۳ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۳۴
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84449437
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اردوغان: با خوش‌بینی محتاطانه با پیام‌های "طالبان" برخورد می‌کنیم

تهران - ایرنا- رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه چهارشنبه شب در خصوص تحولات افغانستان گفت که کشورش با پیام‌های طالبان با خوش بینی محتاطانه‌ای برخورد خواهد کرد، در عین حال با آنکارا با تمام طرف‌ها گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، اردوغان در ضیافت شام با سفرای ترکیه گفت: آنچه که شکل آینده افغانستان را تعیین خواهد کرد، نه حرف بلکه عمل و رفتار طالبان خواهد بود.

وی اضافه کرد: ترکیه گفت وگوهای نزدیک را با تمام طرف‌ها در افغانستان و در راستای استقرار و ثبات در این کشور ادامه می‌دهد.

اردوغان بار دیگر به مسأله شکل گرفتن موج جدید مهاجرت از افغانستان اشاره کرد و گفت: ترکیه اکنون میزبان بیش از ۵ میلیون آواره است و دیگر توان تحمل بار سنگین موج مهاجرت جدید که منشأ آن سوریه یا افغانستان باشد، ندارد.

اردوغان یکشنبه شب گذشته نیز در تماس تلفنی با با چارلز میشل رییس شورای اروپا نیز این سخنان را تکرار کرده بود که کشورش نمی‌تواند بار موج جدید مهاجران را به دوش بکشد.

وی بر ضرورت ارائه کمک به مردم افغانستان در خاک آنها و کشورهای همسایه تأکید کرد و گفت که این کار برای آن صورت می گیرد که مهاجرت از افغانستان به بحران انسانی جدیدی ختم نشود.

وی همچنین اظهار کرد: پیش از آن که مهاجرت غیرقانونی از افغانستان به بحران جدیدی منجر شود،  همکاری همه کشورها و نیز جامعه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای مسؤولیت پذیری در قبال این مسأله ضرورت دارد.

رییس جمهوری ترکیه همچنین گفت که نمی توان از فشار مهاجرت را با افزایش مشارکت مالی نهادهای سازمان ملل متحد ذیربط بویژه کمیساریای عالی امور پناهجویان سازمان ملل متحد کاهش داد.

سخنان اردوغان در مورد طالبان را شاید بتوان واکنش به اظهارات سخنگوی این گروه دانست.

«سهیل شاهین»، سخنگوی طالبان چندی پیش اعلام کرد که این گروه ترکیه را «مهم‌ترین شریک» خود می‌داند.

شاهین طی مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی چین گفته بود که طالبان چین و ترکیه را مهم‌ترین شرکای خود در زمینه بازسازی افغانستان می‌داند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha