۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84446009
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بایدن تحت فشار انگلیس برای حفظ نیروها در افغانستان

تهران-ایرنا- منابع انگلیسی به نقل از دفتر نخست وزیر این کشور گزارش دادند: بوریس جانسون قصد دارد در اجلاس گروه ۷، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را تحت فشار قرار دهد تا نیروهایش را بعد از پایان ضرب الاجل تعیین شده برای خروج نیروها در فرودگاه کابل حفظ کند.

 به گزارش ایرنا روزنامه گاردین نوشت، این درخواست به دنبال یک هفته تنش بین انگلیس و متحد نزدیکش آمریکا مطرح شده است.

با تشدید سلطه طالبان بر فرودگاه کابل، داونینگ استریت (دفتر نخست وزیر انگلیس)  یکشنبه شب تایید کرد که جانسون، در اجلاس گروه ۷ رئیس جمهور آمریکا را تحت فشار قرار خواهد داد تا نیروهایش را بعد از ضرب الاجل تعیین شده در ۳۱ اوت برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان در این کشور حفظ کند.

این درخواست جانسون در نشست مجازی اجلاس گروه ۷ در روز سه شنبه مطرح خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرده بایدن روز سه شنبه ۲۴ اوت ( دوم شهریور) با رهبران گروه هفت بصورت مجازی درباره بحران افغانستان دیدار و گفتگو می کند.

بایدن در کنفرانس خبری یکشنبه شب گفت پایان تخلیه نیروها ممکن است تمدید شود و مذاکرات در جریان است و امیدواریم مجبور به تمدید این تاریخ نشویم.

یک وزیر انگلیسی که نامش فاش نشده گفته است هجوم مردم در خارج از فرودگاه در نتیجه مداخله طالبان و اجازه به افزایش روند تخلیه نیروهای انگلیسی افزایش یافته است.

روزنامه تایمز نیز گزارش داده که نیروهای هوایی سلطنتی انگلیس تاکنون مهلت تخلیه نیروها را تمدید کرده اند. ابتدا قرار بود این روند روز سه شنبه پایان یابد اما اکنون تا روز جمعه و شنبه به طول خواهد انجامید؛ به ویژه آن که افراد بیشتری از جمله سیاستمداران و نیروهای بشردوستانه مستحق تخلیه هستند.

فرودگاه کابل که تحت نظر نیروهای آمریکایی است در هرج و مرج بسر می برد. بایدن در یک کنفرانس خبری گفت آمریکا منطقه تحت نظر خود در اطراف فرودگاه را گسترش داده تا عملیات تخلیه نیروها را تسریع کند. وی گفت طالبان با چنین تلاش هایی همکاری کرده است.

هنوز معلوم نیست آمریکا تا چه مدتی به حضور خود در فرودگاه برای انجام عملیات تخلیه نیروها ادامه خواهد داد.

بیش از ۱۹۰۰ نفر به عنوان بخشی  از عملیات نیروهای هوایی سلطنتی در ۲۴ ساعت گذشته تا یکشنبه شب تخلیه شده اند که از زمان آغاز تخلیه نیروها در ۱۲ اوت تاکنون این امار را به ۵ هزار و ۷۲۵ نفر افزایش داده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha