طالبان: ژاپن می تواند اتباعش را از افغانستان خارج کند

تهران- ایرنا- طالبان می گوید که هواپیماهای ترابری نیروی هوایی دفاع از خود ژاپن که برای خروج اتباع ژاپنی و افراد دیگر به افغانستان اعزام شده را می پذیرد.

به گزارش ایرنا، «قاری یوسف احمدی» یک سخنگوی طالبان روز چهارشنبه در گفت و گو با «ان. اچ. کی» گفت، اگر دولت ژاپن «بتواند تدارکات را خودش انجام دهد و اتباعش را خارج کند، ما هیچ مشکلی نداریم.»

او افزود: «آنها اجازه انجام این کار را دارند.»

روز سه شنبه سه هواپیمای نیروی دفاع از خود برای خارج کردن اتباع ژاپنی و پرسنل محلی سفارت ژاپن در کابل و سازمان های دیگر ژاپن را ترک کردند.

در داخل و اطراف فرودگاه کابل به دلیل تجمع انبوه مردمی که می خواهند از افغانستان فرار کنند، هرج و مرج ایجاد شده است.

دولت های خارجی برای تخلیه اتباع خود و افغانستانی ها هواپیما اعزام کرده اند اما وضعیت امنیتی کابل که روز به روز در حال بدتر شدن است، روند خروج مردم را مختل کرده است.

از سوی دیگر، «ان اچ کی» می گوید دولت ژاپن قصد دارد برای کمک به خروج ژاپنی های مقیم افغانستان، کارکنان سفارت و افراد دیگر از افغانستان، پرسنل نیروی دفاع از خود را با یک هواپیمای دولتی به این کشور بفرستد.

وزارت دفاع در حال انجام تدارکات نهایی است تا احتمالا امروز چهارشنبه این بوئینگ ۷۷۷ را به افغانستان اعزام کند.

این اقدام دولت به دلیل آن است که مهلت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پایان ماه اوت است و خروج ژاپنی ها نیز باید سریع انجام شود.

این وزارتخانه تا کنون سه هواپیمای ترابری نیروهای دفاع از خود را به کشوری در مجاورت افغانستان فرستاده است. به جز این هواپیماها تعدادی از پرسنل نیز همچنان در انتظار آن هستند که برای ماموریت افغانستان از ژاپن به این کشور اعزام شوند.

این وزارتخانه می گوید که بوئینگ ۷۷۷ پس از رساندن پرسنل و اقلام ضروری برای تخلیه افغانستان، به ژاپن باز خواهد گشت.

نیروی هوایی دفاع از خود عملیات این هواپیمای دولتی را بر عهده دارد.

این هواپیما قابلیت پرواز تا فاصله ۱۴ هزار کیلومتر با ظرفیت حدود ۱۵۰ نفر را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha