مراکز واکسیناسیون علیه کرونا در بافق سه برابر افزایش یافت

یزد - ایرنا- فرماندار بافق گفت: با توجه به افزایش گروه‌های سنی هدف و بر اساس مصوبه ستاد مبارزه و پیشگیری از ویروس کرونا برای رفاه حال شهروندان برای تزریق واکسن ، تعداد مراکز واکسیناسیون شهرستان از ۲ مورد به ۶ واحد افزایش یافت.

سید مهدی طلائی مقدم روز دوشنبه در حاشیه بازدید از محل تجمیعی واکسیناسیون کووید ۱۹ شهرستان در گفت و گو با ایرنا افزود: با عنایت به مصوبه ستاد یادشده و تاکید بر عملیاتی شدن طرح، تعداد فضاهای اختصاص یافته افزایش یافت تا افراد واجد شرایط بدون هرگونه دغدغه ای با مراجعه به محل های تعیین شده به سرعت واکسینه شوند.

وی به گروه های سنی هدف و ازدحام جمعیت روزهای اخیر در مراکز تجمیعی شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: ستاد یادشده در هماهنگی و همکاری با دستگاه های مربوطه، برای رفاه حال شهروندان و کاهش زمان تزریق نسبت به افزایش محل های تزریق واکسن در محل تجمیعی واکسیناسیون شهرستان اقدام کرد.

فرماندار بافق تصریح کرد: با اقدام های انجام شده تمامی گروه‌های سنی اعلام شده از سال ۱۳۶۰  و سال‌های قبل از آن می‌توانند برای دریافت واکسن به مرکز تجمیعی واقع در سالن ورزشی آیت الله هاشمی  رفسنجانی واقع در مجموعه ورزشگاه تختی شهرستان همه روزه از ساعت ۸ تا  ۱۳ و  عصرها ۱۸ الی ۲۱ ( به غیر از روزهای تعطیل ) مراجعه کنند.

 وی از افراد واجد شرایط گروه‌های سنی ۴۰ سال به بالا که تاکنون نسبت به تزریق واکسن اقدام نکرد ه اند خواست تا هرچه زودتر به مرکز یادشده مراجعه و واکسینه شوند.

طلائی مقدم تصریح کرد: فضای مناسبی با نیروهای مجرب برای تزریق واکسن زنان و مردان در نظر گرفته شد و افراد واجد شرایط طبق برنامه ، صبح و عصر در محل تعیین شده مراجعه کنند.

رییس ستاد مبارزه با کرونا شهرستان به نظر کارشناس بهداشت اشاره کرد و افزود: ایمنی بدن  ۲ هفته پس از تزریق دُز دوم واکسن، در بدن فرد ایجاد می‌شود و تا آن زمان همچنان خطر ابتلا به بیماری وجود دارد.

مراکز واکیسناسیون علیه کرونا در بافق سه برابر افزایش یافت

وی رعایت موارد بهداشتی را حق الناس خواند و با بیان اینکه در شرایط کنونی بهترین امربه معروف و نهی از منکر، رعایت شیوه نامه‌های مربوطه، فاصله گذاری اجتماعی و از همه مهمتر استفاده  از ماسک است از شهروندان خواست پس از دریافت واکسن، استفاده از  ماسک و شیوه نامه‌های بهداشتی را به طور جدی رعایت کنند.

 به گفته این مسوول با توجه به همه گیری بیماری کووید ۱۹ ، هر روز بیش از پیش اهمیت تزریق واکسن کرونا حس می‌شود ضمن اینکه باید توجه داشت که فاصله‌گذاری فیزیکی، داشتن ماسک، شستن مکرر دست‌ها در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است اما کافی نیست، اگر این اقدام بهداشتی در کنار تزریق واکسن رعایت شود، تعداد مبتلایان به این ویروس کاهش می‌یابد.

فرماندار بافق با بیان اینکه مبارزه با کرونا مهمترین موضوع بهداشتی است، خاطرنشان کرد: نظارت‌ها و دستورالعمل‌های پیشگیری در شهرستان افزایش یافت  و با متخلفان و ساده‌انگاری‌ها در این زمینه برخورد جدی می‌شود.

۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر در شهرستان بافق واجد شرایط دریافت واکسن کووید ۱۹ هستند که از این تعداد ۵۲ درصد دُز اول و ۲۵ درصد مرحله دوم واکس را دریافت کردند.

 آمار مبتلایان روز گذشته شهرستان همچنان بدون تغییر است ، ۲۳ نفر بستری شدند سه نفر با حال وخیم در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می‌کنند و ۲۴ ساعت گذشته موردی از فوت افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بافق گزارش نشد. 

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد ،این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. 

جهش ویروس کرونا در انگلستان ،آفریقا و هندوستان که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورد.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha