آمادگی پایتخت علم و فناوری روسیه برای همکاری‌های گسترده با ایران

مسکو - ایرنا -آندری تراونیکوف، استاندار نووسیبیرسک که به هاب (کانون فعالیت) ترانزیتی سیبری و پایتخت علم و فناوری روسیه معروف است و دیگر مقامات و مدیران شرکتهای صنعتی این منطقه در سفر کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی به این استان خواستار همکاری های علمی،فناوری، فرهنگی، اقتصادی و تجاری با ایران شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مسکو در سفر سه روزه سفیر جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه که به دعوت آندری تراونیکوف، استاندار نووسیبیرسک  برای انجام مذاکرات دوجانبه و همچنین شرکت در همایش  بین المللی تکنوپروم به این استان انجام شد، مقامات این استان با ایشان دیدار و درخصوص تقویت همکاری های علمی، فرهنگی، اقتصادی و فناوری با ایران اعلام آمادگی و گفت و گو کردند.

در دیدار با استاندار، طرفین ضمن بررسی ظرفیت های عظیم همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و استان نووسیبیرسک که هاب ترانزیتی سیبری و پایتخت علم و فناوری روسیه به شمار می رود، چارچوب بهره برداری از این ظرفیت ها را تعیین کردند.

کارگروه مشترک همکاری بین نووسیبیرسک و جمهوری اسلامی ایران 

کاظم جلالی و آندری تراونیکوف در این دیدار، کارگروه مشترک همکاری بین استان نووسیبیرسک و سفارت جمهوری اسلامی ایران را به منظور تدوین طرح های همکاری در زمینه های علمی، فناوری، فرهنگی، اقتصادی و تجاری تشکیل دادند.

طرفین همچنین توافق کردند برقراری روابط و همکاری بین بخش های دولتی و خصوصی را تسهیل نمایند.

رشد ۴۵ درصدی روابط تجاری استان نووسیبیرسک با ایران

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در سفر به استان نووسیبیرسک با فعالان اقتصادی و تجار این استان نیز دیدار و در خصوص گسترش همکاری های دوجانبه گفت و گو کرد.

در این  نشست که در اتاق بازرگانی و صنعت نووسیبیرسک برگزار شد، برنادسکی، رئیس اتاق صنعت و معدن نووسیبریسک اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰میلادی حجم روابط تجاری استان نووسیبیرسک با ایران شاهد رشد ۴۵ درصدی بود و به حدود ۵۰ میلیون دلار رسید.

آمادگی پایتخت علم و فناوری روسیه برای همکاری‌های گسترده با ایران

در این دیدار تولیدکنندگان و تجار استان نووسیبیرسک، ظرفیت ها و علاقمندی های خود را برای ایجاد وگسترش روابط با شرکای ایرانی تشریح و ابراز کردند.

جلالی از گسترش روابط اقتصادی کشورمان با این استان استقبال کرد و مقرر شد  بخش اقتصادی سفارت ایران در مسکو، ضمن حفظ ارتباط مستمر با تجار استان و ارزیابی زمینه های همکاری و معرفی شرکای ایرانی متناسب با شرکت‌های استان نووسیبیرسک، اعزام یک هیات تجاری به ایران را هماهنگ نماید.

اعلام آمادگی شرکت های بزرگ روسی برای همکاری تجاری و فناوری با ایران

 کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، از هشتمین نمایشگاه بین المللی فناوری های صنعتی موسوم به تکنوپروم نیز که در شهر نووسیبیریسک روسیه در حال برگزاری است بازدید کرد.

در این نمایشگاه که یکی از رویدادهای مهم بین المللی در حوزه فناوری به شمار می رود و ۵۸ کشور در آن شرکت کرده اند جدیدترین دستاوردهای روسیه و دیگر کشورها در فناوری های صنعتی به نمایش گذاشته می شود.

آمادگی پایتخت علم و فناوری روسیه برای همکاری‌های گسترده با ایران

با حضور سفیر کشورمان در این نمایشگاه شرکت های بزرگ روسی حاضر در این نمایشگاه، با تشریح آخرین تولیدات صنعتی، آمادگی خود را برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران در زمینه تجارت و انتقال فناوری اعلام کردند.

همکاری بزرگترین کارخانه تولیدکننده ژنراتورهای صنعتی روسیه با ایران

کاظم جلالی در ادامه دیدارها و ملاقات های خود با مسئولین استان نووسیبیریسک  با دیمیتری بزملنیتسین، مدیرعامل شرکت السیب، از بزرگترین شرکت های تولیدکننده انواع ژنراتورهای صنعتی روسیه که تاکنون تعداد زیادی موتور ژتراتور به ایران ارسال کرده است دیدار و از کارخانه یادشده بازدید به عمل آورد.

در این بازدید، طرفین ضمن بررسی روند همکاری های بین کارخانه مذکور با صنایع نفت و گاز و انرژی اتمی ایران طی ۵۰ سال گذشته، زمینه ها و چشم اندازهای گسترش همکاری ها در آینده را مورد بررسی قرار دادند.

مرکز حمایت از کارآفرینان «موی بیزنس» و پیشنهاد برای مشاوره های تجاری و اقتصادی با ایران 

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو از مرکز «موی بیزنس»  بازدید و با میخائیل کاسمینین، رئیس این مرکز در خصوص گسترش همکاری بین کارآفرینان ناحیه سیبری با جمهوری اسلامی ایران به تبادل نظر پرداخت.

مرکز موی بیزنس یک نهاد دولتی غیر انتفاعی زیر نظر وزارت توسعه اقتصادی و همچنین وزارت تجارت و صنعت است که وظیفه ارائه مشورت به کارآفرینان و شرکت های تجاری برای یافتن شرکای تجاری اعم از داخلی و خارجی، ارائه مشورت در زمینه لجستیک و همچنین تهیه گواهی های لازم برای صادرات کالا را بر عهده دارد.

آمادگی پایتخت علم و فناوری روسیه برای همکاری‌های گسترده با ایران

این مرکز افزون بر این، برای کارآفرینان اعم از روسی و خارجی که قصد ثبت شرکت در روسیه را دارند امور مربوط به کسب مجوزهای مربوطه را بر عهده می گیرد.

در این دیدار، طرفین توافق کردند در زمینه ایجاد ارتباطات تجاری و اقتصادی بین کارآفرینان و صادرکنندگان ایران و ناحیه سیبری، همکاری مستمر داشته باشند.

بازدید سفیر ایران از دانشگاه دولتی نووسیبیرسک و دیدار با دانشجویان ایرانی 

کاظم جلالی، سفیر کشورمان در روسیه ایران در ادامه دیدارهای خود در سفر به نووسیبیرسک، از دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی نووسیبیرسک که حدود ۱۴۰ دانشجوی ایرانی در آن مشغول به تحصیل هستند بازدید کرد.  

جلالی در دیدار با مسئولین این دانشگاه، مسائل مربوط به همکاری های علمی و آموزشی و همچنین تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه دولتی نووسیبیرسک را مورد بررسی قرار داد.

آمادگی پایتخت علم و فناوری روسیه برای همکاری‌های گسترده با ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین در نشست با دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نووسیبیرسک، درخصوص مسائل و مشکلات دانشجویان  گفت و گو کرد پرداخته،  ضمن انتقال درخواست های آموزشی و صنفی آنان به مسئولین دانشگاه، خواستار مساعدت جهت رفع مشکلات و ارتقای کیفیت خدمات آموزشی و رفاهی به آنان شد.

رئیس آکادمی سیبری و تاکید بر برقراری دیپلماسی علمی و دانشگاهی با ایران

«والنیتن یارمون» رئیس آکادمی علوم منطقه سیبری روابط روسیه و ایران را دیرینه سنتی و خوب عنوان کرد و گفت به رغم تحولات بین المللی در این روابط خللی وارد نشده است  و  گفت که ایران یکی از منابع مهم تمدن در جهان است.

وی اظهار داشت: ما در دیدار با سفیر تلاش کردیم روابط مشارکتی را با جمهوری اسلامی ایران در آینده توسعه دهیم که این امر برای ما بسیار مهم است.

این دانشمند روس دیپلماسی عملی را بهترین روش برای تعمیق روابط دو کشور دانست و گفت: دانشمندان دو کشور راحت تر می توانند بدون موانع سیاسی با یکدیگر توافق کنند و همکاری ها را توسعه دهند و ما خواهان گسترش همکاری ها علمی و فنی با ایران هستیم و از سفیر می خواهم که در این مورد مساعدت کنند تا همکاری متخصصین دو کشور را ر رشته های مورد نیاز برقرار کنیم.

آمادگی پایتخت علم و فناوری روسیه برای همکاری‌های گسترده با ایران

کاظم جلالی سفیر ایران نیز با اشاره به اینکه بزودی سیصدمین سالگرد تاسیس این آکادمی جشن گرفته می شود افزود: بر اساس اطلاعات دریافت شده ۱۴۴ موسسه تحقیقاتی زیر نطر این اکادمی هست و در روسیه پروژه ها و کارهای بنیادی علمی را انجام می دهند.  

وی با بیان اینکه پوتین این منطقه را پایتخت علمی و فناوری روسیه معرفی کرده است گفت: شایسته است موسسات علمی ایران علاوه بر همکاری های کلی که با روسیه دارند به صورت مفصل با اکادمی و دانشگاههای این استان همکاری کنند.

 بررسی وضعیت مسلمان استان نووسیبیرسک

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با سلیم شکیرزیانوف، مفتی اعظم استان نووسیبیرسک در مسجد جامع شهر نووسیبیرسک دیدار کرد و طرفین در خصوص وضعیت جوامع مسلمان استان نووسیبیرسک به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha