آیا وزیر پیشنهادی علوم نظر دانشگاهیان را جلب می‌کند؟

استان‌ها- ایرنا- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به زودی وزیری تازه به خود خواهد دید؛ وزارتخانه‌ای که جامعه دانشگاهی خواستار انتخاب فردی اصلح، شایسته و کاردان برای صدارت آن است و رییس جمهوری محمدعلی زلفی گل را با سوابق علمی و مدیریتی برای این منظور معرفی کرده است.

بی‌تردید رونق دانشگاه‌ها به بروزرسانی علمی نیاز دارد چرا که تنها بر مبنای آموزش و تربیت نمی توان رونق صنعتی و اقتصادی را در جامعه ایجاد کرد.

به واقع، امروزه برای ایجاد ثبات پایدار در اشتغال و توسعه اجتماعی و اقتصادی، حرکت به سمت ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم ضروری است و باید از دانشگاه آموزش‌محور به سمت دانشگاه پژوهش‌محور پیش رفت؛ لذا وزیری که سکان وزارت علوم را به دست گیرد باید پایه علمی قوی و به روز داشته باشد. 

علاوه بر این، روحیه ایجاد تحول هدفمند و مثبت، علم گرایی، پیگیری دیپلماسی علمی در کنار تعهد و روحیه انقلابی از دیگر ضروریات متولی آموزش عالی کشور در شرایط امروز کشور است. 

رییس جمهوری ۳۰ مرداد ماه در معرفی رسمی گزینه پیشنهادی خود برای سکانداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  به مجلس شورای اسلامی، محمدعلی زلفی‌گل را به عنوان چهره علمی صاحب نام در مجموعه آموزش عالی در جهان و دارای تجربه موفق مدیریت علمی در استان توصیف کرد. 

آیت الله سیدابراهیم رییسی همچنین اظهار داشت: علاوه بر دوران معلمی، وی الان هم استاد است و ۷ سال مدیریت دانشگاه کلان و صاحب نامی را بر عهده دارد، مسوول مجمع بسیج است و روحیه انقلابی و تحولی دارد.

به واقع، محمدعلی زلفی گل متولد سال ۱۳۴۵ در حومه شهرستان آشتیان ، یک شیمیدان است، دبیری انجمن شیمی ایران را برعهده دارد و به عنوان دانشمند برگزیده بین المللی در رشته شیمی آلی معرفی شده است. ‌

وزیر پیشنهادی عتف،  سال ۱۳۷۱ در نهمین گردهمایی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای داخل و خارج از کشور در دانشگاه ‌فردوسی با ارائه مقاله علمی استخراج شده از پایان نامه کارشناسی ارشد خود رتبه اول را در بخش علوم پایه ‌کسب کرد. ‌

همچنین نام رییس سابق دانشگاه بوعلی همدان  از سال ۱۳۸۳ در لیست یک درصد دانشمندان پر استناد رشته شیمی جهان، در پایگاه اطلاعات و آمار علمی‌ ISI ‌قرار گرفت. ‌

کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، اخذ جایزه از سازمان کنفرانس اسلامی‌ ‌(COMSTEC) ‌ و دریافت نشان درجه دو ملی پژوهش از رییس جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۰ از دیگر افتخارات علمی ‌دکتر زلفی گل است، چهره ای که در سال ۱۳۹۴ نیز به عنوان استاد نمونه کشور انتخاب شد و در همین سال جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی ‌نخبگان را دریافت کرد. ‌

فرد پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی هم قلم زده که مجموعه ‌مقالات وی زمینه‌های علم سنجی، سیاست گذاری علم و پژوهش در کتاب  "دانش برای دانایی" چاپ شده است. ‌

دکتر زلفی‌گل و برنامه‌های "قوی و منسجم" برای وزارت علوم

وزیر پیشنهادی رییس جمهوری برنامه ها و راهبردهایی برای هدایت آموزش عالی کشور ارائه کرده که در اختیار دانشگاهیان قرار گرفته و به تصدیق کارشناسان، قوی و منسجم است.

سید آیت الله رزمجو استاد دانشگاه شیراز در این خصوص گفت: دکتر زلفی‌گل برنامه قوی و منسجمی را در سه بخش ارائه داده‌ که خوشبختانه اکثر فعالان دانشگاهی برنامه پیشنهادی ایشان را تأیید کردند.

رزمجو ادامه داد: باورها و ارزش‌های بنیادین به عنوان بخش اول از برنامه‌های زلفی‌گل محسوب می‌شود که با رویکرد ارتقای جایگاه نظام آموزشی در سطح ملی و بین المللی تدوین شده است.

وی اضافه کرد: محمدعلی زلفی‌گل معتقد است که در گام دوم انقلاب اسلامی و بر پایه آرمان‌های اصیل انقلاب بایستی به سمت تحول در نظام آموزش عالی کشور مبتنی بر ارتقای ظرفیت‌های دانشی، جامعه محوری، کارآمدی، خردگرایی، معنویت و عدالت در سطح ملی و بین‌المللی حرکت شتابان کرد.

رزمجو راهبردهای تحول آفرین را به عنوان دومین بخش از برنامه‌های دکتر زلفی‌گل دانست و گفت: در بخش راهبردهای تحول‌آفرین هدف ارائه رویکردهای اصلی نسبت به آموزش عالی در چهار سال پیش رو است که این راهبردها همسو با اسناد بالادستی علم و فناوری کشور تدوین و به نقش‌آفرینی دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی و تمدن ساز به عنوان مبدأ تحولات جامعه در عرصه‌های مختلف تأکید شده است.

وی بیان داشت: برنامه‌های کلان تحول آفرین نیز در شش محور اصلی حکمرانی و مدیریت آموزش عالی، نظام آموزش تخصصی و مهارتی و تربیت اجتماعی و دینی، نظام بکارگیری و توانمندسازی نیروی انسانی متخصص و متعهد، نظام پژوهش، فناوری و کارآفرینی دانش‌بنیان، نظام دیپلماسی و همکاری علمی و فناوری بین المللی، زیرساخت‌های فعالیت‌های علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری تدوین شده است.

آیا وزیر پیشنهادی علوم نظر دانشگاهیان را جلب می‌کند؟

همچنین دیگر کارشناسان دانشگاهی کشور که در گفت و گو با خبرنگاران استانی ایرنا شرکت کردند، بهره مندی از ایده های  نو، سوابق خوب مدیریتی، برنامه محور بودن و تحولگرایی را از ویژگی های بارز وزیر پیشنهادی عتف برشمردند. 

 رییس دانشگاه پیام نور خراسان شمالی  در این خصوص گفت: تجارب قبلی «محمد علی زلفی گل» به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موید این موضوع است که وی شخصی علم گرا و صاحب ایده است و توانایی حل چالش های این وزارتخانه را دارد.

نورالله فیضی با اشاره به دستاوردهای مدیریتی و علمی وزیر پیشنهادی علوم در دانشگاه بوعلی همدان و انجمن شیمی کشور ، ارتباط سرد بین صنعت و دانشگاه را از چالش های کنونی وزارت علوم بیان کرد و گفت: دکتر زلفی گل شخصیتی علمی و پرتوان و برای رونق صنایع داخلی صاحب ایده است و از توانایی علمی لازم برای برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه برخوردار است.

وی افزود: اگر بتوانیم تنها در حوزه های علوم پایه به صورت تک محصولی صنعت را رونق دهیم، می توانیم در دیگر بخش ها نیز فعالیت کنیم و این مهم باید توسط وزیری کاربلد و متخصص در حوزه فن انجام شود.

رییس دانشگاه پیام نور خراسان شمالی  نقش شرکت‌های دانش بنیان در بسترسازی توسعه را از دیگر اولویت های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: این شرکت ها با تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته ها و نتایج جدید اقتصادی در رشد مناطق مختلف تاثیر زیادی دارند و اجرای تمامی ظرفیت ها در این زمینه، نیاز به مدیری توانمند، فعال، خلاق و با دانش علمی روز دارد تا این برزنامه ها را در وزارت علوم عملی کند.

دکتر مجتبی بذرافشان عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد هم وزیر پیشنهادی علوم را به جهت آشنایی با وضعیت دانشگاهیان کشور و بهره مندی از دیدگاه علمی، گزینه مناسبی برای پوشیدن ردای وزارت دانست. 

وی با بیان اینکه امید است با انتخاب دکتر زلفی گل، شاهد تغییر رویکرد در تولید علم بر مبنای نیاز کشور و جامعه باشیم، ادامه داد: وی در سالهای گذشته مقالاتی در این موضوع به نگارش درآورده و تاکید بر این داشته است که تولید علم و مقاله باید برای رفع مشکلات کشور صورت گیرد.

استادیار رشته مدیریت آموزشی گروه علوم تربیتی، دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: از ویژگی های سکاندار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این است که محوریت وزارت علوم و دانشگاه های کشور را برای حل معضلات کشور در تمامی عرصه ها فعال کند و به رشد علمی و اشتغال دانش آموختگان نیز توجه داشته و علاوه بر آن نقش مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا و همچنین اسناد بالادستی به ویژه نقشه جامع علمی کشور، سند دانشگاه اسلامی و سند تحول در نظام آموزش عالی کشور را مد نظر قرار دهد.

وی گفت: از دیگر مشخصات وزیر علوم می توان به توجه ویژه به دیپلماسی علمی کشور در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در منطقه و جهان، استفاده از افراد مومن انقلابی به ویژه جوان در سطوح عالی مدیریتی وزارتخانه و همچنین داشتن نگرش تمدنی و فهم علوم انسانی اشاره کرد.

بذرافشان  افزود: عدم توقف درآموزش صِرف وایجاد زنجیره آموزش، پژوهش، تجاری سازی وحمایت و توسعه دانش بنیان همچنین بستر سازی در جهت تشکیل دانشگاه های نسل پنجم که تمدن ساز هستند و آشنایی با مزیت های رقابتی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری و هدایت دانشگاه ها به سوی آن  از دیگر مشخصات این سمت است.

آیا وزیر پیشنهادی علوم نظر دانشگاهیان را جلب می‌کند؟

اما سید آیت الله رزمجو استاد دانشگاه شیراز  با اعتقاد به اینکه محمدعلی زلفی‌گل تحول گرا و برنامه‌محور است، گفت: ما انتظار داریم که نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی علوم رأی بالایی بدهند زیرا کسب رأی اعتماد بالا از سوی نمایندگان برای ارتقای جایگاه و پیشبرد اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که وزارتی راهبردی برای نظام و کشور محسوب می‌شود نقش تعیین کننده ای دارد.

وی همچنین تصریح کرد که امیدواریم با حضور این وزیر بتوانیم سهم‌ اعتبارات علم و فناوری را افزایش بدهیم. زیرا باور داریم که دانشگاه نسل چهارم باید دانشگاهی کارآفرین و فناوری محور باشد که علم را تجاری سازی کند و در سطوح مختلف جامعه نقش‌آفرینی کند، ایده بدهد و برای رفع مشکلات کشور راهگشا باشد.

تجربه و سابقه کاری قابل توجه و پیشینه علمی زیاد به ویژه در حوزه نگارش مقالات علمی از ویژگی های شایسته زلفی گل  به گفته معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد ارومیه است که در صورت کسب رای اعتماد از مجلس و قرار گرفتن او در وزارت علوم، امید است افرادی در سطح کشور برای تصدی مسوولیت های علمی انتخاب شوند که دغدغه اصلی آنها پژوهش باشد و باعث رشد وتعالی حوزه علمی کشور شوند. 

مهدی قهرمان نوسی ادامه‌ داد: همچنین با فعالیت وزیر پبشنهادی در وزارت علوم،‌ دانشگاه ها فارغ از جناح‌بندی های سیاسی به پژوهش خواهند پرداخت و به عبارتی مدیریت فضای دانشگاه به سمت پژوهش حرکت کرده و ارتباط صنعت با دانشگاه برقرار خواهد شد.

وی  افزود: علاوه بر شتاب گیری پژوهش، انتخاب مدیران نیز براساس معیارهای علمی صورت گرفته و دغدغه اصلی، حل مشکلات جامعه بوده و مدیر دانشگاه تحت تاثیر جناح بندی های سیاسی قرار نگرفته ودانشگاه ها محلی برای فعالیت های علمی خواهد شد.

رئیس دانشگاه لرستان هم  "محمدعلی زلفی‌گل" را در ابعاد اخلاقی، سابقه فرهنگی و علمی، شخصیتی متعادل و اخلاق مدار دانست و تصریح کرد که براساس سوابق کاری، تعهد و تخصص  وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،  ایشان مدیری توانمند بوده و  یکی از بهترین گزینه‌های معرفی شده در کابینه دولت سیزدهم به شمار می رود.

"خسرو عزیزی" عنوان کرد: به طور حتم در دوران وزارت ایشان جامعه دانشگاهی مسیر متعالی و دوران درخشانی را سپری خواهد نمود.

وی ادامه داد: برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری چراغ راه و ریل گذاری اهداف دانشگاه ها است که توسعه کمی و کیفی متوازن در دانشگاه ها و توجه به مسایل رفاهی و حقوقی جامعه دانشگاهی در راستای گام دوم انقلاب از عمده ترین انتظارات جامعه دانشگاهی در این وزارتخانه است.

دکتر مسعود میرزایی شهرابی از   استادان دانشگاه فردوسی مشهد هم معتقد است که وزیر پیشنهادی عتف مسیر تولید مقاله از سوی اعضای هیات علمی دانشگاهها را به سوی حل مشکلات کشور تغییر خواهد داد.

وی  افزود: براساس شناخت ۱۷ ساله که از دکتر محمدعلی زلفی گل به دست آورده ام، وی دارای ویژگی‌های علمی ممتاز و در عین حال تمام عیار، ولایی، بسیجی و معتقد به نظام است که با برنامه پیشنهای خود می تواند منشاء تحول در نظام آموزش عالی کشور شود.

استاد گروه آموزشی شیمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: وزیر پیشنهادی علوم برای برون رفت ازمشکلات را فقط کسب رنکینگ بین المللی نمی داند و معتقد است برای حل چالش های موجود باید از نظرات دانشگاهیان به خوبی استفاده شود.

شجاعت از دیگر ویژگی های زلفی گل به بیان دکتر میرزایی است که گفت: برای تغییر نیاز به شجاعتی است که در دکتر زلفی گل وجود دارد و بسیاری از وزرای سابق به خاطر ترس از انتقادها نتوانستند مسیر علمی کشور را تصحیح کنند.

این استاد دانشگاه افزود: امیدوارم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای به دکتر زلفی گل و برنامه‌های پیشنهادی وی کمک کنند کشور در مسیر درست برای پیشرفت و سرآمدی گام بردارد.

تحول اساسی در وزارت علوم از دستاوردهایی است که عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه  معتقد است با قرار گرفتن زلفی گل در صدر این وزارتخانه محقق می شود. 

پروفسور میرحسن عامری که وزیر پیشنهادی را فردی تعامل گرا و معتقد به خرد جمعی می داند، اظهار داشت: وزیر پیشنهادی علوم ۵۰۰ مقاله متعدد درسطح ارشد ارایه کرده که همه این ها نشان از سابقه بالای علمی وی است.

وی  گفت: وزیر پیشنهادی برای وزارت مهم علوم به تمام بخشنامه های دانشگاهی هم آگاه بوده و مدیریت هم‌افزایی و خرد جمعی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است.

رییس جمهوری ۳۰ مرداد ماه با حضور در مجلس ضمن سخنرانی به دفاع‌ از وزرای پیشنهادی خود پرداخت.

وزرای پیشنهادی از روز شنبه تا چهارشنبه هفته جاری در مجلس برای کسب رای اعتماد نمایندگان مردم  به سوالات آنها پاسخ داده و برنامه های خود را ارایه می کنند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha