بیش از ۱۹۰۰ نسخه خطی علامه مجلسی در گنجینه رضوی نگهداری می‌شود

مشهد- ایرنا- معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: ۱۹۱۸ نسخه خطی از آثار علامه مجلسی در گنجینه رضوی آستان قدس موجود است که برخی از آنها با دستخط خود مرحوم علامه است.

به گزارش روز شنبه آستان قدس رضوی مهدی قیصری نیک افزود: یکی از این آثار کتاب "مرآه ‎العقول فی شرح اخبار آل‎ الرسول" است که در سال ۱۰۹۸ هجری قمری کتابت شده و بیشتر صفحات آن به خط علامه مجلسی است.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از آثار مربوط به علامه مجلسی جلد نهم از کتاب بحارالانوار و مربوط به ۱۰۷۹ قمری است که برخی اوراق این کتاب به خط و تصحیح علامه مجلسی انجام شده است.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: یکی دیگر از کتابهایی که دستخط علامه در آن موجود است  نسخه خطی کتاب "اقبال ‌الاعمال" ابن طاووس است که در سال ۱۰۷۶ به خط نسخ کتابت شده و اجازه علامه مجلسی به مالک نسخه در ذیل آن نوشته است.
علامه محمد باقر مجلسی یکی از محدثان و فقهای مشهور شیعه در قرن یازدهم هجری قمری است که از جامعیت خاصی برخوردار بوده است. او در علوم مختلف اسلامی از جمله حدیث، فقه، اصول، رجال، تاریخ و درایه سرآمد عصر خود بوده است.

سازمان کتابخانه‎‌ها، موزه‌‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مخازن خود ۶۵ هزار کتاب چاپ سنگی، ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار برگ سند تاریخی، هزاران اثر موزه‌ای، ۲ میلیون نشریات ادواری و ۱۰۶ هزار نسخه خطی را به صورتی استاندارد نگهداری می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha