غرور آمریکا با خاک یکسان شد،تعبیر مطبوعات پاکستان از اوضاع افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - رسانه‌های پاکستان امروز با انعکاس گسترده خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان پس از ۲۰ سال اشغال این کشور، نوشتند: افغانستانی‌ها آزادی کشورشان را جشن گرفتند درحالی که خروج آمریکایی‌ها معنای واقعی خاک شدن غرور آنان را رقم زد.

به گزارش ایرنا، مطبوعات چاپی و الکترونیکی در پاکستان همچنین وب سایت‌های خبری این کشور روز چهارشنبه تیتر اول و صفحه نخست جراید خود را به پایان اشغال ۲۰ ساله افغانستان به دست آمریکا و خروج کامل این نیروها اختصاص دادند.

روزنامه‌های اردو زبان چاپ شهر اسلام‌آباد با بازتاب تصویر یک مقام ارشد آمریکا که به عنوان آخرین نفر درحال سوار شدن به هواپیمایی بود که باید فرودگاه بین المللی کابل را برای همیشه ترک می‌کرد، آن را با خروج نیروهای شوروی از افغانستان در سال ۱۹۸۹ و قبل از آن خروج نیروهای بریتانیا در سال ۱۸۴۲ از آن کشور مقایسه کردند.

روزنامه «دنیا» در صفحه اول خود نوشت: افغانستانی‌ها پیروزی بر آمریکا را جشن و حتی تشییع جنازه نمادین برای سربازان آمریکایی گرفتند.

روزنامه «امت» چاپ شهر کراچی در تیتر اول خود نوشت: مردم افغانستان روی خاکستر آرزوهای برباد رفته آمریکایی‌ها پایکوبی کردند و نشان دادند که غرور واشنگتن پس از ۲۰ سال اشغال با خاک یکسان شده است.

روزنامه «اکسپرس» پاکستان گزارش داد: جشن پیروزی در افغانستان همزمان با خروج کامل آمریکا برگزار شد. طالبان اعلام کرد که شکست آمریکا یک درس عبرت بزرگ برای دیگران است.

به نوشته این نشریه اردو زبان، اجلاس شورای عالی طالبان پس از ۳ روز رایزنی به اتمام رسید و انتظار می‌رود این گروه به زودی تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان را اعلام کند.

روزنامه «نایی بات» خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را صفحه اول خود چنین تفسیر کرد: کابل پس از ۲۰ سال اشغال یک صبح آزاد را تجربه کرد. اجتماع شلوغ در کابل کاهش یافته و ترس و وحشت از میان مردم به ویژه ساکنان پایتخت افغانستان به تدریج کم می‌شود.

روزنامه اردو زبان «اوصاف» چاپ شهر اسلام‌آباد نیز نوشت: در آخر یک جنگ بیهوده با خروج کامل آمریکا از افغانستان به پایان رسید، جنگی که صدها میلیارد هزینه برداشت و جان بیش از صدهزار افغانستانی را نیز گرفت.

روزنامه انگلیسی زبان «نیوز» امروز نوشت: آزمون واقعی طالبان پس از خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان آغاز شد. همزمان با تحولات افغانستان، وزیر امور خارجه آلمان در اسلام آباد با رهبران سیاسی و نظامی پاکستان دیدار و بر تسریع تلاش‌های برای کمک به صلح و ثبات در افغانستان تاکید شد.

روزنامه پاکستانی «داون» نیز در صفحه اول خود تصاویر تخلیه فرودگاه کابل از وجود نیروهای آمریکایی، از بین بردن ادوات نظامی از جمله هواپیماها توسط آمریکا، نشست خبری ذبیح الله مجاهد در فرودگاه و جشن افغانستانی‌ها به مناسبت پایان اشغال ۲۰ ساله کشورشان را منتشر کرد.

حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان به پایان رسید و آخرین سرباز آمریکایی ساعت ۱۲ شامگاه دوشنبه (۳٠ اوت ۲٠۲۱) از فرودگاه کابل پایتخت این کشور خارج شد و در پی آن طولانی‌ترین جنگ آمریکا نیز پایان یافت.

به دنبال سلطه طالبان بر افغانستان، دولت بایدن در عملیاتی دو هفته‌ای اقدام به خروج نیروها و افرادی کرد که در افغانستان بسر می‌بردند. بایدن ۳۱ اوت (۹ شهریور) را به عنوان ضرب الاجل خروج نیروهایش از افغانستان تعیین کرده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha