دوشنبه، اولین ایستگاه سفرهای منطقه‌ای وزیرخارجه پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امورخارجه پاکستان که با دستور کار بررسی تحولات افغانستان و تعمیق روابط دوجانبه عازم سفرهای منطقه‌ای از جمله ایران شده است، سه‌شنبه شب در اولین ایستگاه وارد شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان شد.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «شاه محمود قریشی» که قرار است پنجشنبه این هفته برای رایزنی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شود، در اولین مرحله سفرهای منطقه‌ای خود وارد پایتخت تاجیکستان شد.

وی قرار است فردا با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه تاجیکستان دیدار و پیرامون آخرین تحولات افغانستان، مسائل منطقه‌ای و گسترش روابط فی مابین گفت‌وگو کند.

قرشی ساعاتی پیش از ترک اسلام‌آباد طی پیام ویدیویی هدف از سفرهای منطقه‌ای خود را تشریح مواضع پاکستان درخصوص اوضاع افغانستان، آگاهی از دیدگاه کشورهای همسایه و تلاش برای رسیدن به یک نقطه نظر مشترک جهت کمک به بحران افغانستان اعلام کرد.

وی افزود: این دیپلماسی به دستور «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان انجام می‌شود و مصمم هستیم که با هماهنگی و مشارکت همسایگان به صلح و ثبات منطقه‌ای کمک کنیم.

پیش تر روابط عمومی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که قریشی از امروز ۲۴ اوت لغایت ۲۶ اوت (چهارم شهریور) سفرهای رسمی به تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد.

در بیانیه مذکور آمده است : در طول بازدید وزیر امورخارجه پاکستان از این کشورها، وی دیدارهای بلندپایه‌ای برای تبادل نظر درباره وضعیت افغانستان و افزایش روابط دوجانبه با هر یک از این کشورها خواهد داشت.

قریشی در دیدار با مقام‌های عالی رتبه کشورهای میزبان، دیدگاه پاکستان را درباره آخرین تحولات افغانستان تشریح خواهد کرد. به اعتقاد اسلام‌آباد، کشورهای همسایه دارای سهم حیاتی در صلح، امنیت و ثبات افغانستان و منطقه هستند.

وزارت امور خارجه پاکستان افزود: هماهنگی نزدیک میان همسایگان برای حل چالش‌های مشترک و پیشرفت اهداف مشترک صلح، امنیت، ثبات و ارتباطات منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت است.

مرکز دیپلماسی دولت اسلام‌آباد اعلام کرد: سفرهای منطقه‌ای قریشی به ترویج یک رویکرد هماهنگ منطقه‌ای و همچنین تقویت مشارکت پاکستان با آسیای غرب و میانه کمک می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز اعلام کرد که وزیر خارجه پاکستان پنجشنبه به تهران می‌آید.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اهداف سفر قریشی به ایران خاطر نشان کرد: این سفر به درخواست وزیر امور خارجه پاکستان انجام می‌شود و موضوع اصلی سفر مسائل دو جانبه و مسائل افغانستان خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha