کمبود اکسیژن بیمارستانی در آمریکا هم زمان با اوج‌گیری کرونا

تهران – ایرنا – اوج گیری بیماری کووید ۱۹ در ایالات متحده موجب کمبود عرضه اکسیژن و تلاش بیمارستان ها برای دستیابی به دستگاه های تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ ایالت های فلوریدا، میسوری، آرکانزاس، لوئیزیانا و می سی سی پی در ۲ هفته گذشته دچار کمبودهای مقطعی اکسیژن بوده اند و در بسیاری از موارد بیمارستان هایی که در آستانه پایان ذخیره اکسیژن قرار می گیرند، وضع اضطراری اعلان می کنند.

کمبود اکسیژن یکی دیگر از نشانه ها و پیامدهای اوج گیری دوباره کووید - ۱۹ در تابستان برای نظام بیمارستان و بهداشت و درمان ایالات متحده به شمار می رود. میانگین روزانه ابتلای این کشور که پس از خیز پیشین کرونا به این سو به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود، اکنون به ۱۵۵ هزار تن رسیده است.

با وجود افزایش میانگین شمار واکسن های تزریق شده در یک هفته اخیر در آمریکا در پی تائید کامل ایمنی واکسن فایزر از ۸۵۳ هزار به ۸۹۸ هزار واحد، میانگین قربانیان همچنان افزایشی است و به روزانه ۱۳۰۰ تن رسیده که به گفته مقام های بهداشتی و درمانی، پیامد اوج گیری گسترده موارد ابتلا و بستری در ماه گذشته (اوت) است.  

با رسیدن میزان ابتلا و بستری در جرجیا به آستانه گذر از خیز ژانویه، بیمارستان های این ایالت با خطر پایان یافتن اکسیژن پزشکی روبه رو شده اند که از درمان های اصلی بیماران دچار این بیماری تنفسی است.

از شهروندان اورلاندو که آب آشامیدنی آن با اکسیژن مایع تصفیه می شود، درخواست شده به علت کمبود اکسیژن، در مصرف آب صرفه جویی کنند تا این ماده به بیمارستان ها اختصاص داده شود.  

 سازمان جهانی بهداشت و یک مقام ارشد بهداشتی آمریکا در روزهای گذشته نسبت به جهش شمار قربانیان کرونایی در اروپا و آمریکا هشدار داده اند.

آنتونی فائوچی (رئیس موسسه آلرژی و بیماری های عفونی و عضو کارگروه مقابله با کرونای کاخ سفید) گفت که آمریکا ممکن است با ۱۰۰ هزار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در چارچوب زمانی مشابه روبرو شود که بیشتر در میان افرادی خواهد بود که همچنان از زدن واکسن امتناع می‌ورزند.

فائوچی نیز در مصاحبه با شبکه سی ان ان به شدت نسبت به ارزیابی اخیر مبنی بر قربانیان کرونایی جدید در آمریکا هشدار داد که به گفته وی هم می توانست این مسئله قابل پیش‌بینی باشد و هم قابل پیشگیری.

وی همچنین از کسانی که تاکنون واکسن کرونا نزده اند، خواست واکسن بزنند و اظهار کرد: حدود ۸۰ میلیون نفر در آمریکا واجد شرایط واکسیناسیون هستند که هنوز واکسن نزده‌اند.

براساس آمارهای اعلام شده از زمان آغاز همه گیری جهانی کرونا تاکنون بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن در پی دچار شدن به این ویروس، جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان