جهاد کشاورزی مازندران نسبت به خطر هجوم آفت مگس میوه هشدار داد

ساری- ایرنا- سازمان جهاد کشاورزی مازندران نسبت به هجوم آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های استان هشدار داد و از باغداران خواست تا برای پیشگیری از طفیان احتمالی و خسارت سنگین این آفت بر مرکبات ، نسبت به برداشت انواع میوه های رسیده از جمله انجیر، گلابی و سیب اقدام کنند.

روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران به نقل از مدیر حفظ نباتات این سازمان گفت :بازدیدهای میدانی کارشناسان حفظ نباتات و گزارش های دریافتی از ایستگاه های پیش آگاهی مبنی بر افزایش شکار مگس میوه در تله های جلب کننده در روزهای اخیر نشان می دهد کهباغدران باید  برای مدیریت و پیشگیری افزایش جمعیت مگس میوه مدیترانه ای در باغات مرکبات و جلوگیری از خسارت احتمالی روی مرکبات، به ویژه نارنگی پیش رس، توصیه های فنی را عملیاتی کنند.

عبدالرحمن زاغی با اشاره به شرایط اقلیمی (دما و رطوبت) مناسب برای افزایش زادآوری و وجود میزبان های حساس رسیده نظیر انجیر، گلابی، سیب و میوه های در حال رسیدن به ویژه نارنگی پیش رس، افزود: ازدیاد نسل و طغیان آفت مگس میوه مدیترانه ای و در نهایت خسارت روی مرکبات دور از انتظار نیست.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تسریع در برداشت تمامی میوه های رسیده نظیر انجیر، گلابی و سیب در قطع زنجیره میزبانی و کاهش جمعیت بسیار موثر خواهد بود، ادامه داد: نصب تله های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس یا سراتل حداقل به تعداد ۵۰ تا ۷۰ عدد در هر هکتار باغ مرکبات با الویت نصب روی نارنگی پیش رس برای شکار انبوه به باغداران توصیه می شود.

وی تصریح کرد: در صورت وجود تک درختان میزبان حساس نظیر انجیر، گلابی، سیب و خرمالو در حاشیه باغات مرکبات، ۲ تا ۳ تله روی هر درخت نصب شود.

این مسوول کشاورزی مازندران انجام طعمه پاشی با استفاده از پروتئین هیدرولیزات به میزان ۳ تا ۵ لیتر به اضافه حشره کش مالاتیون به میزان ۲۰۰ سی سی در ۱۰۰ لیتر آب با استفاده از سمپاش ۲۰ لیتری پشتی بصورت یک ردیف در میان بر اساس دستور العمل در صورت مشاهده شکار روزانه ۲ تا ۳ عدد حشره کامل آفت در تله های نصب شده در باغ را مورد تاکید قرار داد.

زاغی تصریح کرد: در صورت مشاهده روزانه بیش از ۳ عدد مگس در هر تله جلب کننده نصب شده در باغ، انجام کاور اسپری (سمپاشی) با سموم توصیه شده نظیر مالاتیون یا دیپترکس (تری کلروفن) با نسبت توصیه شده، الزامی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت باغ مانند حذف و از بین بردن علف های هرز داخل و حاشیه باغات، جمع آوری و دفن هرگونه میوه ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک در کاهش آلودگی بسیار موثر است.

وی به باغداران و بهره برداران توصیه کرد برای کسب اطلاعات و راهنمائی های بیشتر به کارشناسان حفظ نباتات مستقر در مراکز جهاد کشاورزی، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و کلینیک های گیاهپزشکی منطقه مراجعه کنند.

مهم ترین میوه باغ های مازندران را انواع نارنگی و پرتقال تشکیل می دهد و بسته به گونه درخت به صورت زودرس و یا دیررس برداشت شده و روانه بازار می شود.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران ، ۲۵ هزار هکتار از باغ مرکبات مازندران را انواع نارنگی شامل انشو، یافا و یا نارنگی رقم پیش رس "ایواساکی" تشکیل می دهد که برداشت آن  از نیمه دوم شهریور آغاز می شود و برداشت پرتقال به عنوان مهمترین محصول مرکبات استان از نیمه دوم آبان ماه آغاز می شود.

مازندران ۱۶۰ هزار هکتار باغ دارد که ۱۱۰هزار هکتار آن را مرکبات تشکیل می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha