۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۷
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84452743
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تاکید جانسون و مرکل بر رویکرد مشترک گروه ۷ در قبال افغانستان

تهران- ایرنا- نخست‌وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان ضمن رایزنی در مورد جدیدترین تحولات افغانستان بر لزوم کمک های بین المللی و همچنین اتخاذ یک رویکرد مشترک از سوی گروه ۷ در قبال دولت آینده افغانستان توافق کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به از خبرگزاری رویترز، دفتر بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس طی بیانیه ای اعلام کرد: نخست وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان بر همکاری در چارچوب گروه ۷ با هدف ایجاد نقشه راهی در قبال مساله روی کار آمدن هر دولت جدیدی در افغانستان تاکید کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: نخست وزیر انگلیس بر این مساله تاکید دارد که هرگونه به رسمیت شناختن و تعامل با طالبان باید به این شرط باشد که این گروه اجازه مسیر امن برای خروج آنهایی که می خواهند افغانستان را ترک کنند، بدهد و به مسئله حقوق بشر احترام بگذارد.

مرکل همچنین همزمان با مارک روته نخست‌وزیر هلند نیز در مورد تحولات افغانستان گفتکو کرد.

دفتر مرکل نیز در بیانیه ای اعلام کرد: مرکل، بوریس جانسون و مارک روته همگی بر این مساله توافق کردند که سازماندهی خروج اتباع خارجی، پرسنل محلی و شهروندان افغان نیازمند محافظت همچنان یک اولویت اصلی به شمار می رود.

یک سخنگوی دولت برلین نیز اعلام کرد: صدراعظم آلمان و نخست وزیران انگلیس و هلند همچنین در مورد گزینه های سیاسی و دیپلماتیک احتمالی در مورد مسئله خروج پرسنل دیپلماتیک از افغانستان که به دلیل وضعیت امنیتی لازم هستند، تبادل نظر  کردند.

کشورهای غربی با توجه به نزدیک شدن فرجه ۳۱ اوت(۹ شهریور)  برای خروج نیروهای بیگانه از افغانستان و نبود نشانه‌ای از موافقت طالبان با تمدید این مهلت، به تلاش‌هایشان برای تخلیه هزاران نفر از افغانستان شتاب بخشیده‌اند و تاکنون آمریکا و متحدانش بیش از ۷۰ هزار نفر از جمله شهروندان، کارکنان ناتو و افغان‌های در معرض خطر را در یکی از بزرگ‌ترین عملیات ترابری هوایی از افغانستان خارج کرده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha