۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۵:۴۸
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84454997
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بلینکن: ماموریت دیپلماتیک در افغانستان را به دوحه منتقل کردیم

نیویورک – ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه ماموریت نظامی در افغانستان به پایان رسیده است، اظهار داشت که نمایندگی دیپلماتیک در افغانستان نداریم و ماموریت دیپلماتیک خود را به دوحه قطر منتقل کردیم .

وزیر خارجه آمریکا پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی طی دو دهه اشغالگری در این کشور با پایانی خونبار، گام های بعدی آمریکا در افغانستان را فصل جدیدی خواند.
وی اظهار داشت که با توجه به توقف حضور دیپلماتیک در کابل، عملیات خود را به دوحه قطر منتقل کردیم و از دوحه برای مدیریت دیپلماسی خود با افغانستان استفاده می کنیم.
بلینکن تصریح کرد به کنگره اطلاع خواهیم داد از این نمایندگی برای مدیریت دیپلماسی خود با افغانستان از جمله نقل و انتقال پیام با طالبان استفاده می کنیم.

به گفته وی بیش از ۱۲۳ هزار نفر از جمله حدود شش هزار شهروند آمریکایی با امنیت از افغانستان خارج شده‌اند.
وزیر خارجه آمریکا عملیات خروج این افراد را اقدام نظامی وسیع، دیپلماتیک ، انسان‌دوستانه و از سخت‌ترین اقدامات در تاریخ آمریکا خواند.

وی با بیان اینکه هنوز زیر ۲۰۰ نفر و شاید نزدیک به ۱۰۰ شهروند آمریکایی در افغانستان  حضور دارند که خواستار خروج از این کشور هستند، گفت که برخی از این افراد تابعیت دوگانه دارند و چنانچه خواستار خروج باشند، به آنها کمک خواهیم کرد.
وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که طالبان به صورت علنی و خصوصی گفته است که اگرشهروندان افغانستان خواستار خروج از این کشور باشند، مانع نمی شود.
وی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در این باره اشاره کرد و گفت که با کشورهای گروه هفت و متحدان درباره بازگشایی فرودگاه کابل درباره چگونگی همکاری  برای تسهیل سفر امن به خارج از افغانستان بحث کردیم.
بلینکن با قدردانی از تلاش های ترکیه و قطر اضافه کرد کسانی که می‌خواهند از طریق پروازهای چارتر افغانستان را ترک کنند، بتوانند این کشور را ترک کنند و البته راه زمینی هم وجود دارد.  

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنانش گفت طالبان متعهد شده است که القاعده در کشورشان پناهگاهی نداشته باشد و با دشمن قسم خورده شان داعش خراسان مبارزه کنند. ما آنها را مسوول  می‌دانیم و بر اساس اقداماتشان آنها را ارزیابی می‌کنیم.
بلینکن ادامه داد این بدان معنی نیست که آمریکا به این گروه تکیه می‌کند. ما توانایی های محکم خود در مبارزه با تروریسم را در منطقه حفظ می‌کنیم تا در صورت لزوم این تهدیدات را خنثی کنیم.
این مقام ارشد دولت بایدن خاطر نشان کرد آمریکا همچنان که در چند روز گذشته با حمله به عوامل تسهیل‌کننده  داعش و تهدیدات قریب الوقوع در افغانستان و نیز با عملیات در مناطقی که در آن حضور نظامی ندارد، این موضوع را نشان داده است.
وی تصریح کرد  آنچه برای ما در تعامل با طالبان بالاترین اهمیت دارد منافع ملی ما است.
بلینکن با بیان اینکه طالبان به دنبال مشروعیت و حمایت بین المللی است، گفت اگر حکومت جدید در افغانستان در این راستا خواستار تعامل باشد ما آماده هستیم.
وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال مدعی شد ما به ادامه ارائه کمک‌های انسان دوستانه ادامه خواهیم داد و برای تحقق آن با متحدان و شرکا همکاری و رایزنی می‌کنیم.
وی در عین حال ادامه داد این کمک ها از طریق حکومت افغانستان توزیع نمی شود ، بلکه از طریق سازمان های مستقل ، مانند سازمان های سازمان ملل متحد و سازمان های غیردولتی به دست مردم خواهد رسید و انتظار داریم  طالبان یا هیچ کس دیگری مانع این تلاش ها نشود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در پی اعلام خروج کامل نیروهایی نظامی آمریکا از افغانستان و پایان دو دهه اشغالگری در این کشور گفت: حضور ۲۰ ساله نظامی ما در افغانستان پایان یافت.
بایدن روز دوشنبه به وقت محلی پس از آنکه ژنرال کنث مک کنزی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا (سنتکام) در ارتباطی ویدئویی با پنتاگون اعلام کرد  خروج ارتش آمریکا از افغانستان بطور کامل تکمیل شد، این بیانیه را صادر کرد.
به گزارش کاخ سفید، بایدن در این بیانیه افزود در ۱۷ روز گذشته نیروهای آمریکایی بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا را انجام دادند و بیش از ۱۲۰هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و متحدان افغان آمریکا را خارج کردند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت که روز سه‌شنبه درخصوص تصمیمش برای تمدید نکردن ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان خطاب به مردم کشورش سخنرانی خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه خود قطعنامه‌ای درباره افغانستان به تصویب رساند که در آن از طالبان خواست بر خروج امن افغان ها و اتباع خارجی پایبند بماند.شورای امنیت سازمان ملل متحد این قطعنامه را با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع تصویب کرد.
این قطعنامه  از سوی آمریکا پیشنهاد شد و مورد حمایت  فرانسه و  انگلیس قرار گرفت. چین و روسیه به این قطعنامه رای ممتنع دادند.
در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به بیانیه طالبان در ۲۷ اوت ۲۰۲۱ اشاره شده  که در آن طالبان متعهد شده اند افغان ها قادر خواهند بود به خارج از کشور سفر کنند،هر زمان که بخواهند افغانستان را ترک کرده و از هر گذرگاه مرزی ، چه هوایی و چه زمینی ، از جمله در فرودگاه کابل بازگشایی و ایمن شده و هیچ کس مانع سفر آنها نمی شود.
شورای امنیت در قطعنامه خود آورده است انتظار دارد  طالبان به این تعهدات و سایر تعهدات، از جمله در مورد خروج امن افغان ها و همه اتباع خارجی از افغانستان ، پایبند باشند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha