۲ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84447463
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عملیات تخلیه نیروهای فرانسه از افغانستان ۴ شهریور خاتمه می یابد

تهران- ایرنا- یک مقام بلندپایه وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد درصورت خروج نهایی نیروهای آمریکایی از افغانستان در موعد مقرر، فرانسه نیز عملیات تخلیه نیروهای خود را در ۴ شهریور پایان خواهد داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی اوئست فرانس، نیکولاس روش مقام بلندپایه وزارت خارجه فرانسه به ژان کاستکس، نخست وزیر این کشور در حضور خبرنگاران اعلام کرد: درصورتی که ایالات متحده طبق مهلت پیش بینی شده (۳۱ اوت/۹ شهریور) عملیات خروج نهایی نیروهای خود از افغانستان را به اتمام برساند، فرانسه نیز به عملیات تخلیه نیروهای خود تا دو روز آینده (پنجشنبه  ۲۶ اوت/ ۴ شهریور) پایان می دهد.

این در حالی است که ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته (دوشنبه) هنگام حضور در پایگاه هوایی الظفره در ۳۰ کیلومتری ابوظبی پایتخت امارات از مهلت تعیین شده از سوی ایالات متحده ( ۳۱ اوت/ ۹ شهریور)   برای خروج نیروها از افغانستان ابراز نگرانی کرده و تمدید این مهلت را ضروری دانسته بود.  

 به نوشته روزنامه فرانسوی لوفیگارو، ۳۱ اوت/ ۹ شهریور تاریخی است که دولت آمریکا برای خروج نهایی نیروهای خود از افغانستان تعیین کرده است. با این حال، این مهلت از سوی شرکای واشنگتن غیرقابل قبول تلقی می شود.

این در حالی است که گروه طالبان به نیروهای آمریکایی در افغانستان هشدار داد که ۳۱ اوت/۹ شهریور خط قرمز آن ها برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و پس از آن تاریخ، طالبان علیه حضور اشغالگرانه آمریکا اقدامات عملی انجام خواهند داد. 

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. در هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و سرانجام ۲۴ مرداد وارد کابل شد و دولت محمد اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha