۱۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۳
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84456407
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پوتین: حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان  فاجعه بار بوده است

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه تصریح کرد که حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان  فاجعه بار بوده و هیچ نتیجه  مثبتی نداشت.

به گزارش ایرنا از ریانووستی، پوتین روز چهارشنبه در جمع دانشجویان در شهر ولادی واستوک در خاور دور روسیه درباره وضعیت افغانستان گفت: نباید از خارج چیزی (راه حلی) را تحمیل کرد بلکه باید کمک و صبر کرد.  

وی افزود: باید منتظر بود تا شرایط فراهم شود و اگر کسی می خواهد که وضعیت افغانستان سریعتر بهبود بیابد باید به مردم این کشور کمک کند.

رئیس جمهوری روسیه گفت: ماموریت ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان که در جریان آن واشنگتن استانداردهای خود را برای سازماندهی جامعه این کشور اعمال کرد هیچ نتیجه ای نداشت و حتی پیامدهای منفی به همراه داشت.  

وی ادامه داد: رویدادهایی که در مسافت نه چندان دور از ما در افغانستان رخ می دهد ناگوار است. ۲۰ ساله حضور ارتش آمریکا در این کشور و تلاش آن برای  متمدن کردن آن کشور و اعمال استانداردهای خود ازجمله در سازماندهی سیاسی جامعه افغانستان بی نتیجه بود.

رئیس جمهوری روسیه گفت: وضعیت منجر به تراژدی شد و تلفات سنگین ازجمله برای کسانی که این تلاش را در افغانستان می کردند به همراه داشت.

به دنبال سلطه طالبان بر افغانستان، دولت بایدن در عملیاتی دو هفته ای اقدام به خروج نیروها و افرادی کرد که در افغانستان بسر می بردند. بایدن ۳۱ اوت (۹ شهریور) را به عنوان ضرب الاجل خروج نیروهایش از افغانستان تعیین کرده بود.

 جنگ بیست ساله افغانستان که طولانی‌ترین جنگ آمریکا در خارج از مرزها شناخته می‌شود، در مجموع ۲۳۱۳ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲۵٠٠ کشته روی دست آمریکا گذاشت و خروج شتابزده و آشوب زده آمریکا از افغانستان به اعتبار و موقعیت بین‌المللی واشنگتن آسیبی بزرگ زد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha