رئیس دانشگاه یاسوج: وزیر پیشنهادی علوم چهره‌ای علمی و جهانی است

یاسوج- ایرنا- رئیس دانشگاه یاسوج درباره کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: وزیر پیشنهادی علوم از جمله علمای پر استناد و یک درصد دانشمندان جهان است و قرار گرفتن افراد علمی آشنا با مدیریت اجرایی دانشگاه ها باعث ایجاد امنیت و آرامش در دانشگاه می شود.

احمد عریان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باید جامعه نخبگان درباره وزرای پیشنهادی و برنامه های آنها نگاه تخصصی داشته باشند و بر همین اساس بنظر می رسد « محمد علی زلفی گل» عنوان شخصیت علمی فراملی گزینه مناسبی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

وی یادآوری کرد: ۴۰ هزار عضو هیات علمی و تعداد زیادی دانشجو در ایران وجود دارد که درصد زیادی از این اعضای هیات علمی و دانشجویان زیر مجموعه وزارت علوم هستند و باید فرد علمی سکان وزارتخانه را در دست بگیرد تا بتواند ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت را برقرار کند.

عریان تصریح کرد:در دنیا دیدگاه‌ها، تفکرات سیاسی و جناحی مختلف تعریف  یکسانی از علم دارند و از مقوله علمی نیز به صورت یکسان حمایت می کنند.

رئیس دانشگاه یاسوج تاکید کرد:هرگاه فرد علمی در راس وزارتخانه بوده دانشگاه ها رشد کرده و همه احساس آرامش می کنند و چون  دکتر زلفی گل وزیر پیشنهادی علوم چهره ای علمی است می تواند موثر واقع شود.

وی ادامه داد: حضور یک چهره علمی در راس وزارتخانه  می تواند ارتباطات بین المللی را گسترده تر کند و در این صورت جایگاه دانشگاه ها در رتبه بندی بین المللی ارتقا پیدا می کند و زمینه انجام تحقیقات مشترک با دنیا فراهم می شود.

عریان ابراز امیدواری کرد با رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی علوم و قرار گرفتن سکان وزارتخانه در دست یک فرد علمی، فضای دانشگاه ها آرامتر و با نگرش علمی اداره شود.

فهرست وزرای پیشنهادی سیزدهمین کابینه دولت جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۲۳ مرداد به صورت رسمی از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یک شیمیدان برجسته که جانباز شیمیایی جنگ تحمیلی نیز هست از سوی هشتمین رییس جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شده است.

محمدعلی زلفی گل شیمیدان است و دبیری انجمن شیمی ایران را برعهده دارد. وی که رییس سابق دانشگاه بوعلی همدان بود به عنوان دانشمند برگزیده بین المللی در رشته شیمی آلی معرفی شده است. ‌

محمدعلی زلفی‌ گل سال ۱۳۷۱ در نهمین گردهمایی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای داخل و خارج از کشور در دانشگاه ‌فردوسی با ارائه مقاله علمی استخراج شده از پایان نامه کارشناسی ارشد خود رتبه اول را در بخش علوم پایه ‌کسب کرد. ‌

نام محمدعلی زلفی گل از سال ۱۳۸۳ در لیست یک درصد دانشمندان پر استناد رشته شیمی جهان، در پایگاه اطلاعات و آمار علمی‌ ISI ‌قرار گرفت. ‌

کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، اخذ جایزه از سازمان کنفرانس اسلامی‌ ‌(COMSTEC) ‌ و دریافت نشان درجه دو ملی پژوهش از رییس جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۰ از دیگر افتخارات علمی ‌دکتر زلفی گل است.

وی همچنین در سال ۱۳۹۴ به عنوان استاد نمونه کشور انتخاب شد و در همین سال جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی ‌نخبگان را نیز دریافت کرد. ‌

فرد پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی هم قلم زده که مجموعه ‌مقالات وی زمینه‌های علم سنجی، سیاست گذاری علم و پژوهش در کتاب  "دانش برای دانایی" چاپ شده است. ‌


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha