رییس کمیته دفاعی انگلیس خروج از افغانستان را تحقیرآمیز خواند

لندن – ایرنا – رییس کمیته پارلمانی دفاعی انگلیس با اشاره به افزایش همزمان حملات تروریستی در افغانستان و خروج نیروهای خارجی از این کشور، سیاست‌ آمریکا و متحدانش در غرب آسیا زیر سووال برد و آن را مایه شرمساری و تحقیرآمیز خواند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، توبیاس الوود ساعاتی پیش از خروج آخرین هواپیمای نظامی انگلیس از افغانستان مدعی شد که با خروج نیروهای نظامی از این کشور حملات تروریستی افزایش خواهد یافت. او که پیشتر معاون وزیر امور خارجه در حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا بود تصریح کرد که وزارت امور خارجه انگلیس دیگر ظرفیت پرداختن به چالش‌هایی که طی دو هفته گذشته با آن روبرو بوده ندارد. وی حوادث افغانستان را «بیدارباش» نامید و افزود که جهان در مسیر تبدیل شدن به مکانی خطرناک‌تر است، نه امن‌تر.

این مقام انگلیسی از عملکرد سربازان این کشور در افغانستان دفاع کرد و همچنین ادامه داد که آن‌ها از سوی مسئولین خود مایوس شدند.

وی افزود: به محض اینکه ما افغانستان را ترک کردیم حملات تروریستی صورت گرفت و از این پس هم ادامه خواهد داشت.

الوود توضیح داد که ما بعد از ۲۰ سال (افغانستان را) ترک کردیم و اکنون چیز قابل‌توجهی برای مباهات کردن به آن نداریم. وی با انتقاد از عدم برخورداری انگلیس از استراتژی لازم در افغانستان تصریح کرد: این روش خروج (ما از افغانستان) تحقیر آمیز است.

این درحالیست که انگلیس در کنار آمریکا و متحدانش پس از ۲۰ سال اشغال نظامی افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم، در شرایطی مجبور به ترک این کشور شده که حملات تروریستی در این کشور همچنان ادامه دارد. هفته گذشته گروه تروریستی داعش حمله انتحاری در مقابل فرودگاه کابل انجام داد که در پی آن دستکم  ۱۷۰ نفر از جمله ۱۳ آمریکایی کشته شدند.

تام توگندهات رییس کمیته پارلمانی امور خارجی خواستار تحقیق درباره عملکرد لندن در مدیریت بحران افغانستان شده است. او روز چهارشنبه نشستی را با حضور وزیر امور خارجه انگلیس و اعضای کمیته ترتیب داده تا درباره عملکرد دولت پرس‌وجو کند.

در همین حال وزیر امور خارجه کابینه در سایه (حزب کارگر) دولت را متهم کرده که تعدادی از شهروندان انگلیسی، افرادی که دچار معلولیت‌های جدی جسمی هستند و کودکانی که از خانواده‌های خود جدا شده‌اند در افغانستان جا مانده‌اند. دولت هم تلویحا تائید کرده که حدود یک هزار و ۱۰۰ افغانی که واجد شرایط سفر به انگلیس هستند در این کشور جا خواهند ماند.

ریچارد بارونز رییس ستاد ارتش انگلیس رفتار دولت را نوعی بدعهدی خوانده و می‌گوید که باید به طور مستقیم با طالبان مذاکره کرد تا عملیات تخلیه تکمیل شود. بوریس جانسون تاکید دارد که تنها در شرایطی طالبان در افغانستان را به رسمیت می‌شناسد که عبور افرادی را که خواستار خروج از کشور هستند تضمین کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha