استاد دانشگاه: ایده وزیر راه در ساخت مسکن استیجاری عمومی، گره‌گشاست

کرمانشاه - ایرنا- عضو هیات علمی گروه برنامه‌ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، برنامه‌های پیشنهادی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی را جامع و کامل دانست و گفت: احداث مسکن استیجاری عمومی برای دهک‌های درآمدی پایین جامعه برنامه‌ای بسیار مفید و گره‌گشا برای رفع مشکل فقیرترین اقشار محروم جامعه است.

«پارسا قنبری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در روزهای اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی مشغول بررسی رزومه و برنامه پیشنهادی وزیران معرفی شده از طرف رئیس جمهور هستند، افزود: حوزه راه و شهرسازی به عنوان یک وزارتخانه حساس، کلیدی و زیربنایی از اهمیت خاصی برخوردار است.

او گفت: تصمیمات توسعه‌­ای در چهار مقوله کلیدی؛ توسعه شهرها، توسعه روستاها، مسکن و راه‌های ارتباطی از وظایف این وزارتخانه است و به نظر می ­رسد یکی از وزارتخانه ­های کلیدی توسعه کشور می ­باشد که در انتخاب وزیر برای مدیریت آن دقت و حساسیت مضاعفی لازم است.

وی تصریح کرد که معرفی «رستم قاسمی» نشان می ­دهد که رئیس جمهور به حساسیت این وزارتخانه واقف هستند. وزیری که قرار است مهمترین شعار و برنامه رئیس جمهور را جامه عمل بپوشاند و بخش بزرگی از توان خود را در راستای ساخت و رفع مشکل مسکن در کشور صرف کند.

قنبری اظهار کرد: انتخاب فردی، جهادی، انقلابی و انسانی ولایتمدار که رشته تحصیلی و دانشگاهی او مهندسی عمران بوده و سابقه وزارت را هم دارد، نوید دهنده آن است که می‌­توان به مدیریت و قدرت اجرایی چنین فردی امیدوار بود.

برنامه‌های وزیر پیشنهادی جامع و کامل است

این استاد برنامه‌ریزی شهری و روستایی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در ادامه گفت: به عنوان فردی که قریب به ۲ دهه سابقه معلمی در دانشگاه در حوزه برنامه ­ریزی شهری و روستایی دارم، معتقدم که برنامه پیشنهادی نامبرده برنام ه­ای جامع و کامل است که در صورت اجرای آن می ­توان شاهد تحولی در عرصه راه و شهرسازی کشور باشیم.

قنبری افزود: اولویت دادن به روستاها و شهرهای کوچک و متوسط در فرایند عرضه زمین و مسکن یکی از مهمترین و کاربردی­ ترین پیشنهادها، در برنامه ایشان است که می­ تواند ضمن رفع مشکل مسکن، مبنایی خوب برای تعادل بخشی منطقه‌­ای و اجرای آمایش سرزمین باشد، موضوعی که بسیار حائز اهمیت بوده اما متأسفانه سالها مورد غفلت واقع شده است. غفلتی که باعث تمرکزگرایی شدید در شهرهای بزرگ و زایش محرومیت در روستاها و شهرهای کوچک و متوسط شده است.

او گفت: اجرای همین برنامه به تنهایی نسخه درمان بخش بزرگی از عدم تعادل­ها یا ناعدالتی ­های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر بخش ها در کشور است.

مسکن استیجاری به رفع مشکلات اقشار محروم کمک می‌کند

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: احداث مسکن استیجاری عمومی برای دهک ­های درآمدی پایین جامعه نیز برنامه ­ای بسیار مفید و گره­گشا برای رفع مشکل فقیرترین اقشار محروم جامعه است چرا که در نظام برنامه ­ریزی مسکن کشور ما تاکنون حمایتی برای اقشار مستأجر جامعه که توان دریافت وام برای خرید مسکن را ندارند و تنها امیدشان به حمایتی برای پرداخت آسانتر اجاره بهای یک واحد مسکونی است، صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه این طرح به یاری مستاجران می­ اندیشد، افزود: البته نکات مثبت زیادی در برنامه پیشنهادی مهندس رستم قاسمی وجود دارد که پرداختن به آنها مجال دیگری را می­طلبد. امیدواریم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با دقت نظر، تصمیمی شایسته برای این وزارتخانه مهم و کلیدی اتخاذ نمایند تا شاید توسعه شهری و روستایی در کشورمان جانی دوباره به خود بگیرد.

به گزارش ایرنا؛ رستم قاسمی متولد سال ۱۳۴۳ در لامرد از توابع استان فارس است وی دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۱۳۹۴ است، و سابقه فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ را در کارنامه خود دارد و از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ نیز به‌ عنوان وزیر نفت دولت دهم خدمت کرده است.

ریاست دوره‌ای اوپک، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی، مدیرعامل شرکت قطارهای شهری، عضو اتاق بازرگانی و فرمانده مهندسی نیروی دریایی سپاه نیز از دیگرفعالیت های او در چهار دهه اخیر است.

فرماندهی قرارگاه سازندگی نوح، مدیرعاملی و ریاست هیات مدیره شرکت مهندسی نیروی نفت، ریاست هیات مدیره شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و ریاست هیات مدیره شرکت کشتی‌سازی خلیج فارس (ایزوایکو) از دیگر سوابق اجرایی رستم قاسمی است.

آیت الله سید ابراهیم رییسی روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ماه فهرست اسامی وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم را در نامه رسمی به رییس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در جلسه علنی نیز اکنون در مجلس ادامه دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha