۱۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۳۶
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84457187
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار رئیس پیشین ام‌آی۶ درباره افزایش  تهدید تروریستی در انگلیس

لندن – ایرنا – رئیس پیشین سرویس جاسوسی خارجی انگلیس (ام‌آی۶) هشدار داد که سطح تهدید تروریستی در این کشور با خروج نیروهای خارجی از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان، افزایش یافته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «جان‌ ساورز» که پنج سال ریاست «ام‌آی۶» را بر عهده داشت به شبکه خبری اسکای گفت که این کشور در پی بحران افغانستان، به طور فزاینده‌ای در معرض حملات تروریست‌های خارجی و داخلی قرار دارد. وی بیان داشت: به نظر من سطح تهدیدهای تروریستی، یک درجه بیشتر از زمانی است که ما قادر بودیم در افغانستان فعالیت کنیم.

او در این باره توضیح داد که با خروج نیروهای انگلیسی از افغانستان، امکان نظارت نزدیک بر فعالیت گروه‌های تروریستی و اقدام به موقع علیه آن‌ها سلب شده است. همچنین اعضای گروه‌های افراطی از پیروزی طالبان در افغانستان الهام گرفته و ممکن است در مورد حملات تروریستی در انگیزه پیدا ‌کنند.

این جاسوس انگلیسی با اشاره به اینکه طی ۱۰ سال گذشته بسیاری از حملات تروریستی در این کشور از سوی عناصر افراطی در داخل کشور هدایت شده است افزود که دستگاه  امنیتی ناگزیر خواهد بود تا آخرین وضعیت گروه‌های افراطی در داخل را ارزیابی و اطنینان حاصل کند که آن‌ها برنامه‌ای برای (به اصطلاح) جشن گرفتن پیروزی طالبان در افغانستان ندارند.

او در حالی این اظهارات مطرح کرد که سطح هشدار امنیتی انگلیس در مرحله قابل توجه قرار دارد. این مرحله بدین معناست که احتمال حمله تروریستی در کشور قویا ممکن است.

سطح هشدار امنیتی انگلیس سال ۲۰۱۴میلادی (مرداد ۱۳۹۳) به مرحله 'شدید' افزایش یافت و تا پارسال در همین مرحله باقی‌ماند. با فروکش کردن احتمال وقوع حملات تروریستی، این سطح سال گذشته با یک مرحله کاهش به درجه «قابل توجه» تنزل یافت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha