۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۸
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 84451895
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۵ اثر تاریخی خراسان جنوبی امسال مرمت شد

بیرجند - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: ۱۵ اثر تاریخی این استان از محل اعتبارات مشارکتی ملی در سال جاری مرمت و بازسازی شده است.

علی شریعتی‌منش روز شنبه به رسانه‌ها اظهار داشت: از محل اعتبارات مشارکتی ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۱۵ بنای تاریخی شامل خانه و حسینیه در شهرهای قاین، بشرویه، خوسف، فردوس، بیرجند، درمیان، نهبندان و سرایان با مشارکت مالکان مرمت شد.

وی افزود: اعتبار تخصیص یافته از اعتبارات ملی به مبلغ ۸۲۵ میلیون تومان بوده که از سوی مالکان نیز مشارکت در مرمت بناها انجام شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: روند افزایش مشارکت مالکان و تخصیص اعتبار ویژه از سوی وزارتخانه موجب احیای بناهای تاریخی شده است.

وی با بیان اینکه ۵۷ اثر تاریخی خراسان جنوبی سال گذشته با اعتبار پنج میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان مرمت و بازسازی شد اظهار داشت:از محل این اعتبار باغ اکبریه و باغ رحیم‌آباد بیرجند با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان مرمت شده است.

شریعتی‌منش ادامه داد: اقدامات خوبی درخصوص مرمت و بازسازی آسبادهای نهبندان و درمیان انجام شده است که در سال جاری هم ادامه دارد و به دنبال این هستیم با راه‌اندازی تعدادی از آسبادهای این مناطق شرایط را برای ثبت جهانی آسبادها (آسیاب بادی) فراهم کنیم.

بیش از هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در خراسان جنوبی شناسایی شده و تاکنون ۹۴۸ اثر از این استان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است که قدمت آثار تاریخی از ۲۵ هزار سال پیش و مربوط به غار خونیک قاین تا دوره معاصر را در بر می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha