دادستان سمنان: تملک واحدهای تولیدی از سوی بانک‌ها دردی را دوا نمی‌کند

سمنان- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان گفت: بانک‌ها باید حامی تولیدکنندگان باشند و تملک واحدهای تولیدی دردی از اقتصاد کشور را دوا نمی‌کند.

به گزارش ایرنا، محمد شریف ابراهیمی روز چهارشنبه در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی در سالن شهدای هفتم تیر دادگستری کل استان سمنان افزود: رویکرد بانک‌ها در مواجهه با بدهی واحدهای تولیدی که به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه یا رکود بازار فروش دچارش می‌شوند، حمایتی باشد و در جنگ اقتصادی امروز واحدهای تولیدی را تحت فشار نگذارند.

وی با تاکید بر لزوم تمکین بانک‌ها از قوانین گفت: وقتی واحد تولیدی ورشکست می‌شود طبق قانون بانک نباید اموال او را توقیف و حساب بانکی مالک آن را مسدود کند، اما بانک‌ها برخلاف قانون با تملک دارایی‌های تولیدکنندگان باعث ورشکستگی و تعطیلی واحدهای تولیدی می‌شوند.

وی تاکید کرد: در بسیاری موارد ارزش اموال توقیف شده گاه چندین برابر میزان تسهیلات و سود باقی مانده تسهیلاتی دریافتی واحد تولیدی است.

شریف‌ابراهیمی، عملکرد بانک‌ها را یکی از عوامل مهم ورشکستگی واحدهای تولیدی دانست و گفت: حمایت از افرادی که تسهیلات تولید را به مصارف دیگر می‌رسانند یا با میل خود واحد تولیدی را تعطیل می‌کنند مد نظر دستگاه قضای استان سمنان نیست و هدف حمایت از واحدهای تولید فعالی است که در شرایط اقتصادی فعلی آسیب دیده‌اند.

وی گفت: قرارداد اولیه شراکت بانک‌ها با واحدهای تولیدی نقص و اشکال دارد و بانک‌ها گاهی در میانه راه از شراکت کنار می‌روند، در حالی که اگر بانک‌ها به درستی خود را شریک واحدهای تولیدی بدانند به راحتی زمینه تعطیلی و فروش تجهیزات آن واحد را فراهم نمی‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب سمنان با بیان اینکه زنجیره‌های اقتصادی به هم پیوسته است گفت: ساز و کارهای اداری و ناهماهنگی‌های دستگاه‌های اجرایی موانع تولید محسوب می‌شوند اما برای این مشکل راه حلی استانی وجود ندارد و قوانین باید در سطح کشوری اصلاح شود.

استان سمنان دارای بیش از ۲ هزار پروانه بهره برداری در حوزه صنعت و معدن است که هشت درصد از آن غیرفعال و راکد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha