برزیل خواستار واحد پولی یکسان برای آمریکای جنوبی شد

تهران- ایرنا- پائولو گدس وزیر اقتصاد برزیل اعلام کرد که بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی (مرکوسور) باید مانند بازار مشترک اروپا واحد پولی یکسان داشته باشند و برزیل نقش آلمان را برای این مجموعه ایفا خواهد کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از درگاه خبری اونیورسو آنلاین برزیل، وزیر اقتصاد برزیل در کمیسیون روابط خارجی سنا با اعلام این موضوع گفت: اگرچه هر دولتی سیاست مالی خاص خود را دنبال خواهد کرد، اما همه کشورهای عضو باید همگرایی داشته باشند، زیرا آنهایی که ناهماهنگ هستند با نرخ بهره بسیار بالا مواجه خواهند شد.

گدس با بیان اینکه سازوکارهای خوداصلاحی وجود دارند که به همه مجموعه نظم و انضباط می دهد، تصریح کرد: به همین خاطر، برزیل به تقریب و هماهنگی هرچه بیشتر با منطقه آزاد تجاری می اندیشد.

وزیر بهداشت برزیل همچنین پیش بینی کرد: در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده، تنها پنج یا شش ارز رایج در دنیا به جا خواهد ماند که ازجمله آنها دلار، یورو، پول چین و همچنین ارز احتمالی مجموعه کشورهای عضو بلوک اقتصادی آمریکای جنوبی خواهد بود.

وی با اعلام اینکه درباره این موضوع با گروه نمایندگان آرژانتین هم صحبت کرده است، خاطرنشان کرد: ارز مشترک موهبتی برای آمریکای جنوبی برای مقابله با مشکلات اقتصادی منطقه خواهد بود.

گدس همچنین یادآور شد: زمانی که «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل در ماه ژوئیه ریاست مرکوسور را بر عهده گرفت، در اظهارات خود به مناسبت پنجاه و هشتمین اجلاس سران مرکوسور، متعهد شد که به سمت نوسازی این نهاد منطقه ای پیش رود.

در همین راستا، «آلبرتو فرناندز» رئیس جمهوری آرژانتین نیز تاکید کرد که اجماع، ستون فقرات و اصل وجودی اتحادیه مرکوسور است.

در بحبوحه بحران اقتصادی و در زمانی که این بلوک اقتصادی ۳۰ ساله می شود، کنفدراسیون ملی صنایع برزیل ضمن تاکید بر لزوم تعمیق انسجام، خواستار گفتگوی بیشتر بین اعضای مرکوسور شد.

مرکوسور بازار مشترک کشورهای آمریکای لاتین است که در سال ۱۹۹۱ توسط پیمان آسونسیان منعقد شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha