سرکنسول ایران: گواندونگ نقش مهمی در همکاری های ایران و چین دارد

تهران- ایرنا- سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانجو در گفت و گو با تلویزیون و سایت خبری استان گواندونگ (GDToday) گفت: چین اولین شریک تجاری و استراتژیک ایران است و استان گواندونگ نقش اصلی را در همکاری های تجاری میان دو کشور ایفا می کند.

به گزارش ایرنا، «حسین درویشی متولی» سرکنسول ایران در گوانجو در این مصاحبه که روز شنبه منتشر شد، استان گواندونگ را "متمدن، توسعه یافته و در حال رشد" توصیف کرد و افزود: انتظار می رود این استان پیشگام روابط نزدیک تر چین و ایران در تجارت، علم و فناوری و زمینه‌های بیشتر باشد.

وی افزود: در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، دو کشور در مارس ۲۰۲۱ برنامه جامع همکاری های دو کشور را امضا کردند که چشم انداز همکاری در دراز مدت را مشخص می نماید.

درویش برنامه جامع همکاری های دو جانبه را "نقشه راه و نقطه عطف همکاری جدید" معرفی کرد که از پتانسیل همکاری های اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور استفاده می کند.

به گفته سرکنسول ایران در گوانجو در مشارکت راهبردی چین و ایران، گواندونگ دارای پتانسیل عظیمی در همکاری های اقتصادی، علمی، کشاورزی و فرهنگی است.

وی خاطرنشان کرد: ایران آماده است و از همکاری با گواندونگ استقبال می کند. ما همچنین آماده ایم تا برای بخش های دولتی و خصوصی گواندونگ تسهیلاتی برای سرمایه گذاری در ایران فراهم کنیم.

سرکنسول ایران در گوانجو معتقد است که یکی دیگر از مناطق مهم دو طرف برای تغذیه توسعه جدید، منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ-هنگ کنگ-ماکائو (GBA) است.

به نظر وی، منطقه خلیج بزرگ یکی از مهم ترین ابتکارات چین است.

وی افزود: ایران به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای خاورمیانه، زمینه خوبی برای همکاری با شهرهای GBA، به ویژه در زمینه تبادل نیروی جوان و علم و فناوری دارد. افراد با استعداد و همچنین دانشگاه های دو طرف می توانند از طریق پروژه های مشترک در زمینه تحقیق و توسعه و تجاری سازی فناوری ها، آنها را به بازار بیاورند تا از مزایای آن برخوردار شویم.

درویش اظهار کرد: در سال های اخیر، تعداد دانشجویان ایرانی که در چین مشغول به تحصیل هستند افزایش یافته و تعداد آنها به ۳۰۰۰ نفر رسیده است. چین در حال حاضر ۲۰ مرکز تحقیقاتی ایرانشناسی دارد و زبان فارسی در برنامه درسی ۱۴ دانشگاه چین قرار گرفته است.

با شیوع کووید-۱۹ از سال ۲۰۲۰ شاهد مساعدت و حمایت متقابل چین و ایران در مواجهه با این چالش مشترک جامعه جهانی هستیم. چین در آغاز بحران ۳ میلیون ماسک پزشکی از ایران دریافت کرد و ایران یکی از اولین کشورهایی بود که چین تیم کمک پزشکی را به آنجا اعزام کرد. درویشی در این زمینه گفت، همکاری سازنده در زمینه واکسن و سلامت "بهترین نمونه همکاری بین کشورها در این زمینه" است.

سرکنسول ایران در گوانجو اظهار داشت که چین و ایران موضع محکمی برای چندجانبه گرایی در مسائل جهانی دارند. چین و ایران همیشه با رفتارهای برخی کشورها که منجر به یکجانبه گرایی می‌شود، مخالفت کرده اند. دو کشور همواره در مجامع بین المللی به یکدیگر کمک نموده و می بایست برنامه های خود را در چارچوب همکاری جنوب-جنوب را تقویت کنند، بنابراین دو کشور در برابر یکجانبه گرایی به یکدیگر کمک می کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha