۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84455564
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

انگلیس: باید واقعیت جدید در افغانستان را بپذیریم

لندن – ایرنا – وزیر خارجه انگلیس با پایان یافتن مهلت تعیین شده برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: اکنون تمرکز روی این مساله است که واقعیت‌های جدید را بشناسیم، از آن درس بگیریم و اینکه چگونه رو به جلوحرکت کنیم.

به گزارش ایرنا، دومینیک راب روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای از دستاوردهای ادعایی غرب در افغانستان دفاع کرد و افزود این کشور طی ۲۰ سال گذشته به عنوان پایگاهی برای حملات تروریستی در خارج مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه ۱۰ میلیون کودک افغان بیشتر وارد مدرسه شدند که ۴۰ درصد آنان دختر بوده است، مدعی شد به ازای آنچه او ایثارگری‌های سربازان انگلیسی نامید، دستاوردهای ملموسی حاصل شده است.

وزیر امور خارجه انگلیس قطعنامه روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره افغانستان را که در آن از طالبان خواسته شده است تا بر خروج امن افغان‌ها و اتباع خارجی پایبند بماند، گامی مهم دانست.

راب با این حال از پاسخ به سوالی درباره امنیت انگلیس با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان طفره رفت و گفت باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا این گروه می‌تواند به تعهداتش جامه عمل بپوشاند.

وی با یادآوری اینکه در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که افغانستان نباید به عنوان پایگاهی برای حملات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد، اظهار کرد: قطعنامه سازمان ملل به تنهایی معجزه نخواهد کرد و باید از ظرفیت کشورهای منطقه برای تاثیرگذاری بر طالبان بهره برد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه خود قطعنامه‌ای درباره افغانستان به تصویب رساند که در آن از طالبان خواست بر خروج امن افغان ها و اتباع خارجی پایبند بماند.

این قطعنامه  از سوی آمریکا پیشنهاد شد و مورد حمایت  فرانسه و  انگلیس قرار گرفت. چین و روسیه به این قطعنامه رای ممتنع دادند. در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به بیانیه طالبان در ۲۷ اوت ۲۰۲۱ اشاره شده  که در آن طالبان متعهد شده اند افغان ها قادر خواهند بود به خارج از کشور سفر کنند،هر زمان که بخواهند افغانستان را ترک کرده و از هر گذرگاه مرزی ، چه هوایی و چه زمینی ، از جمله در فرودگاه کابل بازگشایی و ایمن شده و هیچ کس مانع سفر آنها نمی شود.

شورای امنیت در قطعنامه خود آورده است انتظار دارد  طالبان به این تعهدات و سایر تعهدات، از جمله در مورد خروج امن افغان ها و همه اتباع خارجی از افغانستان ، پایبند باشند.

آمریکا، انگلیس و بسیاری از کشورهای جهان پیش از این، اعلام کردند طالبان موافقت کرده است همه اتباع خارجی و اتباع افغان که دارای مجوز سفر هستند قادر به ترک افغانستان خواهند بود.

وزیر خارجه انگلیس درباره شهروندانی که در جریان عملیات خروج از افغانستان جا مانده‌اند هم اظهار کرد از آوریل گذشته تاکنون ۱۷ هزار شهروند انگلیسی و کارکنان افغان که با دولت همکاری داشته‌اند، خارج شدند.

راب تعداد شهروندان انگلیسی که اکنون در افغانستان جا مانده‌اند را کمتر از ۱۰۰ نفر برشمرد و مدعی شد دولت در تلاش است تا از طریق رایزنی با همسایگان افغانستان، شهروندان انگلیسی را خارج کند.

این سیاستمدار انگلیسی اینگونه توضیح داد که افراد جامانده باید خود را به سفارت انگلیس در یکی از کشورهای همسایه افغانستان برسانند تا به کشور بازگردند.

در بخشی از گفت‌وگوی وزیر خارجه انگلیس با شبکه خبری اسکای، وی اتهام‌زنی آمریکا مبنی بر مقصر دانستن نظامیان انگلیسی در انفجارهای فرودگاه کابل را نادرست دانست و درباره توانایی گروه طالبان برای اداره فرودگاه کابل ابراز تردید کرد.

راب گفت که اظهار نظر درباره زمان بازگشایی فرودگاه کابل دشوار است و در مورد توانایی طالبان برای اداره ایمن این فرودگاه نیز تردید وجود دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha