افزایش استقبال از انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ نسبت به ۲ سال گذشته

تهران-ایرنا- آمارهای دریافتی از سازمان سنجش آموزش کشور نشان می‌دهد، انتخاب رشته داوطلبان در کنکور سراسری ۱۴۰۰ نسبت به ۲ سال گذشته با استقبال بیشتری معادل ۵۹.۶ درصد کنکوری ها همراه بوده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، بعد از پایان مهلت انتخاب رشته آمارهایی مبنی بر کاهش استقبال کنکوری ها در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد. این آمار حکایت از انتخاب رشته نیمی از کنکوری ها در آزمون سراسری ۱۴۰۰ داشت و تحلیل های متفاوتی بر اساس آماری که سازمان سنجش آموزش کشور آن را تایید نکرده است، منتشر شد.

خبرنگار ایرنا با پیگیری این موضوع از سازمان سنجش آموزش کشور به آماری مبنی بر استقبال کنکوری ها از انتخاب رشته کنکور امسال نسبت به ۲ سال گذشته دست یافت که در ادامه به آن اشاره می شود.

آمارهای سازمان سنجش آموزش کشور که در اختیار خبرنگار ایرنا قرار داده شد، حاکی از آن است که نه تنها استقبال کنکوری ها از انتخاب رشته ۱۴۰۰ کاهش نداشته، بلکه نسبت به دو سال گذشته یعنی سال های ۹۸ و ۹۹ با افزایش همراه بوده است.

بر این اساس، طبق آمار کنکور سال ۹۸، تعداد ۸۳۱ هزار و ۳۲۱ نفر در یک گروه آزمایشی و ۹۸۸ هزار و ۶۷۴ نفر در چند گروه آزمایشی مجاز به انتخاب رشته شده بودند. تعداد انتخاب رشته کننده نهایی در سال یادشده ۴۵۳ هزار و ۶۵۶ نفر، معادل ۵۴.۶ درصد کنکوری ها اعلام شد.

منظور از یک گروه و چند گروه آزمایشی در آمار ارائه شده این است که هر داوطلب علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود (ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجی و هنر) می تواند در دو گروه آزمایشی دیگر شامل زبان های خارجی و هنر هم آزمون بدهد و انتخاب رشته کند. 

طبق آمار سال ۹۹، تعداد ۸۵۸ هزار و ۹۷۴ نفر در یک گروه آزمایشی و یک میلیون و ۳۹۰ هزار و ۵۳ نفر در چند گروه آزمایشی مجاز به انتخاب رشته شدند. در نهایت ۴۵۹ هزار و ۴۴۱ نفر، معادل ۵۳.۵ درصد کنکوری ها انتخاب رشته کردند.

آمار انتخاب رشته سال ۱۴۰۰ نشان می دهد در یک گروه آزمایشی ۸۷۸ هزار و ۸۴ نفر و در چند گروه آزمایشی یک میلیون و ۸۲ هزار و ۹۰۰ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که در نهایت ۵۲۳ هزار و ۶۷۳ نفر، معادل ۵۹.۶ درصد کنکوری ها در انتخاب رشته شرکت کردند.

به گزارش ایرنا، کنکور سراسری ۱۴۰۰ در روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه در سراسر کشور برگزار شد و نتیجه نهایی این آزمون هفته پایانی شهریورماه در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha