۱۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۱
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84455590
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا با بدرقه داعش

تهران- ایرنا- روزنامه ال پائیس اسپانیا در گزارشی از خروج آخرین هواپیمای حامل آمریکایی ها از افغانستان نوشت واشنگتن پس از دو دهه حضور نظامی در افغانستان، در حالی با این کشور وداع کرد که این پایان غم انگیز و مفتضحانه، با بدرقه حملات مرگبار داعش همراه شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ال پائیس در گزارش خود آورده است هواپیماهای نظامی که حامل آخرین هیأت شش هزار نفری مسئول اجرای عملیات خروج از افغانستان بود، پیش از نیمه شب دوشنبه به وقت محلی خاک افغانستان را ترک کردند و این نقطه پایانی بر طولانی‌ترین جنگ آمریکا بود که با خروج ۱۲۰ هزار نظامی آمریکایی و کارمندان افغان، بزرگترین عملیات هوایی واشنگتن را نیز رقم زد.

اگرچه طبق بیانیه منتشره از سوی کاخ سفید، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ابراز قدردانی از نیروهای نظامی پایان «مأموریتی انجام شده» را اعلام کرد، اما تنش های ایجاد شده در پی این خروج غیرمسئولانه، دولت آمریکا را با انتقادات جهانی بسیاری مواجه کرد.

اصطلاح «مأموریت انجام شد» را «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۲۰۰۳ درباره خروج شرم آور نیروهایش از عراق به کار برد، با این تفاوت که آن زمان این کشور عربی با حضور وحشیانه داعش درگیر نشده بود.

به نوشته این رسانه اسپانیایی، خروج از افغانستان را باید پایان یک دوره برای آمریکا دانست، اما این ماجرا بخاطر سرنوشت نامعلومی که در انتظار هزاران افغان به جا گذاشت، شبیه داستانی بی سرانجام است.

همچنین مأموریت تلخ آمریکا پایانی خونین داشت و آن احیای تروریسم داعش بود، گروهی که پس از شکست های مکرر در عراق و سوریه ضعیف شده بود.

به دنبال سلطه طالبان بر افغانستان، دولت بایدن در عملیاتی دو هفته ای اقدام به خروج نیروها و افرادی که در افغانستان بسر می بردند کرد. بایدن ۳۱ اوت (۹ شهریور) را به عنوان ضرب الاجل خروج نیروهایش از افغانستان تعیین کرده است. به روایت خبرگزاری آسوشیتد پرس آخرین هواپیمای آمریکایی نیز از افغانستان پرواز کرده است.

انفجار روز پنجشنبه فرودگاه بین المللی کابل که به کشته شدن سربازان آمریکایی منجر شد بدترین، تاریک ترین و غم انگیزترین لحظات ریاست جمهوری را برای جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا رقم زد.  پنتاگون خروج کامل نیروهایش از افغانستان را تایید کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha