۸ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84454348
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۰ دانشجوی افغان در دانشگاه علوم پزشکی یزد پذیرش شدند

یزد - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: ۲۰ دانشجوی نخبه افغان در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ برای ادامه تحصیل در دوره پزشک عمومی در پردیس بین الملل این واحد دانشگاهی پذیرش شدند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی این دانشگاه، دکتر محمدرضا میرجلیلی افزود: دانشجویان خارجی با همکاری مرکز نخبگان کشور، سفیر ایران در کابل و سفیر افغانستان در تهران ، از طریق بورسیه پذیرش شدند و  در چهار دانشگاه برتر کشور از جمله دانشکده پردیس بین الملل شهید صدوقی یزد به مدت هفت سال مهمان ایران هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۴ نفر پسر و بقیه دختر هستند که پس از انجام آزمایش پی. سی. آر(P.C.R) و دریافت کارت واکسن در خوابگاه های دانشجویی مستقر  و از ابتدای مهرماه فعالیت آموزشی خود را آغاز می کنند.

به گفته میرجلیلی هم اکنون ۹۴ دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه علوم پزشکی یزد مشغول به تحصیل هستند.

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی یزد وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این شهر پایه‌گذاری شد.

هم‌اکنون در ردیف دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ یک کشور قرار دارد و مردم استان‌های همجوار برای درمان به مراکز درمانی وابسته به این واحد مراجعه می‌کنند و قبل از دکتر میرجلیلی، دکتر سید جلیل میرمحمدی میبدی عهده دار مسئولیت آن بود.

در سال ۱۳۶۲ شمسی با تلاش شهید آیت الله محمد صدوقی نخستین دانشکده پزشکی در یزد با پذیرش ۳۳ دانشجو شروع به‌کار کرد و در ادامه  دانشکده‌های پرستاری و مامایی و پیراپزشکی ایجاد شد، و سال ۱۳۷۳ با توجه به طرح ادغام دانشکده‌های پزشکی در وزارت بهداشت به دانشگاه ارتقا یافت.

در ادامه دانشکده‌های بهداشت و دندانپزشکی نیز به این مجموعه افزوده شد، و اکنون با پذیرش دانشجو در ۱۷ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای و همچنین هفت رشته تخصصی و یک مقطع فلوشیپ نازایی برای آموزش علوم پزشکی فعالیت دارد.

همچنین ارایه خدمات بهداشتی درمانی را با ۵۱ مرکز بهداشتی درمانی شهری، ۴۱ مرکز بهداشتی درمانی روستایی، ۲۱۹ خانه بهداشت و ۳۲ پایگاه بهداشتی (علاوه بر ارایه مراقبت های بهداشتی)،  پنج بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی در مرکز استان و ۹ بیمارستان عمومی در شهرستان‌ها عرضه می کند.

این واحد دانشگاهی ۱۰ دانشکده ، ۱۸ مرکز تحقیقاتی، ۱۲ بیمارستان و ۱۰ شبکه بهداشتی دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha