۱۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 1120
کد خبر: 84456168
۰ نفر

برچسب‌ها

نقش دولت و مردم در جدی انگاری پروتکل های بهداشتی

تهران-ایرنا-"امیرمسعود مظاهری"، جامعه شناس و استاد دانشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: بحران‌ های مکرر حل نشده در جامعه و در نهایت عادت کردن مردم به آنها،سبب بی‌تفاوتی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده است.در رابطه با مساله عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، بخشی از دلایل به مردم و بخشی به دولت باز می گردد.

 تقریبا دو سال از ورود ویروس کرونا به کشورمان می‌گذرد و در این مدت خانواده‌ های بسیاری شاهد مرگ عزیزان خود در اثر ابتلا به این بیماری بوده‌اند، اما همچنان شاهد بی توجهی بسیاری، نسبت به رعایت این پروتکل‌ ها  هستیم. امری که این سوال را در ذهن تداعی می‌کند که با وجود ثبت روزانه در برخی از روزهای اخیر؛ ۷۰۰ مرگ و میر به دلیل ابتلا به کرونا، چرا همواره مردم بی تفاوت به شرایط عمل کرده و پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند؟ اهمیت پرداختن به این پرسش و یافتن پاسخ بدان سبب شد، پژوهشگر ایرنا با "امیرمسعود مظاهری"، جامعه شناس و استاد دانشگاه به گفت و گو بنشیند. مشروح این گفت و گو را در ذیل می‌خوانید:

در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مردم و دولت نقش دارند

امیرمسعود مظاهری پیرامون نقش و مسوولیت مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی اظهار داشت: با توجه به اینکه همواره مسایل و مشکلاتی که در حوزه سلامت و اقتصاد روی می‌دهد، در نهایت به مردم ارجاع داده می‌شود و این سبب می‌شود، نقش و مسوولیت دولت مغفول بماند، باید گفت در حل هر مساله و مشکل اجتماعی، دولت و مردم دو سر یک طیف هستند که نقش هر دو طرف به یک اندازه اهمیت دارد. در واقع در رابطه با مساله عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، بخشی از دلایل به مردم و بخشی به دولت بازمی‌گردد.

وی گفت: به نظر من، یکی از مسایلی که باعث شده شاهد عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی از سوی بخشی از مردم باشیم، به دلیل وجود برخی بحران‌ های حل نشده است. تا کنون با بحران‌ های حل نشده بسیاری رو به رو بوده ایم که سرانجام پس از مدتی مردم توانسته‌اند با آنها خو بگیرند. دررابطه با مساله کرونا هم دقیقا پس از گذشت دو سال مردم به این وضعیت عادت کرده و با آن به مثابه امر عادی و روزمره برخورد می‌کنند. دلیل دیگر استمرار در شبکه روابط نظام سنتی مثل اعیاد، مراسم سوگواری دینی و محلی است که باعث شیوع بیشتر این بیماری می‌شود.

این جامعه شناس افزود: بحث دیگر که به عدم رعایت پروتکل‌ ها باز می‌گردد، مربوط به ناشناخته بودن خود بیماری است. بطوریکه هر از چند گاه شاهد توصیه‌ های مختلف حول این بیماری هستیم. به این صورت که برخی مواقع گفته می‌شود این بیماری هوازی است. برخی مواقع گفته می‌شود در سطح وجود دارد در برخی مواقع دیگر گفته می‌شود از وایتکس یا دستکش استفاده شود و یک زمان دیگر گفته می‌شود بهتر است این کار صورت نگیرد. بنابراین متغیر بودن توصیه‌ها و حتی متغیر بودن خود بیماری عاملی بر عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی است.

نقش فرهنگ سازی در رعایت پروتکل‌ های بهداشتی

مظاهری در خصوص نقش فرهنگ سازی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ؛ بیان کرد: طبیعی است که کسی نمی‌تواند نقش فرهنگ سازی را انکار کند. خصوصا در شرایط حال حاضر شاهد هستیم که نقش اینترنت و فضای مجازی به واسطه قرنطینه‌ ها و تعطیلات اجباری برجسته‌ تر شده است. اما  من فکر می‌کنم در این شبکه‌ ها گاهی ما با اخبار جعلی  و کاذب نیز رو به رو هستیم که نیازمند تقویت و گسترش سواد رسانه‌ای است. به این معنا که از طریق آنها مشخص کنیم چه اطلاعات درست و موثق و چه اطلاعاتی نادرست و ناموثق هستند.

مظاهری ادامه داد: مساله دیگری که در بحث فرهنگ سازی وجود دارد، این است که رسانه‌ های ملی تا حدودی مرجعیت و اعتبار خود را از دست داده‌اند و این سبب شده شبکه‌ های اجتماعی جایگزین رسانه‌های ملی و رسمی شوند در حالیکه برای دستیابی به اطلاعات درست و موثق ضمن اینکه لازم است سواد رسانه‌ای گسترش یابد، باید یک خانه تکانی اساسی در رسانه‌های رسمی هم صورت بگیرد تا بتوانند هم پاسخگوی مردم باشند و هم بتوانند اعتبار و مرجعیت خود را بدست آورند.

مسوولیت اجتماعی را باید در قالب ساخت نظام اجتماعی نگریست 

مظاهری درباره مسوولیت اجتماعی مبنی بر رعایت پروتکل‌ های بهداشتی گفت: یکی از مسایل مهم در رعایت پروتکل های بهداشتی، وجود مسوولیت‌های اجتماعی است. اما باید دید مسوولیت اجتماعی در چه ساخت نظام اجتماعی شکل می‌گیرد. هنگامیکه ساخت نظام اجتماعی دچار یک نوع کرختی و بی تفاوتی اجتماعی شده و از سوی دیگر، سرمایه اجتماعی، اعتماد و مشارکت کاهش یافته؛ در چنین شرایطی، مسوولیت اجتماعی برای اینکه بازتولید شود با مسایلی رو به رو می‌شود.

وی افزود: در واقع وقتی مردم بپندارند که این بحران نیز مانند بحران های دیگر حل نشدنی است و از طرفی در تغییر شرایط جامعه کنشگرانی بی قدرت هستند بنابراین از انجام هر عمل که مبتنی بر دستورات نظام باشد، خودداری میکنند.در رابطه با مساله کرونا هم دقیقا همین اتفاق افتاده است. یعنی مردم به نحوی خود را با شرایط ایجاد شده منطبق کرده اند.

راهکارهایی برای تقویت مسوولیت اجتماعی

مظاهری درباره راهکارهایی برای تقویت مسوولیت اجتماعی گفت: من فکر می کنم برای تقویت اعتماد و کنشگری مردم در ساحت جامعه، نقش رسانه‌ ها و کارگزاران اجتماعی و سیاسی بسیار مهم است. احترام گذاشتن به مردم و کرامت انسانی و داشتن نگاه از پایین به بالا می‌تواند در تقویت سرمایه اجتماعی، اعتماد و امید نقش موثری داشته باشد.

وی افزود: نکته دوم که باید در خصوص مسوولیت اجتماعی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه کرد، این است که وقتی شرایط اقتصادی مردم مناسب نباشد و حمایت‌های اجتماعی برای آنها وجود نداشته باشد، مردم ناچار هستند برای تامین معاش خود در جامعه حاضر باشند و این یعنی نقض قرنطینه ها و عدم توجه به پروتکل‌ های بهداشتی. در حالیکه در نقطه مقابل در صورتی که مردم حمایت شوند و مشکلی احساس نکنند دلیلی بر نقض قوانین از سوی آنها وجود ندارد. بحران‌ های متوالی حل نشده و در نهایت خو گرفتن به آنها سبب شده در این باره نیز شاهد بی توجهی مردم باشیم.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: مساله بهداشت و درمان بسیار با ساحت سیاست در هم تنیده شده‌اند و توجه به مسایل و مشکلات درمانی و بهداشتی مستلزم توجه به بعد دیگر یعنی سیاست و کارایی و کارآمدی نظام سیاسی است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha