قریشی: همسایه‌ها نگاه واقع بینانه نسبت به اوضاع افغانستان دارند

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیرامورخارجه پاکستان پس از سفرهای منطقه‌ای اخیر به ۴ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، گفت: همسایگان افغانستان نگاه واقع بینانه در قبال رخدادهای این کشور دارند.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «شاه محمود قریشی» روز شنبه طی اظهاراتی به تشریح دستاوردهای سفر خود به چهار کشور ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان برای رایزنی درباره افغانستان و تقویت همکاری‌های دوجانبه و مذاکره با مقام‌های کشورهای میزبان پرداخت.

وی افزود: همسایگان افغانستان از وضعیت کابل "کاملاً" آگاه هستند و رویکرد آنها در قبال این مسئله واقع بینانه بود.

قریشی تاکید کرد: با رهبران چهار کشور همسایه افغانستان رایزنی صورت گرفت و این فرصتی نیز برای اسلام‌آباد برای دریافتن دیدگاه و رویکرد این کشورها در قبال آنچه این روزها در افغانستان رخ می‌دهد، فراهم آورد.

وی افزود: برقراری صلح و ثبات در افغانستان برای کل منطقه سودمند خواهد برد. مردم افغانستان ده ها سال است که با جنگ دست و پنجه نرم می‌کنند و اکنون آنان صلح می‌خواهند.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: آنها از اشتباهات گذشته رنج می برند و ما نیز باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم تا تکرار نشوند.

وی خطاب به جامعه جهانی توصیه کرد که اگر اگر پیام و نشانه‌های مثبتی از افغانستان می آید، باید مورد تشویق قرار بگیرد در غیر این صورت انزوای افغانستان برای همه مضر خواهد بود.

شاه محمود قریشی هرگونه بسته شدن مرزهای پاکستان با افغانستان را تکذیب کرد و افزود: ما درحال تقویت و گسترش اقدامات برای مدیریت مرزی بهتر میان دو کشور همسایه هستیم.

گفتنی است، وزیر امور خارجه پاکستان پنجشنبه گذشته پس از بازدید از تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان وارد تهران شد و با آیت‌الله رئیسی رئیس جمهوری و حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون تحولات منطقه‌ای، افغانستان و همچنین تقویت روابط دوجانبه گفت‌وگو کرد.

قریشی پس از دیدار با رئیس جمهوری کشورمان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در دیدار با آیت‌الله رئیسی، انداز پاکستان جهت رویکرد هماهنگ بین همه همسایگان افغانستان برای صلح و رفاه را مورد بحث قرار دادم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha