مشی رئیسی؛ همگرایی ملی

تهران- ایرنا- «منصور حقیقت پور» با اشاره به تاکیدات رئیس‌جمهوری بر ضرورت ایجاد همگرایی و وحدت ملی گفت: ایجاد همگرایی ملی منجر به تقویت سرمایه اجتماعی خواهد شد. این فعال سیاسی اصولگرا همچنین از مشی دکتر رئیسی در قدردانی از خدمات دولت قبلی تمجید کرد.

دولت سیزدهم با توجه به سخنان رئیس جمهوری به دنبال بازسازی سرمایه اجتماعی قوه مجریه است. مقام معظم رهبری هم در اولین دیدار با اعضای دولت سیزدهم (ششم شهریورماه) به تضعیف نسبی اعتماد مردم به مسئولان اشاره و بر ضرورت بازسازی این اعتماد تاکید کردند. برای نیل به این مقصود دولت رویکردهای مختلفی را تدوین کرده از جمله مبارزه با فساد، ایجاد وحدت و همگرایی ملی، برنامه ریزی دقیق و شفاف برای تحقق وعده‌ها  که در صورت تحقق منجر به ترمیم اعتماد مردم به کارآمدی قوه مجریه خواهد شد.

رئیس جمهور یکشنبه ۳۱ مرداد در جلسه هیات دولت، انسجام، وحدت و اعتماد را سرمایه بزرگ و ارزشمندی برای نظام دانست و اظهار داشت: اعتماد مردم به مسئولین و اعتماد رهبر معظم انقلاب به فرد فردِ مدیران، سرمایه بسیار باارزشی است که باید در جهت ارتقا و تقویت هر چه بیشتر آن تلاش کنیم. همدلی و انسجام مسئولان از الزامات پیشرفت کشور است. همانطوری‌ که سوء‌ظن و بدبینی، بدترین آفتی است که اگر بین مسئولین ایجاد شود موجب کُندی امور و بروز مشکل در زندگی مردم می‌شود، در مقابل، اعتماد مردم به مسئولین می تواند موجب سرعت در پیشرفت امور باشد.

رئیس جمهوری ضرورت تداوم اعتماد مردم به مسئولان را مورد تاکید قرار داد و افزود: برخلاف نظام‌های استبدادی و سلطنتی، تداوم اعتماد مردم، مهمترین مساله در کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران است که اساس حکومت در آن مبتنی بر رای و اراده مردم است، لذا ایجاد و تداوم اعتماد از اهمیت زیادی برخوردار است و این موضوع در گرو نشان دادن صداقت و خدمت برای مردم می‌باشد.تداوم و تقویت اعتماد مردم موجب تقویت سرمایه اجتماعی و افزایش مشارکت و نشاط اجتماعی خواهد شد.

مسئله انسجام بین مسئولان و همگرایی ملی بین طیف‌های مختلفی فکری رابطه مستقیمی با بازسازی سرمایه اجتماعی دارد. یکی از دلایلی که باعث تضعیف این سرمایه در سال‌های اخیر شده تضادها و چالش‌ها بین نهادهای مختلف و بروز اختلافات مسئولان در سطح رسانه‌ها بوده که منجر به سایش این سرمایه و در نهایت تضعیف آن شده است. بنابراین رفع این تضادها که در سطح رسانه‌ها از آن به عنوان موازی‌کاری نهادها یاد می‌شود و کاهش تنش‌ها بین مسئولان نهادهای مختلف می‌تواند در ترمیم اعتماد مردم به کارآمدی نهادهای کشور موثر واقع شود.

در گفتگو با «منصور حقیقت پور» فعال سیاسی اصولگرا و نماینده پیشین مجلس الزامات بازسازی سرمایه اجتماعی از حیث ضرورت ایجاد همگرایی و وحدت ملی را مورد بررسی و موضوع پرسش‌های خود قرار دادیم.

دولت سیزدهم به تضادهای ساختاری پایان دهد

حقیقت پور در پاسخ به این سوال که در سال‌های اخیر با چالش‌ها و بروز تقابل نخبگان سیاسی و مسئولان ارشد کشور در سطح رسانه‌ها مواجه بودیم، این چالش‌ها چه آسیب‌هایی را به سرمایه اجتماعی مسئولان و نهادهای مختلف کشور وارد کرده است، گفت: نکته ای را که در مورد اختلافات مسئولان و نهادهای مختلف در سال های گذشته مطرح کردید، از دو حیث می‌توان مورد توجه قرار داد و سپس نسبت این مسئله را با تضعیف یا تقویت سرمایه اجتماعی سنجید. سطح اول تضادهای ساختاری و موازی‌کاری نهادها است که مرتبط با چالش‌های ساختاری حکومت در کشور ما است.

وی افزود: چالش‌های ساختاری در واقع به این معنا که هر کسی در این جایگاه‌ها قرار بگیرد دچار چالش می‌شود چرا که وظایف و تکالیف دستگاه‌ها و پاسخگویی آن‌ها در برخی موارد دچار همپوشانی شده و همین امر منجر به چنین موازی کاری‌ها شده است. سطح دوم اختلافات سیاسی در کشور است که بسیار آسیب زننده است. اختلاف فکری امری طبیعی در همه کشورها است و در نظام‌های دموکراتیک بسیار ضروری است اما اختلافات سیاسی به این معنا که اجازه ندهیم رقیب ما کاری که به نفع کشور است را انجام دهد تنها با این توجیه که رقیب ما است. برای کشور در سال‌های گذشته آسیب‌های زیادی را در پی داشته است.

این فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: دولت سیزدهم توان پایان دادن به این تضادهای ساختاری و اختلافات فکری را دارد و باید به این مهم رسیدگی کند. شخص رئیس جمهور در سطح بالایی از مقبولیت بین مردم و نخبگان برخوردار است و هم دولت در بین مردم محبوبیت دارند و از طرف دیگر هم مورد اعتماد نظام است. بنابراین دولت سیزدهم قدرت و توان کاهش این نزاع های سیاسی را دارند و من تاکید رئیس جمهور در زمینه ضرورت ایجاد همگرایی ملی را تلاشی برای این هدف می‌دانم.

مشی رئیسی در جهت همگرایی ملی

مردم از اختلافات مسئولان خسته شده‌اند

این نماینده مجلس نهم ادامه داد: مردم گرفتار در مشکلات شدید معیشتی تاب و تحمل اختلافات و نزاع مسئولان را ندارند. وقتی با این وضع مواجه می‌شوند به کلی از مسئولان و امکان حل مشکلات خود ناامید می‌شوند. دقیقا در همین نقطه است که سرمایه اجتماعی تضعیف می‌شود و یاس مردم به معنای از بین رفتن این سرمایه است. بنابراین اگر دولت سیزدهم بتواند به این چالش‌ها پایان دهد یا دست کم مردم شاهد روند نزولی این اختلافات باشند با گذشت زمان  اعتماد مردم در صورت البته کارآمد بودن دولت ترمیم خواهد شد.

حقیقت پور گفت: تخریب مسئولان دولت سابق و متاسفانه در برخی موارد خائن نامیدن آن‌ها هیچ کمکی به دولت سیزدهم نخواهد کرد. البته رئیس جمهور در این زمینه روش درست را برگزیده و نسبت به خدمات دولت قبل قدردانی کردند. اما برخی افراد تریبون دار متاسفانه منش دیگری دارند. نکته بعدی اینکه دولت سیزدهم دولت همه مردم ایران با هر گرایشی است. بنابراین باید به گونه ای عمل کند که همه مردم احساس آرامش کنند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha