن به کشورش، واشنگتن را شریک راهبردی و حامی  تمامیت ارضی اوکراین خواند.
زلنسکی اظهار داشت که در دیدارش بر مسایل امنیتی در منطقه دونباس و شبه جزیره کریمه و دریاهای سیاه و آزوف متمرکز خواهد شد.

وی همچنین مخالفت خود را با خط لوله گاز "نورد استریم ۲" اعلام کرد.
رئیس جمهوری اوکراین گفت که با بایدن درمورد شانس اوکراین برای پیوستن به ناتو و چارچوب زمانی این الحاق گفتگو خواهد کرد.

پیش از این دیدار، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: "ولودیمیر زلنسکی" رئیس‌جمهوری اوکراین در دیدار با همتای آمریکایی خود به دنبال تضمین تداوم تعهدات امنیتی واشنگتن به کی‌یف همزمان با مواجه با روسیه است که به نظر می رسد خروج ناگهانی امریکا از افغانستان و گمانه‌زنی تجدیدنظر کاخ سفید در یکسری تعهدات جهانی خود، کی‌یف را نگران کرده است.
یک مشاور زلسنکی نیز این مسئله را تایید کرده است.
زلسنکی به دنبال این است تا از فرصت دیدار با بایدن برای جلب حمایت دولت کنونی آمریکا از کی‌یف و ادامه تعهدات امنیتی کاخ سفید در برابر اوکراین بهره ببرد.
دیدار رئیس‌جمهوری اوکراین با همتای آمریکایی خود در یک مقطع حساس و زمان خروج آمریکا از افغانستان انجام می گیرد که سوالات زیادی را برای هم پیمانان واشنگتن نسبت به تداوم حمایت های آمریکا از متحدانش ایجاد می کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha