کمیسیون کشاورزی برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی کشاورزی را تایید کرد

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس کمیسیون با قرائت گزارش کمیسیون متبوع خود در جلسه علنی مجلس ارزیابی این کمیسیون از برنامه‌ها و صلاحیت سید جواد ساداتی‌نژاد را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، احد آزادی‌خواه روز دوشنبه در جریان بررسی صلاحیت و برنامه های جواد ساداتی‌نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گزارش کمیسیون متبوع خود را قرائت کرد.

 سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در خصوص انطباق مدارک تحصیلی آقای ساداتی نژاد اظهار داشت: وزیر پیشنهادی کشاورزی دارای مدرک کارشناسی مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری از دانشگاه کشاورزی و علوم منابع طبیعی ساری و کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی گرایش آبخیزداری از دانشگاه تربیت مدرس و دکتری هیدرولیک و مهندسی هیدرولیک از آن دانشگاه دولتی مهندسی محیط زیست مسکو دانشگاه روسیه است که وی در فرآیند تایید صلاحیت از سوی کمیسیون مورد استعلام قرار گرفت و تایید شد.

وی در خصوص تایید سوابق وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: شروع کار آقای ساداتی نژاد از جهاد کشاورزی بوده که رسماً آغاز به استخدام به عنوان نیروی اجرایی در شهرستان کاشان کشاورزی شده است و رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در سابقه خود دارد. همچنین  نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در دوره دهم، نهم و یازدهم بوده است. همچنین  معاون پارلمانی وزیر علوم در دولت نهم بوده و رئیس دانشگاه کاشان، معاون مالی و اداری دانشگاه تهران، دبیر کمیسیون کشاورزی شورای عالی عتف و رئیس فراکسیون آب در مجلس دهم  بوده است و برای این سوابق مورد حمایت تشکل های مختلف مرتبط با حوزه کشاورزی از زمانی که توسط آیت الله رییسی معرفی شده‌اند بوده است.

آزادیخواه در خصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی اظهار داشت: تقویت جایگاه بخش کشاورزی در گام دوم انقلاب، تحقق و پیشرفت عادلانه در این بخش و اتخاذ دو راهبرد اول تاکید بر ظرفیت‌های داخلی و مدیریت دانش بنیان،  صنعتی سازی و تجاری سازی کشاورزی ، دستیابی به اقتدار کشاورزی با مدنظر قرار دادن ۶ رویکرد  مدیریت زنجیره تامین و ارزش کشاورزی، مدیریت تصمیم ها و سیاست های کشاورزی، تامین مالی و سرمایه گذاری، تحقیقات و نوآوری در کشاورزی،  هوشمندسازی کشاورزی و استفاده از ظرفیت‌های فعالان کشاورزی و نهایتا تلاش برای حرکت در مسیر سیاست های اقتصاد مقاومتی و مبنا قرار دادن اصول شفافیت مشارکت مردمی و  برون سپاری و ارتقاء بهره‌وری و فسادستیزی از برنامه‌های اصلی آقای ساداتی‌نژاد است.

وی در خصوص انطباق برنامه های وزیر پیشنهادی کشاورزی با قانون اساسی ادامه داد: تمام برنامه‌های آقای ساداتی نژاد از سوی معاونت وزارت کشاورزی بررسی شد و ۵۰ درصد آنها منطبق با اسناد بالادستی و ۴۰ درصد نیز همسو با اسناد بالادستی بود همچنین به طور کلی ۹۰ درصد برنامه‌های آقای ساداتی نژاد منطبق و یا همسو با اسناد بالادستی است.

سخنگو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: امروز چند نکته که عرض می کنم که جزو اولویت‌های بخش کشاورزی است که همه اینها در برنامه‌های ارائه شده از سوی آقای ساداتی نژاد ارائه شده است. یک برنامه‌ریزی برای تولید ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ در ماه، تامین نهاده برای حدود ۲۳۰ هزار گوشت‌مرغ، اجرایی کردن خرید شیر به قیمت تضمینی، اعلام سیاست‌های حمایتی برای کشت محصولات اساسی زراعی، طراحی سیستم پایش و نظارت برنامه بر محصولات کشاورزی،  برنامه ریزی برای استفاده از توافق نامه اوراسیا، ممنوعیت اشتغال و مالکیت همزمان در سازمان‌های دولتی و خصوصی که این بند بسیار دارای اهمیت است.

آزادی خواه تصریح کرد: برنامه بعدی آقای ساداتی‌نژاد طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری استان‌های خوزستان و ایلام است که کار بسیار مهمی است که آقای ساداتی نژاد در برنامه‌های خود دارد، همچنین طرح شبکه‌های سریع آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور،  طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان که مجموعاً برنامه های اصلی و راهبردی آقای ساداتی نژاد در قالب برنامه عملیاتی ارائه کرده که مورد تایید کمیسیون کشاورزی قرار گرفته و مورد قبول بوده است.
وی در ادامه گفت: تقریباً ۹۲ درصد برنامه‌های آقای ساداتی نژاد منطبق با قانون احکام دائمی ، ۹۷ درصد منطبق با برنامه ششم، ۹۸ درصد سیاست های کلی نظام و ۹۷% شرح وظایف وزارتخانه است.
این نماینده مجلس در خصوص معیارهای عمومی وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: دغدغه و انگیزه برای حل چالش های موجود در بخش‌های کشاورزی ، روحیه جهادی و انقلابی لازم برای تحول در بخش کشاورزی، فردی عملگرا، امین و معتقد به کار با جوانان و برون سپاری، دارای روحیه فسادستیزی و به کارگیری مدیران انقلابی و جهادی برای برنامه تحول کشاورزی و معتقد به مشارکت کشاورزان و همه ذی نفعان به ویژه تشکل های صنفی در تصمیم های کشاورزی است.

وی عنوان کرد: کمیسیون کشاورزی چند ملاحظه دارد که نیاز است آقای ساداتی نژاد در زمانی که وزیر شد به آنها توجه ویژه را داشته باشد؛ اول آنکه در بهره گیری از راهکارهای تعاونی‌ها، بخش خصوصی و بخش بانکی در بخش کشاورزی، ارتقاء مشارکت تشکل‌ها، روستاییان و کشاورزیان در تصمیم سازی ها و اجرای برنامه ها، حل مشکل تولید و تأمین نهاده‌ها و کالاهای اساسی کشاورزی با در نظر گرفتن دو فاکتور ارزی و خشکسالی قابل تدبیر است. امیدواریم این اقدامات در اولویت شما باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha