کلاب همدم یابی، ترویج ازدواج یا انحراف از معیار

قزوین - ایرنا - شبکه اجتماعی کلاب هاوس این روزها پر شده از اتاق‌هایی که همدم یابی نام دارد تا دختران و پسران فارغ از درست یا غلط بودن این روش از سراسر جهان با یکدیگر آشنا شده و بعدها بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند.

به گزارش ایرنا، پیدا کردن یک همدم برای نسل امروز کار سختی نیست، به لطف گسترش فضای مجازی و توسعه شبکه‌های اجتماعی این امکان به سهولت انجام می‌شود، اگر تا دیروز ارتباط مرد و زن در فضای مجازی تنها به پیام‌های متنی و در نهایت ارتباط تصویری معطوف می‌شد، اکنون به وسیله شبکه اجتماعی کلاب هاوس امکان ارتباط صوتی نیز فراهم شده تا افراد به راحتی بتوانند با زبان صوتی در یک مکان مجازی، همسری برای خود انتخاب کنند.

کافی است شبکه اجتماعی کلاب هاوس را نصب کنید و وارد یکی از اتاق‌های همدم یابی شوید، بعد از اینکه نشان دست را بالا می‌گیرید، مدریتور (مدیر اتاق) به شما اجازه صحبت کردن می‌دهد و اگر پسر باشید باید از خودتان مشخصات ارایه کنید و سپس بگویید که تمایل دارید با کدام دختر در گروه آشنا شوید؛ اگر دختر مورد نظر شما پاسخ مثبت داد می‌توانید به او پیام داده و برای آشنایی بیشتر وارد ارتباط دوطرفه شوید.

اگرچه ترویج ازدواج آسان و ایجاد شرایط لازم برای تشکیل خانواده به عنوان یکی از اولویت‌ها و سیاست‌ راهبردی در کشور ما محسوب می‌شود و از قوه مجریه و مقننه گرفته تا تمامی دستگاه‌ها را نیز درگیر خود کرده اما لازم است تا بررسی‌های کارشناسی و آسیب‌ شناسی اجتماعی از نحوه ارتباط گیری مردان و زنان در فضای مجازی به عنوان یک اصل مهم در دستور کار قرار گیرد تا هرگونه انحراف از اصول صحیح نتواند به قشر جوان آسیب بزند.

بسیاری از دختران و پسرانی که تازه وارد اتاق‌های همدم یابی می‌شوند، برایشان سووال برانگیز است که آیا می‌توان به نام‌ها و صداها اعتماد کرد؟ آیا فضای اتاق به اندازه‌ای امن خواهد بود که بعدها موقعیت مکانی و هویتی افراد فاش نشود و زندگی شخصی آنها را تحت تاثیر قرار ندهد؟ به همین دلیل تازه واردها تا چند جلسه در ردیف ناظران یا Audience قرار می‌گیرند تا قوانین همدم یابی را یاد بگیرند، وقتی صحبت‌های انتخاب کننده و انتخاب شونده را شنیدند، بعدا وارد عمل شده و خود در مقام انتخاب قرار خواهند گرفت.

کلاب همدم یابی، ترویج ازدواج یا انحراف از معیار

برخی پسران برای جلب توجه دختران بیوگرافی دروغین از خودشان ارایه می‌کنند

مصطفی، ۳۶ ساله ساکن قزوین که مدتی است در این اتاق‌ها فعالیت می‌کند به خبرنگار ایرنا گفت: پیدا کردن یک همدم در اتاق‌های کلاب هاوس اگرچه به ظاهر ساده است، اما دختران حاضر در آن به راحتی به شما پاسخ مثبت نمی‌دهند، هنگامی که مدیر گروه از شما بیوگرافی (شرح حال) می‌خواهد، باید نام، قد، وزن، درآمد مالی و مکان سکونت را اعلام کنید که در این مرحله برخی از پسران در شنیدن پاسخ مثبت از دختران از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود.

به گفته وی، پسرانی که در تهران و یا خارج از کشور حضور دارند، از شانس بیشتری برای جلب توجه دختران برخوردارند تا جایی که همین موضوع باعث شد تا خودم را به دروغ ساکن غرب تهران معرفی کنم، فریبی که احتمال می‌رود از سوی بقیه افراد در گروه نیز انجام شود.

این پسر جوان و مجرد اهل قزوین در ادامه به ارتباط خود با دختری در کلاب همدم یابی اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از اینکه از سوی دختر مورد نظرم جواب مثبت شنیدم، به دایرکت او رفتم و با هم شروع به چت کردیم، او به من گفت یک مرتبه به تهران بیا تا یکدیگر را ملاقات کنیم، اما حاضر نشد با من تماس تصویری داشته باشد، از صدای دخترانه وی معلوم بود که او مونث است، اما برایم سووال برانگیز بود که چرا می‌خواهد حضوری من را ملاقات کند و از تماس تصویری با من اجتناب می‌کند؟

ایجاد محدودیت بیش از حد در فضاهای رسمی موجب گسترش حیاط‌ خلوت و کاردهای منفی می‌شود

سید احمد مرتضوی، جامعه شناس و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در خصوص این نوع ارتباط گیری دختران و پسران در کلاب هاوس به خبرنگار ایرنا گفت: از زمانی که دیوید هاروی (نظریه پرداز اجتماعی در انگلستان) نظریه فشردگی زمان و مکان را ارایه کرد، مفهوم هویت در دنیای مدرنیته نیز دچار دگرگونی شده و تمام عناصری که در طول تاریخ هویت بخش انسان بودند، به یک باره هویت خودشان را از دست دادند.

وی اضافه کرد: جامعه شناسنان وقتی به این نوع پدیده‌ها در فضای مجازی برخورد می‌کنند برایشان کمی سنگین است، چون همه آنان فرزندانی دارند که آینده‌ آنها نیز برایشان مهم بوده اما همواره باور دارند که نگاه تطوری (حال‌ به‌ حال شدن) در جامعه یک اصل به حساب آمده و به صورت فرآیندی تحقق می‌یابد.

مرتضوی اظهار داشت: با خیلی از پدیده‌های اجتماعی در دنیای مجازی مانند کلاب هاوس و نوع شدیدتری که آینده در انتظار ما قرار داده، نمی‌توان مبارزه و مقابله کرد و تنها باید آنها را جهت دهی کنیم؛ به عنوان مثال بشر امروز به اندازه‌ای که نوع تغذیه خودش را از سمت پخت و پز به سمت فست فود تغییر داده باید در این موارد نیز مدیریت کند و اگر بخواهیم اصلا این چیزها نباشد، آب در هاون کوبیدن است.

مرتضوی: با خیلی از پدیده‌های اجتماعی در دنیای مجازی مانند کلاب هاوس و نوع شدیدتری که آینده در انتظار ما قرار دارد، نمی‌توان مبارزه و مقابله کرد و فقط باید آن‌ها را جهت دهی کنیم و اگر بخواهیم این چیزها نباشد، آب در هاون کوبیدن است.

این جامعه شناس تصریح کرد: زمانی در اوایل دهه پیروزی انقلاب اسلامی همراه داشتن نوار ویدیویی، کاست و بعدها حتی لوح فشرده با بگیر و ببند همراه بود، اما اکنون این نگاه وجود ندارد؛ حتی تا چند سال پیش که طرح جمع آوری تجهیزات دریافت از ماهواره اجرایی شد، بارها گفتیم که این نوع برخوردها اشتباه است؛ وضعیت کلاب هاوس هم از این قاعده مستثنی نیست و باید آن را مدیریت کرد.

مرتضوی با بیان اینکه فضای کلاب هاوس دارای کارکردهای مثبت و منفی بسیاری است، یادآور شد: در همین ایام انتخابات سال جاری، بیشتر فعالان سیاسی و اجتماعی برای انتخاب فرد اصلح از فضای کلاب هاوس استفاده می‌کردند و در اتاق‌های مختلف نقد و بررسی صورت می‌گرفت که یک نوع کارکرد مثبت تلقی می‌شود، اما یک حیاط خلوتی هم در این نوع فضاها وجود دارد که ممکن است جوانان را فریب داده و موجب آسیب‌های اجتماعی نیز شود.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر فضای جامعه برای ارتباط بهتر دختران و پسران بهبود پیدا کرده و نباید فراموش کنیم اگر فضاهای اجتماعی را در ارتباط گیری صحیح و قاعده‌مند محدود کنیم، قطعا آسیب‌های به مراتب بیشتری همانند ازدواج سفید و انحرافات اجتماعی در جامعه پدیدار می‌شود؛ بنابراین علوم جامعه شناسی به این نتیجه رسیده که بروز رفتارهای اجتماعی را به جای حیاط خلوت باید به محیط‌های آشکار برد تا درصد آسیب‌ها کاهش یافته و کارکردهای منفی از میان برداشته شود.

مرتضوی اضافه کرد: بسترسازی برای ازدواج آسان یک هدف مهم محسوب شده و باید دستگاه‌های متولی در حوزه فرهنگ و مسایل اجتماعی پا پیش گذاشته و در این خصوص مدیریت کنند و هرگونه کم کاری از این اصل باعث می‌شود تا زمان کافی برای جهت دهی و مدیریت این مسایل وجود نداشته باشد.

کلاب همدم یابی، ترویج ازدواج یا انحراف از معیار

عشق و ازدواج مجازی در کلاب هاوس باید یک آسیب اجتماعی شناخته شود و مسؤولان به آن ورود پیدا کنند

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین در مورد این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: شیوه ارتباط گیری دختران و پسران در چهارچوب‌هایی عرفی و مذهبی باعث می‌شود تا این افراد در سایه والدین خویش با یکدیگر آشنا شوند و یک پیوند عاطفی و عشق حقیقی بین آنها پدیدار شود، اما ارتباط در فضای کلاب هاوس و اتاق‌های همدم یابی بیشتر دروغین بوده و اصلا مشخص نیست که بیوگرافی اشخاص حقیقی باشد.

علی لطفی با بیان اینکه رویکرد ارتباط گیری دختران و پسران در فضای کلاب هاوس خوب نیست، اظهار داشت: این موضوع آسیب بسیار بزرگی دارد و در تمام نشست‌هایی که با حضور مسوولان ذیربط برگزار شده، تا الان به عشق و ازدواج مجازی اشاره نشده و این موضوع باید به عنوان یک پدیده اجتماعی جدید و آسیب زا در جلسات مطرح شود.

وی با بیان اینکه محدودیت‌هایی باید اعمال شود و لازم است که به این موضوعات ورود جدی پیدا کنیم تا برخی افراد نتوانند از این فضا و مکان سودجویی کنند، افزود: ما اعتقاد داریم در دنیای امروزی شیوه بسیار سنتی در ارتباط گیری یین دختران و پسران جوابگو نیست، اما اینطور هم نباشد که بدون برنامه ریزی و مدیریت اجازه دهیم این فضاها به آینده جوانان آسیب بزند.

لطفی: در چنین فضاهایی مانند کلاب هاوس احتمال اینکه فرد برای برطرف ساختن غرایز جنسی خودنمایی کند، بسیار بالا بوده و در نهایت این دختران هستند که آسیب خواهند دید.

لطفی تاکید کرد: کارگروه اجتماعی استانداری باید به این موضوعات ورود پیدا کرده و برای آن تصمیم گیری کند، البته ما از این پس موضوع را در کارگروه‌های خودمان مطرح خواهیم کرد تا بررسی‌های کارشناسی نیز در این رابطه انجام شود.

این مسؤول ضمن تشکر از خبرگزاری جمهوری اسلامی در خصوص ورود به چنین حوزه هایی جهت اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی، گفت: به طور قطع معایب و آسیب‌های چنین فضاهایی در دنیای مجازی بیش از فواید آن است، تجربه هم ثابت کرده که آشنایی دختران و پسران در فضای مجازی معمولا در طول زندگی مشترک با نقاط افتراق فراوانی همراه بوده و در بیشتر موارد نیز به جدایی ختم می‌شود.

لطفی خاطرنشان کرد: در ازدواج‌های حقیقی پسران و دختران به خوبی می‌دانند که آشنایی‌شان قرار است به ازدواج ختم شود، اما در ارتباط مجازی آن هم در فضاهایی مانند کلاب هاوس احتمال اینکه فرد برای برطرف ساختن غرایز جنسی خودنمایی کند، بسیار بالا بوده و در نهایت این دختران هستند که آسیب خواهند دید.

کلاب همدم یابی، ترویج ازدواج یا انحراف از معیار

کلاب‌های همدم یابی می‌تواند محفلی برای اغوا و فریب دادن جنس مخالف باشد

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین درباره ارتباط دختران و پسران در فضای کلاب هاوس اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، استفاده از فضای مجازی بیشتر شده و علاوه بر انجام امورات روزمره آشنایی‌ها به منظور ازدواج نیز در این فضا رونق گرفته اما چون این نوع آشنایی‌ها براساس سرگرمی‌ و نبود شناخت صحیح می باشد تنها با چند عکس صورت می‌گیرد و در نهایت هم پس از مدتی با مشکلات اساسی رو به رو خواهند شد.

مریم بیدخام افزود: مهم‌ترین اقدام در مساله ازدواج آشنایی دختران و پسران قبل از ازدواج است که در شیوه‌های سنتی  چون با شناخت خانواده‌ها و نظارت بزرگ‌ترها انجام می‌شد در اکثر موارد نیز یک زندگی پایدار و بادوامی شکل می‌گرفت، اما در مدل آشنایی و ازدواج فضای مجازی تجربه ثابت کرده که دوام و پایداری در بیشتر اوقات با تهدید جدی روبه‌رو بوده است.

وی تصریح کرد: ازدواج‌هایی که در بستر فضای مجازی شکل می گیرد، به دلیل مبتنی نبودن بر پایه‌های فرهنگی، اعتقادی، هنجارها و ارزش‌های جامعه و همچنین آشنا نبودن افراد با یکدیگر و ارزش‌های خانوادگی پایداری لازم را نخواهد داشت، در این سبک به دلیل این‌ که آشنایی حضوری وجود ندارد و صرفا آشنایی بر مبنای تصویر و صدا صورت می‌گیرد، افراد می‌توانند با هویت غیر واقعی به‌ طرف مقابل اطلاعات دروغین داده و نخستین آسیب را در شکل گیری خانواده رقم بزنند.

بیدخام: آشنایی به سبک کلاب هاوس به دلیل این‌ که صرفا بر مبنای تصویر و صدا صورت می‌گیرد، افراد می‌توانند با هویت غیرواقعی به‌ طرف مقابل اطلاعات دروغین داده و نخستین آسیب را در شکل گیری خانواده رقم بزنند.

بیدخام ادامه داد: از طرفی چون افراد شخصیت غیرواقعی از خود نشان می‌دهند این مساله علاوه بر اینکه منجر به اختلاف و فروپاشی خانواده‌ها می‌شود، بسیاری از جوانان آسیب‌های روحی و روانی جبران ناپذیری را نیز متحمل خواهند شد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: شبکه اجتماعی کلاب هاوس شکل جدیدی از کنش اجتماعی است که در آن کنشگران به تعامل با یکدیگر می پردازند؛ این شیوه از ارتباط به ویژه با شیوع و گسترش ویروس کرونا ابعاد وسیع تری پیدا کرده اما به طور کلی  ویژگی اصلی ارتباط در فضای مجازی، سطحی بودن و موقتی بودن آن محسوب می‌شود.

بیدخام یادآور شد: کلاب هوس می‌تواند محملی برای ارایه هویت‌های کاذب و دروغین باشد؛ هویت‌هایی که برای اغوا و فریب دادن طرف مقابل به کار گرفته می شود و در کوتاه مدت اثرات زیانباری را بر یک طرف رابطه تحمیل می‌کند؛ بنابراین در جامعه ای که بنیاد آن بر فرهنگ و ارزش های فرهنگی متکی است، ازدواج باید مطابق معیارها و الگوهای فرهنگ حاکم انجام پذیرد.

نیم نگاه: هر روز به طور تقریبی بین ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر از طریق شبکه اجتماعی کلاب هاوس وارد اتاق‌های همدم یابی می‌شوند و به دنبال یافتن زوج مناسب هستند؛ فارغ از اینکه موفق به یافتن همدم خواهند شد یا نه، این مساله اگر آسیب اجتماعی تلقی شود، در سایه غفلت مسؤولان می‌تواند آینده بسیاری از جوانان را به ورطه نابودی بکشاند، اما در صورتی که فرصتی برای ترویج ازدواج باشد، لازم است که مسؤولان به آن ورود پیدا کرده و آن را سامان ببخشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha