۲۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۱۱
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 84443325
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سید احمد خاتمی: ملت عاشورایی با فرهنگ عاشورا زنده‌است

قم - ایرنا - آیت الله سید احمد خاتمی عضو فقیهان شورای نگهبان با اشاره به‌اینکه ملت عاشورایی با فرهنگ عاشورا زنده‌است، گفت: فرهنگ عاشورا این است، که مرگ با عزت از زندگی در مذلت بهتر است، از این رو ما نیز باید این شعار را حفظ و گسترش بدهیم.

به گزارش جمعه شب ایرنا، از پایگاه اطلاع رسانی حج، وی در دومین برنامه از سلسله نشست‌های تخصصی در مدرسه عاشورا که از سوی مدیریت آموزش حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت به‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: در نهضت سالار شهیدان، همانند دیگر نهضت‌ها می‌توان ۲ نگاه داشت، یکی نگاه تاریخی است که تاریخ را چنین بررسی می‌کنند، در چه زمانی این حادثه اتفاق افتاده، چه حوادثی در این مقطع رخ داده و چگونه پایان پذیرفته است.

وی افزود: نگاه دوم نگاه تحلیلی است، اسم آن را نگاه جریانی می‌گذاریم. قرآن کریم می‌گوید نگاهتان به قصص انبیاء نگاه عبرت‌آموز باشد، یعنی گذشته را آینه آینده بگیرید؛ این نامش نگاه تحلیلی و جریانی است.

عضو فقیهان شورای نگهبان با بیان اینکه قبل از انقلاب، رسانه‌ها به‌مسائل عاشورا بیشتر نگاه تاریخی داشتند، تصریح کرد: در آن زمان نگاه تحلیلی به‌واقعه عاشورا وجود نداشت و حکومت منبری‌ها را از بیان تحلیل واقعه عاشورا منع کرده بود.

وی با بیان اینکه عبرت‌ها در عرصه تاریخ بسیار زیاد است؛ یادآور شد: در مجالس حسینی خطیبان به‌جنبه نهضت سالار شهیدان نگاه ویژه‌ای داشته باشند، افزون برنگاه تاریخی که دستمایه برای تحلیل است، عبرت‌هایی این نهضت‌ را نیز بیان کنند.

وی بیان داشت: در مساله عزت و ذلت ناپذیری به‌ویژه در این مقطع باید تاکید کرد، چون دشمنان این ملت در پی آن هستند که ذلت این ملت را ببینند. البته هرگز موفق نخواهند شد.

آیت الله خاتمی با اشاره به‌اینکه ملت عاشورایی با فرهنگ عاشورا زنده است، خاطرنشان کرد: فرهنگ عاشورا این است، مرگ با عزت از عیش در مذلت بهتر است، این شعار سالار شهیدان و رجز عزیز فاطمه در روز عاشورا بود، ما نیز باید این شعار را حفظ و گسترش بدهیم./

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha