حمایت از امنیت و ثبات در عراق نقطه مشترک سخنرانی حاضرین در اجلاس بغداد

بغداد - ایرنا - سخنرانان در نشست اجلاس حمایت منطقه ای از عراق که ساعاتی قبل در بغداد آغاز شد ، بخش مهمی از اظهارات خود را به حمایت از امنیت و ثبات در عراق اختصاص دادند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست اظهار داشت :جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از ثبات، امنیت، استقلال، تمامیت ارضی، عزت، اقتدار و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی عراق، آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای اعلام می‌نماید.

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران همواره بر تحقق صلح از طریق گفت‌وگو و مذاکره درون منطقه‌ای تاکید داشته و امیدوار است کشورهای منطقه‌ای به این باور مشترک دست یابند که امنیت جز از طریق اعتماد متقابل کشورهای منطقه محقق نخواهد شد.

حمایت شاه اردن از مبارزه با افراط گرایی

عبدالله دوم شاه اردن که به این اجلاس آمده بود هم طی سخنانی گفت که  حامی تلاش های عراق برای مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و بازسازی در این کشور هستیم .

وی گفت که عراق بخش محوری را در گسترش گفت وگوهای منطقه ای و بین المللی ایفا می کند.

قطر ، حمایت از اهداف مردم عراق

شیخ تمیم به حمد آل ثانی امیر قطر یکی دیگر از سخنرانان در اجلاس حمایت منطقه ای از عراق بود.

امیر قطر گفت که از همه تلاش ها برای ایجاد امنیت و ثبات در عراق حمایت می کنیم.

شیخ تمیم تاکید کرد که کشورش از ملت عراق برای رسیدن به اهداف خود حمایت به عمل می آورد.

السیسی : فرصت تبادل نظر و مشورت

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر هم اجلاس عراق را فرصتی برای تبادل نظر و مشورت و رویارویی با بحران های منطقه بر شمرد. 

السیسی گفت : اطمینان داریم که عراق در برگزاری انتخابات آینده موفق خواهد بود 

رئیس جمهوری مصر اظهار داشت : از عراق در مسیر و ثبات و حفاظت از وحدت سرزمینی و بازسازی نقش آن در منطقه حمایت می کنیم .

او تاکید کرد که کشورش مخالف هر گونه دخالت در امور عراق است  .

نخست وزیر کویت : در امور داخلی عراق دخالت نمی کنیم

شیخ صباح الخالد الحمد الصباح نخست وزیر کویت که به نیابت از امیر این کشور به عراق سفر کرده بود گفت که کشورش هرگز در امور داخلی عراق دخالت نخواهد کرد.

وی گفت که عراق با برگزاری انتخابات یک مرحله سرنوشت سازی را در پیش روی دارد.

ترکیه، آماده کمک رسانی به بازسازی عراق

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم در این اجلاس تاکید کرد که کشورش  آماده کمک برای بازسازی عراق از طریق اجرای پروژه های حیاتی و زیربنایی است .

وی گفت که عراق نباید میدانی برای رقابت بلکه میدانی برای مشارکت باشد . تروریسم در آینده عراق جایی ندارد . آماده هر گونه حمایت از مبارزه عراق با تروریسم و پشتیبانی از نهادهای عراقی هستیم .

چاووش اوغلو با حمایت از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق گفت که مخالف وجود پ ک ک در عراق هستیم .

ریاض ؛ همکاری منطقه ای برای مبارزه با تروریسم

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان که امروز  آخرین نفری بود که برای شرکت در اجلاس بغداد وارد عراق شد، گفت که کشورش از  ثبات و وحدت ارضی عراق حمایت می کند و نسبت به امنیت و ثبات و توسعه این کشور پایبند است.

وی با بیان اینکه با عراق و دیگر کشورهای منطقه برای مبارزه با افراط گرایی و ترویسم همکاری می کنیم،  اظهار داشت :دیپلماسی عربستان مبتنی بر حمایت از صلح  و جلوگیری از تنش ها و ایجاد گفت وگو در مطقه است . 

 وزیر خارجه سعودی گفت که آنچه در منطقه می گذرد، نیازمند افزایش سطح هماهنگی ها است.

فیصل بن فرحان در ادامه سخنرانی اش گفت که عربستان سعودی از ثبات و تمامیت ارضی عراق حمایت می کند.
وزیر امور خارجه عربستان سعودی با بیان اینکه کنفرانس بغداد در زمانی برگزار می شود که منطقه به هماهنگی نیاز دارد، از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق برای دعوت او به این کنفرانس تشکر کرد.
وی پیوندهای بین عراق و عربستان سعودی را تاریخی و مبتنی بر منافع مشترک دانست و گفت که عربستان به اقدام برای تقویت ثبات در عراق ادامه می دهد.
فیصل بن فرحان گذرگاه عرعر را حامی اقتصادی عربستان و عراق عنوان کرد و گفت که عربستان سعودی در جهت هماهنگی با عراق و کشورهای منطقه برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم حرکت می کند.
وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت که کشورش از تلاش های عراق در مبارزه با داعش و کنترل سلاح بی ضابطه و همچنین صلح و گفت وگو حمایت و بر حاکمیت عراق تاکید می کند.

اجلاس حمایت منطقه ای از عراق دقایقی قبل با حضور هیات هایی از همسایگان عراق و برخی کشورهای منطقه و جهان بجز سوریه در بغداد آغاز شد.

جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین  شرکت کنندگان در این اجلاس به شمار می رود و ریاست هیات ایرانی را در این اجلاس دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران برعهده دارد.
در این اجلاس امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، شیخ تمیم امیر قطر، عبدالله دوم پادشاه اردن، حاکم دبی و وزیران خارجه سعودی و ترکیه هم حضور دارند.

عراق اعلام کرده است که این اجلاس با هدف کاهش تنش در منطقه و توسعه مناسبات اقتصادی و حل اختلافات میان کشورهای همسایه عراق برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha