خریداری ۱۲ هزار راس دام عشایر در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیر شرکت پشتیبانی امور دام خراسان ‌جنوبی گفت: ۱۲ هزار راس دام مازاد عشایر در ۲ ماه گذشته خریداری و بخشی از مطالبات دامداران نیز پرداخت شده است.

مهدی روشن روز شنبه در نشست خبری دستاوردهای حوزه کشاورزی به مناسبت هفته دولت افزود: بخش باقیمانده مطالبات نیز در هفته‌های آتی پرداخت می‌شود.

وی گفت: براساس دستورالعمل صادر شده، دام مازاد عشایر استان به دلیل شرایط خشکسالی و کمبود نهاده خریداری و برای کشتار اغلب به استان یزد ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه روزانه ۵۰۰ راس دام خریداری شده برای کشتار به استان یزد ارسال می‌شود اظهار داشت: در زمینه کشتارگاه و عدم ارسال دام به استان‌های مجاور با محدودیت مواجه هستیم.

مدیر شرکت پشتیبانی امور دام خراسان ‌جنوبی افزود: به ازای هر کیلوگرم دام زنده خریداری شده سه کیلوگرم جو با قیمت دولتی از طریق ثبت‌نام در سامانه بازارگاه به دامداران داده می‌شود.

وی عنوان کرد: برنامه خرید دام در استان ادامه دارد و زمان پایانی برای آن در نظر گرفته نشده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در این نشست با اشاره به احداث کشتارگاه دام سبک و سنگین در شهرستان خوسف گفت: در مورد کشتارگاه‌هایی که دارای همه شرایط خاص یک کشتارگاه باشند، دارای محدودیت هستیم.

محمد ابراهیم ابراهیمی افزود: در سال‌های اخیر کشتارگاهی با تمامی شرایط و ویژگی‌های مورد نیاز یک کشتارگاه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال ساخت بوده و از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار است.

وی بیان کرد: با توجه به خرید دام به منظور راه‌اندازی سریع کشتارگاه و رفع مشکلات این پروژه جلساتی برگزار شده و مشکل گازرسانی برای این پروژه مرتفع شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: چند مشکل جزئی و کوچک در این کشتارگاه وجود دارد که به گفته مسوولان مجری پروژه به زودی برطرف و افتتاح می‌شود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در مورد این کشتارگاه گفت: کشتارگاه خوسف سال گذشته پروانه بهره‌برداری را با نظارت حفاظت محیط زیست دریافت کرده است.

محمدعلی حسینی افزود: این کشتارگاه یکی از مجهزترین کشتارگاه‌ها در کشور است و با افتتاح و بهره‌برداری از آن نه تنها مشکل استان برطرف می‌شود بلکه پاسخگوی کشتار تمامی دام‌های وارد شده از مرز خواهد بود.

وی اظهار داشت: این کشتارگاه همه اعتباراتی که برای آن مصوب شده را دریافت کرده و آماده بهره‌برداری است.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری هشت پروانه بهره‌برداری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی استان صادر شده است.

وی با بیان اینکه برای ۲۳۶ نفر اشتغال جدید ایجاد شده است افزود: ۲۹۶ میلیارد ریال اعتبار در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی هزینه شده است.

با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته به منظور کاهش تبعات ناشی از خشکسالی، خراسان جنوبی در شمار ۹ استانی قرار گرفت که مجوز خرید دام مازاد عشایر و دامداران را در سال جاری اخذ کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha