روسیه از عدم مسوولیت پذیری غرب در قبال افغانستان انتقاد کرد

مسکو -ایرنا - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از خودداری کشورهای غربی از قبول مسوولیت خود در مساله افغانستان انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، زاخارووا روز یکشنبه در کانال یوتیوب سالاویو لایو گفت: غرب در مساله افغانستان موضع عجیبی اتخاذ کرده و مسوولیت در این مساله را بر دوش دیگران می گذارد.  

وی با بیان اینکه شرکای غربی دیدگاه خود در قبال این وضعیت (افغانستان) را عجیب تنظیم می کنند، افزود: آنها این گونه موضع می گیرند که باید از وضعیت کنونی افغانستان نتیجه گیری کرد.

زاخارووا گفت: این موضع باتوجه به فرصتی که غرب برای نتیجه گیری در مساله افغانستان در ۱۰-۱۵ سال اخیر داشت، بسیار غیرعادی است.  

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه خاطرنشان کرد: در زبان روسی ضرب المثلی داریم که در این مورد مصداق می یابد که چه کسی از اشتباه چه کسانی باید درس عبرت بگیرد.

 وی ادامه داد: باتوجه به اینکه روسیه از مدتها پیش به اروپا در مورد خطرهای دمکراسی کردن کشورهای شرقی به زور و پیامدهای فاجعه بار این گونه اقدامات هشدار داده بود شنیدن موضع کنونی کشورهای غربی عجیب است.

 به گفته دیپلمات ارشد روس، اروپا می توانست از بحران های مهاجرتی که بر اثر مداخله در لیبی و سوریه بوجود آمده بود، درس عبرت بگیرد.  

زاخارووا تصریح کرد: نباید از شانه خالی کردن از مسوولیت بلکه تجزیه و تحلیل جدی اوضاع پیش آمده باید شروع کرد.  

آمریکا و متحدانش پس از ۲۰ سال حضور بی ثمر در افغانستان از ماه می شروع به خارج سازی نیروهای نظامی خود از این کشور کرده و گروه طالبان نیز در هفته‌های اخیر مناطق مختلف افغانستان را یکی پس از دیگری تصرف کرد.  

گروه طالبان ۱۵ ماه اوت(۲۳ مرداد) تصرف افغانستان را اعلام کرد و فقط منطقه پنجشیر در شمال افغانستان خارج از کنترل این گروه قرار دارد. پس از تصرف افغانستان توسط طالبان، خروج گسترده پناهجویان و تخلیه نمایندگی های دیپلماتیک غربی و کارکنان شرکت ها از این کشور آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha