۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۲۶
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84453222
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کوبا آمریکا را به دلیل سیاسی کردن منشأ کرونا محکوم کرد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه دولت کوبا تلاش های آمریکا برای مقصر جلوه دادن چین درباره منشأ ویروس کرونا را «غیرمسئولانه و غیرقابل قبول» خواند و گفت: این عادت واشنگتن است که برای پیشبرد مقاصد خود متوسل به دروغ شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کوبا، «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا، روز شنبه در پیامی توئیتری تقلا و توسل آمریکا به «سانسور سیاسی» برای مقصر جلوه دادن چین در منشا بیماری همه گیر کووید ۱۹ را محکوم کرد و نوشت: این عادت واشنگتن است که برای پیشبرد اهداف خود دروغ بگوید.

پیام وزیر امور خارجه کوبا پس از آن انتشار یافت که اطلاعات ملی ایالات متحده (ODNI) خلاصه ارزیابی خود را در مورد منشاء ویروس کرونا منتشر کرد. این گزارش تماس طبیعی یا تصادف آزمایشگاهی را به عنوان منشاء ویروس رد نکرد، اما مدعی شد که چین همچنان مانع تحقیقات جهانی می شود، تمایلی به اشتراک گذاری اطلاعات ندارد و کشورهای دیگر را مقصر می داند.

گزارش منتشره جامعه اطلاعاتی آمریکا، منشأ ویروس کرونا را حل نشده باقی گذاشت و فقط ایجاد آن را به عنوان یک سلاح بیولوژیکی رد کرد. همچنین براساس گزارش منتشره، مقامات چین به عنوان اولین کشوری که ویروس در آنجا کشف شده، قبل از ظهور ویروس از آن اطلاعی نداشته اند، به علاوه اینکه ممکن است هرگز نتوانند منشأ اولیه ویروس را مشخص کنند.

با این وجود، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای پس از انتشار این گزارش رسمی، چین را به پنهان کاری احتمالی درخصوص اطلاعات همه گیری متهم کرد.

از سوی دیگر، همان روز شنبه،  سفارت چین در ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد گزارش "ردیابی ویروس کرونا" آمریکا به هیچ وجه علمی و معتبر نیست و چین با آن قاطعانه مخالف است و آن را محکوم می کند.  پکن همچنین با تاکید بر اینکه بررسی این موضوع به حوزه علم و دانش واگذار شود، سیاسی کردن آن را رد کرد.

همچنین هیأتی از سازمان جهانی بهداشت، پیش تر (در اوایل ۲۰۲۱)  گزارش داد براساس تحقیقات در ووهان چین، منشأ کووید ۱۹ خفاش بوده است.

دولت چین بارها با رد اتهامات و ادعاهای یادشده، تصریح کرده که آمریکا و سایر کشورهای همسو با واشنگتن در تلاش هستند با این اقدامات اذهان را از ناکامی های خود در مواجهه با پاندمی منحرف سازند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha