اتحادیه اروپا برلزوم رسیدگی فوری به بحران پناهجویان افغان تاکید کرد

لندن – ایرنا – کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری نشست ویژه وزرای کشور اتحادیه درباره وضعیت پناهجویان افغان تاکید کرد که باید پیش از رسیدن مهاجران به مرزهای اروپا وارد عمل شد.

به گزارش ایرنا، «یلوا یوهانسون» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل گفت: ما در شرایطی قرار داریم که نیازمند رویکرد یکپارچه در قبال افغانستان هستیم. باید از بحران انسانی، مهاجرتی و امنیتی در این کشور جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت رویکرد یکپارچه اتحادیه اروپا در این زمینه تصریح کرد: باید به سرعت وارد عمل شویم و منتظر نباشیم که موجی از پناهجویان به مرزهای ما برسند و گروه‌های تروریستی فرصت تقویت داشته باشند

این مقام اروپایی افزود: باید همین حالا وارد عمل شویم و از مردم افغانستان و کشورهای همسایه حمایت و با سازمان‌های بین‌المللی کار کنیم.

او در پاسخ به این سووال که با وجود اختلاف نظر کشورها در قبال بحران افغانستان چگونه می‌توان رویکرد واحدی را در این زمینه انتظار داشت، گفت که همه اعضا مایلند که از بروز بحران مهاجرتی سال ۲۰۱۵ اجتناب کنند. وی با بیان این نکته گفت: ما اکنون در شرایط بهتری قرار داریم و می‌توانیم از بروز چنین بحرانی اجتناب کنیم. اما نباید وقت را از دست بدهیم و به صورت متحد وارد عمل شویم. یوهانسون ابراز امیدواری کرد که در پایان اجلاس امروز بیانیه مشترکی از سوی اعضا صادر شود.

بر اساس پیش‌نویس بیانیه‌ای که به رویت برخی رسانه‌ها رسیده، اتحادیه اروپا مایل است تا از تکرار بحران مهاجراتی مانند آنچه در سال سال ۲۰۱۵ رخ داد و منجر به شکاف میان دولت‌های اروپایی، خیزش گروه‌های راست افراطی شد جلوگیری کند. باید در نظر داشت که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز یکی از تبعات همین رویداد بود.

اتحادیه اروپا که طی ۲۰ سال گذشته در ماجرای افغانستان فقط دنباله‌رو کاخ سفید بوده و حالا چندان امیدی به چتر حمایتی آمریکا ندارد می‌خواهد که در مواجهه با بحران جدید آمادگی داشته باشد. در فرازهایی از این پیش نویس بیانیه امده است: بر اساس درس‌هایی که آموخته‌ایم، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو مصمم هستند تا از طریق آمادگی برای یک پاسخ هماهنگ و منظم، به طور مشترک اقدام کرده و از تکرار ورود بی‌حساب مهاجران غیرقانونی جلوگیری کند.

گفته می‌شود در این بیانیه که در تاریخ ۲۸ اوت تنظیم شده اشاره‌ای به جزئیات طرح پذیرش پناهجویان نشده است. اتحادیه اروپا هفته پیش اعلام کرد که کمک مالی جدیدی را برای افغانستان و کشورهای همسایه اش در نظر گرفته تا از فرار افغان ها به این بلوک جلوگیری شود. این پول قرار است به افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای همسایه داده شود.

وزرای کشور دولت‌های اروپایی قرار است وعده کمک‌های مالی به افغانستان و همسایگانش را تکرار کنند، اما گزارش‌ها حاکیست که تحقق چنین وعده ای با وجود پیچیدگی‌های اوضاع منطقه چندان کار ساده‌ای نیست. هدف اروپا در اوضاع کنونی هم این است که به پناهجویان افغان در منطقه بیشتر کمک شود تا بحران مهاجراتی در بلوک غرب جلوگیری شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha