زعفران خراسان شمالی برای نخستین بار به بازارهای خارجی صادر شد

بجنورد- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۳۵۰ کیلوگرم زعفران درجه یک برای نخستین بار از طریق گمرک این استان در شمال شرق کشور به بازارهای جهانی صادر شد.

سعید پورآبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۳۰۰ کیلوگرم زعفران مرغوب و درجه یک خراسان شمالی در بسته بندی های یک گرمی، نیم گرمی، یک مثقالی و نیم مثقالی به کشور آلمان، ۱۰ کیلوگرم به امارات و ۴۰ کیلوگرم به کشور کویت صادر شد.

وی تصریح کرد: این محصول استراتژیک در گذشته در استان ما تولید می شد و بوسیله تجار استان های همجوار خراسان شمالی و رضوی بسته بندی و به خارج از کشور صادر می شد که خوشبختانه با جذب سرمایه گذار بومی اکنون این محصول در داخل استان بسته بندی و به بازارهای جهانی صادر می شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: اکنون این محصول اقتصادی بدلیل تغییر الگوی کشت و خشکسالی به کالای دارای مزیت نسبی در استان تبدیل شده است و امید می رود تا صادرات این محصول در آینده رونق گیرد.

 زعفران در هشت شهرستان خراسان شمالی کشت و کار می شود که فاروج رتبه اول را دارد و شرایط مناسب اقلیمی، سازگاری، نیاز آبی کم، عملکرد و درآمد اقتصادی مناسب، ارتقای دانش فنی زعفران کاران و سهولت نگهداری آن از عوامل مهم توسعه این محصول صادراتی در استان است.

امکان حذف و جایگزینی باغ های آب بر با زعفران، سهولت در کشت مکانیزه و ارزش اقتصادی بالا، سهولت در نگهداری محصول، وجود  پنج واحد فرآوری و بسته بندی زعفران با ظرفیت سالانه ۳.۴ تن و امکان صادرات آن  از جمله مزایای کشت این محصول در خراسان شمالی است.

در سال زراعی گذشته ۷۶۱ کیلوگرم زعفران به ارزش ۷۴ میلیارد ریال از ۱۵۸ زعفران کار استان به صورت حمایتی توسط سازمان تعاون روستایی استان خریداری شده بود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود ۴۷ هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha