ثبت ۶۴۵ زمین‌لرزه در مرداد ماه ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- رییس مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از ثبت ۶۴۵ زمین‌لرزه در مردادماه ۱۴۰۰ توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این موسسه خبر داد.

اسماعیل بایرام نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این سوال که از ابتدا تا پایان مرداد امسال چه تعداد زمین لرزه توسط مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک در نواحی مختلف ایران و مناطق همجوار ثبت و تعیین محل شده است، اظهار داشت: در ماه گذشته،  ۶۴۵ زمین لرزه در کشور و نواحی همجوار ثبت شد که از این تعداد ۵۸۱ زمین لرزه با بزرگی کمتر از ۳، ۵۴ زمین لرزه با بزرگی بین ۳ تا ۴، ۱۰ زمین لرزه با بزرگی ۴ تا ۵ به ثبت رسید.

وی ادامه داد: بزرگترین زمین لرزه در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ به بزرگی ۴.۹ در عنبرآباد کرمان رخ داد.  

رییس مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران توضیح داد: در بین استان های کشور، استان خراسان رضوی با ۶۱ و کرمان با ۵۸ و اصفهان با ۵۰ زمینلرزه بیشترین تعداد زمین لرزه در کشور را داشتند.

بایرام نژاد اضافه کرد: در این ماه در استان تهران ۱۱ زمین لرزه ثبت شد که بزرگترین آن به بزرگی ۳.۹ در تاریخ  ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ حوالی بومهن رخ داد.

به گزارش ایرنا، زلزله کشنده ترین سانحه طبیعی است که تقریبا همه ایرانیان لرزش آن را زیر پای خود حس کرده اند، اما به راستی این سانحه ناگهانی چیست که انسان را در زمان ها و مکان های مختلف غافلگیر کرده و خسارات جانی و مالی فراوانی را برای آن بر جای گذاشته است.

زلزله حادثه ای طبیعی است که بر اثر لرزش زمین به وجود می آید و به طور معمول در گسل های پوسته سخت زمین و در زیر خاک سطحی رخ می دهد.

زلزله های ایران بیشتر در ژرفای بین ۲ تا ۲۵ کیلومتر با شکستگی های برشی به صورت کششی یا فشاری، یا افقی (امتداد لغز)  ثبت می شوند. از انتشار لرزشی که در اثر این شکست پدید می آید، زلزله به وجود می آید.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha