کارشناسان حوزه صنعت درباره فاطمی‌امین چه می‌گویند؟

استان‌ها- ایرنا- وزارتخانه کلیدی صنعت، معدن و تجارت نقشی بسیار اساسی در رفع مشکلات جامعه دارد و سکانداری آن باید به فردی توانمند، با تجربه، دارای برنامه و نگاه انقلابی و مدیریت جهادی سپرده شود؛ سیدرضا فاطمی امین گزینه مورد نظر رییس دولت سیزدهم برای این وزارتخانه است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه عظیم اقتصادی – اجتماعی نقش بی‌بدیلی در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور دارد و  سایر حوزه ها هم از عملکرد مثبت آن بهره‌مند می‌شوند.

 بر این اساس، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی با لحاظ تمامی معیارها، گزینه ای را برای  وزارت صمت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده که به اعتقاد اهل فن و متخصص، دارای توانمندی ها و ملاک‌های لازم برای حل مشکلات حوزه است.

گزینه ای که صلاحیتش در روزهای آینده براساس حروف الفبای نام وزارتخانه ها توسط نمایندگان مجلس بررسی می شود، سیدرضا فاطمی امین، متولد سال ۱۳۵۳ و دارای مدرک مهندسی الکترونیک، مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی (کارشناسی ارشد) و دکترای تخصصی مدیریت راهبردی دانش (در مرحله اخذ دانشنامه) است.

او تجربیات و سوابق اجرایی از جمله معاونت برنامه‌ریزی وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، معاون برنامه‌ریزی توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن و عضو هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مشاور وزیر و رییس ستاد تحول صنایع و معادن، مدیر عامل سازمان اقتصادی رضوی و مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده را دارد و در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی و سوابق اجرایی و مدیریتی مرتبط با حوزه صنعت و معدن، تألیفات متعددی نیز در این حوزه داشته است.

 راهبردهای فاطمی‌امین برای تحول در وضعیت موجود وزارت صنعت

برنامه پیشنهادی وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل پیشنهاد ۱۰ راهبرد برای تغییر وضعیت موجود به مطلوب در این وزارتخانه عریض و طویل اقتصادی است.

راهبردها مسیر رسیدن از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب را نشان می‌دهد و در حقیقت، مهمترین تغییراتی که باید رخ دهند تا اهداف محقق شوند را بیان می‌کنند.

اصلاح ساختار تولید و تجارت با تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان، توانمندسازی بخش خصوصی به‌ویژه بنگاه‌های توسعه‌گر و ارتقای همکاری‌های بین‌بنگاهی، گسترش و تقویت مدیریت زنجیره‌های تامین، مشارکت در اصلاح ساز و کارهای تامین مالی با تاکید بر ابزارهای نوین، اصلاح سازوکارهای بازار و تنظیم قیمت و اصلاح ترکیب پایه‌های مالیاتی در راستای تقویت فعالیت‌های اقتصادی مولد، بخشی از راهبردهای وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت است.

همچنین فاطمی‌امین، پیشرفت متوازن منطقه‌ای بر اساس آمایش سرزمین، فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی، برون‌نگری و گسترش تعاملات بین‌المللی به‌ویژه با کشورهای همسایه و هم‌سو، استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و انجمن‌ها در تصمیم‌سازی و نظارت، اصلاح ساختار حکمرانی در بخش صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر نقش اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، تسهیل‌گری و نظارت را به عنوان بخش دیگری از راهبردهای ۱۰‌گانه خود برای بهبود وضعیت موجود اعلام کرده است.

این راهبردها در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت، نقشه راه میان‌مدت (شامل پروژه‌ها و اقدامات عملیاتی مشخص)، برنامه‌های استانی و شهرستانی، بخشی و بین‌المللی اجرا می‌شوند.

اما کارشناسان حوزه صنعت در گفتگو با خبرنگاران استانی ایرنا درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی چه گفتند؟ 

فاطمی امین تجربه کافی دارد 

 علی محمد زمانی رئیس خانه صمت استان قزوین و عضو هیات رئیسه خانه صمت ایران معتقد است سیدرضا فاطمی امین دارای دانش و تجربه کافی برای سکانداری وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت  است و با برنامه برای حل مشکلات صنایع و واحدهای تولیدی تلاش خواهد کرد.

این فعال صنعتی و اقتصادی استان قزوین می گوید: فاطمی امین چهره ای خوشنام از بدنه وزارت صمت است، رشته تحصیلی منطبق با ماموریت های این وزارتخانه را دارد و دیدگاه‌ها و دغدغه‌های فعالان اقتصادی را در سه حوزه صنایع، معادن و بازرگانی آشنایی می شناسد. 

 به باور زمانی، به نظر می رسد در جایگاه تصمیم‌گیری و مدیریتی وزارت صمت می‌تواند در سیاست‌گذاری ها تأثیر مثبتی داشته باشد که این نکته و سایر نکات و مسؤلیتهایی که داشته از دیدگاه مجلسیان دور نیست و می تواند از نظر آنان مثبت تلقی شود.  

رئیس خانه صمت استان قزوین همچنین می گوید:  نکتة حائز اهمیت اتخاذ رویکرد تعامل سازنده و واقعی بین دولت و بخش خصوصی است، در طول سالیان متمادی سیاست های کلی نظام بر آن بوده که دولت کوچک تر و بخش خصوصی تقویت و بزرگتر شود اما در عمل ادغام هم نتوانست این مهم را عملی کند و به بزرگی وزارت انجامید که همواره بخش خصوصی در رقابت ناعادلانه‌ با بخشهای دولتی، شبه‌دولتی و نهادهای دیگر ضعیف تر شده است.

زمانی سالها فعالیت فاطمی امین زیر نظر رییس جمهوری و شناخت  کامل  آیت الله رییسی از توانمندی های وی را که می تواند در رفع چالش های وزارت صمت موثر باشد، از نقاط قوت وزیر پیشنهادی می داند. 

وزیر پیشنهادی دانش کاری دارد اما ...

لطف الله سیاهکلی  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص وزیر پیشنهادی صمت اظهار می کند: ایشان از نظر شخصیتی مرد با اخلاق و از نظر کاری با دانش و تجربه هستند. اما به خاطر پاسخ ندادن وی به چند سوال اصلی و کلیدی ابتدا مورد مخالفت من قرار گرفتند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۵۰ درصد اقتصاد کشور در حوزه صنعت است و طبیعی است که مدیریت و حل مسائل و مشکلات موجود کار بسیار سختی باشد، سوالات من در حوزه رابطه بین بانک و صنعت بود و اینکه آیا بازار خودرو علاوه بر نداشتن تعادل در عرضه و تقاضا از انحصار و بی کیفیت بودن خارج می‌شود یا نه که ایشان در نهایت در یک نشست تخصصی به سوالات من پاسخ داد و با ارایه برنامه علاقه نشان داد که مشکلات را برطرف کند.

وزیر پیشنهادی صمت دارای برنامه‌های راهبردی برای حل مشکلات است

عزیزالله افضلی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین هم با بیان این که سیدرضا فاطمی امین دارای برنامه‌های راهبردی برای حل مشکلات است ، پیش بینی می کند که قطعا با رای اعتماد بالای مجلس شورای اسلامی، مسوولیت این وزارتخانه را برعهده می‌گیرد.

وی باور دارد که  دکتر فاطمی امین به جهت حضور در مناصب مختلف تصمیم گیری و اجرایی و داشتن سابقه معاونت وزارتخانه های صنایع و معادن قطعا می تواند به عنوان مدیری استراتژیست و اجرایی وزارت صمت را متحول سازد.

افضلی می گوید: وحیه جهادی، پشتکار و تخصص فاطمی امین در عرصه های صنعتی و اقتصادی پشتوانه محکمی برای عبور از شرایط سخت اقتصادی امروز است که باید مورد توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین همچنین انگیزه بالا،شناخت گلوگاه ها و داشتن برنامه مدون در حوزه صمت با پیوست های همسو با اقتصاد کلان کشور و نیز ارائه برنامه های راهبردی را از جمله ویژگی های این وزیر جوان می داند.

افضلی با اشاره به درخواست ها و مطالبات فعالان صنعتی و اقتصادی استان از این وزیر پیشنهادی، می افزاید: تفویض امور به استانها در حوزه اجرا به منظور تسریع و تسهیل در امر سرمایه گذاری در حوزه صنعت و پرداختن به موضوع خودروسازان و قطعه سازان استان، صنایع پتروشیمی و شیمیایی و بورس کالایی مثل سیمان و فولاد و اصلاح نظام توزیع که مهمترین مشکل در چرخه نظام اقتصادی بوده از جمله مطالبات فعالان اقتصادی و صنعتی استان از این وزیر پیشنهادی است.

فاطمی امین خوش فکر و برنامه محور است

حسین حاجی بیگلو رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی است که او هم می‌گوید: گزینه پیشنهادی رییس‌جمهوری برای تصدی وزارت صنعت و معدن فردی خوش فکر و برنامه محور است و درک عمیقی از این وزارتخانه بزرگ اقتصادی دارد.

حاجی بیگلو فعالیت سیدرضا فاطمی‌امین را در زمان وزارت علی‌اکبر محرابیان به عنوان معاون طرح و برنامه وزارت صنایع و معادن به عنوان یکی از موفقیت های کارنامه او   توصیف و اضافه می کند که وی از بهترین معاونان وقت این وزارتخانه بود که توانست حوزه سیستمی و نرم افزاری این مجموعه بزرگ اقتصادی را ارتقا دهد و طراحی سامانه کاداستر معادن از عملکردهای مهم ایشان است.

به بیان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی، توسعه خدمات الکترونیکی وزارت صنایع و معادن در زمان مدیریت فاطمی امین  در این وزارتخانه شکل گرفت و موجب شد بسیاری از مشکلات بروکراسی آن برطرف شود.

وی ادامه می دهد: فاطمی امین نگاه توسعه ای به اقتصاد دارد و زمانی هم که بعنوان مسوول اقتصادی آستان قدس فعالیت می کرد درآمد زایی مناسبی را برای آستان ایجاد کرد.

حاجی بیگلو از هم گسیختگی سازمانی در وزارت صمت را چالشی بزرگ در حوزه تجارت عنوان می کند و می افزاید: : ساختار درونی و سازمانی این وزارتخانه بدلیل تغییر مدیریتی سریع دچار چالش شده و مدیران سازمان بی انگیزه فعالیت می کنند و امیدوار هستیم  بدلیل آشنایی گزینه پیشنهادی با این وزارتخانه، مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه امروز وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازمند تحول اساسی است، تاکید کرد: حدود ۲ دهه از ادغام وزارتخانه‌های صنعت و تجارت می‌گذرد اما تاکنون هنوز فرآیندها در این وزارتخانه به‌روز رسانی نشده است، در نتیجه جزایری در کنار هم به وجود آمده که باید با هم تعامل و هم‌افزایی بیشتری داشته باشند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی معتقد است: در شرایط فعلی که باید در اجرای امور و همچنین انجام این تحولات سرعت عمل داشته باشیم، فاطمی‌امین به عنوان فردی که آشنا با فرایندها و قوانین بوده و پر انرژی و جهادی عمل می‌کند، می‌تواند گزینه بسیار ایده‌آلی برای وزارتخانه باشد.

وزیر پیشنهادی صمت، کشور را به پیشرفت رهنمون می‌کند

مسلم صالحی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده اقلید  هم گزینه پیشنهادی برای سکانداری وزارت صنعت، معدن و تجارت را فردی  با تجربه، تخصص در معاونت وزارت صمت و دارای شناخت از بخش خصوصی توصیف می کند که می تواند روحیه تحول گرایی را در بخش صنعت ومعدن و تجارت کشور تزریق نماید، لذا با اطمینان می توان پیش بینی کرد که وی تسلط کافی را بر اجرای برنامه های پیشرفت اقتصادی تولید و توزیع کشور خواهد داشت.

سیدرضا فاطمی امین  توانایی رفع مشکلات صنایع را دارد

 اما رییس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد می درباره نقاط قوت فاطمی امین می گوید: فاطمی‌امین با توجه به تجربیاتی که در ارگان‌ها و نهادهای مختلف کسب کرده گزینه‌ای مناسب برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

" حمید آزادبخت"  با اشاره به این که وزیر پیشنهادی توانایی و تجربه کافی برای رفع مشکلات صنایع را دارد، در عین حال تاکید می کند که موفقیت او نیازمند چینش دقیق و تیم متخصص برای این وزارتخانه است زیرا در شرایط فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازمند یک سری تغییرات ویژه است.

آزادبخت ادامه‌ می دهد: حمایت از برخی واحدهای صنعتی از جمله تهیه مواد اولیه، تامین منابع مالی و ارزی باید در اولویت کاری ایشان پس از تصدی این وزارتخانه قرار گیرد.

به گفته رییس اداره صمت بروجرد ، رییس جمهوری در وعده‌های انتخاباتی خود اولویت را حل معضلات و مشکلات مردم در حوزه معیشت و اقتصاد خرد دانسته و وزیر پیشنهادی صنعت نیز بایستی برنامه ها، ساز و کار اورژانسی، کوتاه مدت و زود بازده را جهت تامین، توزیع کالاهای ضروری با قیمت متناسب با درآمد مردم بکار بندد تا در دسترس همگان قرار گیرد و اقشار آسیب دیده و ضعیف جامعه اقدامات ایشان را در سر سفره‌های خود لمس نمایند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد یادآور می شود: همچنین برنامه ها و اقدامات ویژه نظارتی برای ثبات در بازار، کنترل گرانی، مدیریت بحران کرونا، حمایت بازار آسیب دیده ناشی از کووید ۱۹ بکار گیرد و نیز از سوی دیگر حوزه اقتصاد کلان سعی و تلاش خود را با اولویت صنعت، معدن و تولید کالاهای صادرات محور را هدف تولید قرار دهد.

رای مثبت مجلس به وزیر صمت زمینه‌ساز تحرک صنعتی و تجاری است

اللهوردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به جوان بودن رضا فاطمی امین در عین بهره مندی از تجربه، دانش و رزومه مناسب اشاره می کند و می‌گوید: بر این اساس رای اعتماد مجلس به وی می تواند زمینه ساز تحرک و پویایی اقتصادی و صنعتی شود.

نماینده مردم ورزقان ارتباط نزدیک وزیر پیشنهادی با رییس جمهوری را از دیگر نقاط قوت او می داند و پیش بینی می کند که با توجه به برنامه های اعلامی وی ، مورد اقبال اکثریت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز است و رای می آورد ودر بخش صنعت و معدن و تجارت نیز عملکرد موفقی خواهد داشت.

به گفته  دهقانی، وزیر پیشنهادی صمت در بخش جهش و افزایش تولید نیز موفق خواهد بود و در افزایش تولیدات معادن و همین طور رویکرد شهرستانی نیز نگاه قابل قبولی دارد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح دارد: فاطمی امین در زمینه استفاده از توان مردمی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی و تنظیم قیمت، آمایش سرزمین در رابطه با توسعه متوازن منطقه ای و رویکردهای داخلی با تکیه بر اولویت های کشور، نیز برنامه های خوبی دارد. 

برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت، راهگشا برای تحقق اهداف اقتصادی کشور است

حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین معتقد است که اهداف و ماموریت های کلیدی وزارت صمت با تجارب و برنامه‌های پیشنهادی دکتر فاطمی امین  قابل تحقق است.

وی می گوید: متاسفانه در این بازه زمانی، پاندمی کرونا، شوک عظیمی بر اقتصاد و صنعت جهانی وارد و کشورها را با چالش های فراوانی همراه نموده که این موضوع چگونگی کیفیت حکمرانی ها را در اقتصاد از ورود حداکثری و یا رقیق شدن دولت ها در سیاستگذاری ها از اهمیت دوچندان برخوردار کرده و باید اذعان کرد برون رفت از این شوک اقتصادی، نیازمند سیاست گذاری کلان و برنامه ریزی منسجم با رویکردهای جدید نهادی و با مشارکت همه جانبه حکمرانی مطلوب، بنگاه ها و تقاضا است. 

خانپور ادامه می دهد: همان طور که گزینه پیشنهادی وزارت صمت  فاطمی امین نیز عنوان داشته، باید از "گزارش های توصیفی" در قالب برنامه ، حذر و برنامه عملیاتی معطوف به کسب ثروت و تولید را در دستور کار قرار داد بنابراین وزارت صمت به عنوان بیرقدار صنعت و تولید پویا در کشور ، ضرورت دارد در میدانهایی جدیدی ورود و بر پای هر میدان اقتصادی و تولیدی، برنامه های عملیاتی مناسب را مطمع نظر خود قرار دهد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین همچنین می گوید: یکی از مهم ترین مباحث مربوط به رونق تولید که خوشبختانه در برنامه های فاطمی امین نیز پررنگ است ، بحث نظام تامین مالی و بانکی است که تاکنون این ساختار تامین ، ما را به سوی زمین و املاک سوق داده که برای این موضوع نیاز به وثیقه گرفتن از بنگاه ها است که این امر بازارهای موازی تولید را تشویق نموده که این موضوع به نفع تولید مولد و صنعتی نیست.

روز شنبه ۳۰ مرداد ماه جاری رییس جمهوری با حضور در مجلس ضمن سخنرانی به دفاع‌ از وزرای پیشنهادی خود پرداخت.

وزرای پیشنهادی از روز شنبه تا سه شنبه هفته جاری در مجلس حاضرشده اند و برای کسب رای اعتماد مجلس به سوالات نمایندگان پاسخ و برنامه های خود را ارایه می دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha